Search
Close this search box.

Portu spravuje svým klientům přes 30 miliard korun

Investiční platforma Portu je u klientů čím dál populárnější. Nyní překonala další důležitou metu, když množství peněz, které svým klientům spravuje (AUM), překročilo hranici 30 miliard korun. Portu je na trhu šestým rokem a za tu dobu zpřístupnilo investování více než 200 tisícům lidí. 

Portu vzniklo jako první roboinvestiční platforma v Česku a od té doby se těší velké oblibě svých klientů. Myšlenka nízkonákladového pasivního investování se po spuštění v roce 2018 rychle ujala a klienti přibývali. Z největší míry za tím stojí popularita hlavního produktu, Porfolií na míru. Klienti se navíc nezalekli ani při krizích, kterých přišlo v poslední době požehnaně. Lidé tak nepřestali investovat ani v době příchodu pandemie covidu, války na Ukrajině a neodradila je ani vysoká inflace a zvyšující se úrokové sazby. 

Portu investoři jsou velmi disciplinovaní a využívají poklesy cen finančních instrumentů k levným nákupům. Klienti Portu tak velmi správně „nepanikaří“ a zůstávají věrní svojí strategii a investičnímu horizontu. Většina investorů si tak své peníze odkládá pravidelně a dlouhodobě.

Díky ve své době revolučnímu a unikátnímu řešení vznikla kolem Portu početná zapálená komunita a dobré jméno se tak šíří i od spokojených klientů. Portu se snaží naslouchat svým investorům například na sociálních sítích (např. facebooková skupina Investor na Portu s více než 12 tisíci členy), v rámci pravidelných webinářů nebo na akcích naživo. 

Právě zpětná vazba a kontakt s investory je pro fungování Portu zásadní a pomáhá jeho dalšímu rozvoji. Ačkoliv je Portu online platformou, osobní přístup je pro společnost klíčový.

Jak se daří Portu portfoliím?

Portu portfolia za sebou mají velmi vydařený rok. V roce 2023 se dařilo jak čistě akciovému portfoliu 10, tak i méně rizikovým portfoliím. Například hodnota portfolio 10 v loňském roce vzrostla o 20,5 %, portfolio 5 si připsalo 15,79 % a nejméně rizikové portfolio 1 je výše o 11,08 %. Tyto růsty navíc pokračovaly i v prvním čtvrtletí roku 2024. 

Klienti, kteří s Portu investují dlouhodobě a pravidelně tak mohou těžit z toho, že se nezalekli krátkodobých propadů. Znovu se tak ukazuje, že nejdůležitější je v investování čas. Ti, kdo se nezaleknou krátkodobých propadů, budou v delším období odměněni. To dokazují i zhodnocení peněz investovaných s Portu. Například hodnota čistě akciového Portu portfolia 10 se od roku 2013 do konce března 2024 zvýšila o více než 140 %. 

Za poslední rok se znovu potvrdilo pravidlo, že z každé krize se trhy časem vzpamatují. Při investování na kapitálových trzích je potřeba počítat s tím, že hodnota investice v krátkém časovém období kolísá. Při krizích se tak hodnota portfolia může propadnout i o desítky procent, v delším časovém období se ale trhy zatím vždy vzpamatovaly a kontinuálně rostou. 

V současnosti jsou tak kapitálové trhy se tak znovu vezou na vlně dobré nálady a dosahují nových maxim. Nedaří se pouze akciím ale třeba také zlatu, nebo kryptoměnám. Klienti tak mohou pozorovat, jak se jejich investicím daří.

Co nového v Portu?

V Portu se snažíme nezahálet a neustále vylepšujeme služby pro naše klienty. Zároveň jsme v poslední době představili řadu novinek.

Největší novinkou z poslední doby je aktualizovaný Sazebník. Díky novinkám v poplatkové struktuře pro produkty Portfolia, Strategie a Crypto získají naši investoři s rostoucí investovanou částkou nižší správcovský poplatek. Ten může nově dosahovat výše pouze 0,4 % ročně. Kromě výše poplatku se navíc pro klienty nic nemění a všechny benefity, které byly již dříve zahrnuty ve správcovském poplatku, zůstávají i nadále zachovány. 

Na začátku roku 2024 jsme také jako jedni z prvních spustili Dlouhodobý investiční produkt. Díky Důchodovému účtu si mohou lidé se státní podporou a daňovým zvýhodněním zajistit na stáří podle svého. V rámci režimu DIP si může člověk sám zvolit, jak bude na důchod investovat a příspěvky až do výše 48 tisíc za rok odečíst od daňového základu. 

Představili jsme také novou funkcionalitu Pravidelné převody. Ta umožňuje zadávat příkazy k automatickému převodu prostředků z Peněženky nebo investiční rezervy do Portu portfolií a dalších investic. Převod můžete nastavit třeba na týdenní nebo měsíční bázi a platit může neomezeně, případně můžete nastavit i datum ukončení platnosti. 

K výraznému vylepšení došlo i u naší platformy pro investice do sběratelských předmětů Portu Gallery. Představili jsme Inzertní plochu, na které mohou investoři nabízet či poptávat dříve upsané předměty. Na inzertní ploše se mohou klienti Portu domluvit na převodu investičních certifikátů mezi prodávajícím a kupujícím. Kromě toho jsme také přepracovali design webu Portu Gallery, abychom vám umožnili ještě snadnějších procházení a nákup sběratelských předmětů. 

Lepší služby pro naše klienty nám umožní i vlastní licence obchodníka s cennými papíry. Díky odštěpení od naší mateřské společnosti WOOD & Company Financial Services se stáváme samostatnou společností a získáváme větší flexibiltu pro další rozvoj produktů i expanzi na nové trhy.  

V Portu zůstává naším hlavním cílem demokratizace investování. Věříme, že i nadále bude situace na trzích odměňovat trpělivé investory s vyváženými a diverzifikovanými portfolii. Tuto vizi s námi sdílí přes dvě stě tisíc lidí. Této důvěry si velmi vážíme a věříme v další společné úspěchy!


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Uprava_portfolii_na_miru

Plánované změny v Portfoliích na míru

Základním principem Portu, jak je popsán v investiční metodice, je hybridní přístup k investování. Nad rámec klasického pasivního přístupu, který je založený na investování do široce diverzifikovaného portfolia nízkonákladových instrumentů a následného dlouhodobého držení bez provádění jakýchkoliv změn, zapojuje Portu do správy portfolií lidský faktor.