Search
Close this search box.

#207 – Inflace na šesti

Zatímco minulý týden patřil centrálním bankám, tentokrát hrály prim data o inflaci. Čekalo se jak na čísla ze Spojených států, tak na nové informace od nás z Česka. V obou případech překonal růst cen očekávání a v obou případech se inflace pohybuje kolem šesti procent. To samozřejmě příliš dobrá zpráva pro investory není a podvědomě je potřeba svůj výnos o nárůst cenové hladiny očišťovat.

O něco vyšší byla inflace právě v USA, kde se v říjnu vyhoupla na 6,2 %. Tahounem jsou stále ceny energií, ale růst cen se začíná zakořeňovat i do dalších oblastí a jádrová inflace (bez energií a jídla) vystoupala na 4,6 %. Naposledy tak vysoko byla v roce 1991. Reakce trhů byla navzdory tomu relativně vlažná (byť negativní), jelikož Fed se drží mantry o přechodnosti, navyšování nehodlá zrychlovat a vzhledem k horizontu, ve kterém je měnová politika efektivní, by to ani nemuselo dávat smysl. Víc se toho dozvíme až v polovině prosince, kdy spolu se zasedáním vyjde nová prognóza.

Ve výsledku tak americký trh mírně ztrácí a tento týden index S&P 500 odepisuje 0,9 %. Na rozdíl od předchozích týdnů ho dolů táhly také akcie Tesly (-15 %) po Muskovo anketě, ve které uživatelé odhlasovali, že má prodat část svých akcií. Více méně beze směru končí evropský index Euro Stoxx 50 a tento týden ztrácí 0,1 %. Stejně tak na nule končí i japonský Nikkei 225.

Ve vztahu k americké inflaci stojí ještě za podotknutí, že hlavním hybatelem je především doprava. Tři položky totiž tvoří polovinu celé 6,2% inflace:

Pohonné hmoty rostly meziročně o 49,6 % a v rámci zmiňovaných šesti procent zastupují takřka třetinu.

– Cena ojetých automobilů vyrostla o 26,4 % a stojí za 14 % celé inflace.

– Cena nových automobilů vyrostla o 9,8 % a tvoří dalších 6 % inflace.

Pokud jste jeden z pěti Američanů, co nejezdí autem, tak je pro vás inflace ve výsledku poloviční. Všechny tři faktory zároveň mají slušný potenciál přechodnosti. Ceny automobilů táhne vzhůru nedostatek čipů (vyřeší se doufejme příští rok), ceny energií zase vysoká poptávka a kartel OPEC. Zároveň pokud se podíváte do historie, před rokem se ceny benzínu pohybovaly na dlouhodobých minimech a aktuální 50% růst nemusí znamenat „konec světa“, ale třeba jen obyčejný návrat do normálu.

Na druhou stranu, pokud hledáte důvody, proč se nad inflací mračit, najdete jich také hned několik. Náklady na bydlení tvoří zdaleka největší část amerického spotřebního koše – v poslední době začínají rychle růst (meziročně +3,5 %) a historicky mají tendenci se více zakořenit do očekávání lidí. Ceny čínských výrobců rostly v říjnu meziročně o 13,5 % a lze očekávat, že i to se bude v nejbližších měsících do cen dovezeného zboží promítat. A zatímco v lednu očekávali Američané inflaci na horizontu jednoho roku okolo 3 %, aktuálně počítají s necelými šesti procenty. Nad čtyři procenta vystoupala i očekávání ohledně tříleté inflace.

Americká burza je zase o jednoho výrobce elektromobilů širší, tentokrát v podobě společnosti Rivian. Investoři firmu ohodnotili na 100 miliard dolarů, a nijak se nenechali odradit ani tím, že má zatím prakticky nulový obrat. Rivian má totiž vůči konkurenci velkou výhodu, a tou je Amazon v zádech. Aktuální valuace dělá z Rivianu čtvrtou největší automobilku na světě (Tesla, Toyota, Volkswagen, Rivian, BYD).

Další nepříjemný propad si připsal výrobce náhražek masa Beyond Meat. Zveřejněné výsledky ukázaly klesající zájem ze strany zákazníků, podstatně větší ztrátu, a ne zrovna uspokojující výhled do budoucnosti. Tento týden tak firma odepisuje 19 % a od začátku roku je přes 35 % v minusu.

Zklamání přinesla i podstatně větší společnost Disney. Poslední dobou investoři koukají zejména na to, jak se daří streamovací platformě Disney+, a pohled na zpomalující růst předplatitelů je samozřejmě zklamal. Platforma přidala 2,1 milionu platících předplatitelů, což je necelá polovina vůči konkurenčnímu Netflixu. Akcie Disney tak tento týden ztrácejí 8 %.

Česká inflace vystoupala v říjnu na 5,8 %, což je nejrychlejší meziroční růst od roku 2008. Dražší energie, nedostatek komponentů, rostoucí cena bydlení – asi nemá smysl se na tomto místě příliš opakovat. Je to stejný příběh jako v minulých měsících a je nutné se připravit na to, že stejný bude i v následujících. O něco rychleji než ceny zboží (+5,4 %) rostou ceny služeb (+6,6 %).

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery úspěšně proběhl historicky největší úpis v podobě kolekce 14 Sherry Butt sudů skotské whisky. K tomu byl tento týden spuštěn slibovaný úpis poslední emise bankocetlí vydaných na území Rakouské monarchie v roce 1806. Na příští týden chystáme další investiční alkohol, tentokrát v podobě oblíbeného en primeur vína.

Hezký víkend!


Výsledky měření investiční gramotnosti investorů Portu

Před několika týdny jsme spustili nový projekt sledující investiční gramotnost v Česku. Napadlo nás ale zamířit i do vlastních řad a stejnému testu podrobit vás, investory Portu.


Vývoj vybraných instrumentů (5.11.- 12.11.2021)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 656,4
-0,9%
YTD: +24,0%
Euro Stoxx 50
4 367,6
+0,1%
YTD: +22,3%
Nikkei 225
29 610,0
-0,0%
YTD: +7,9%
Ropa
80,7
-0,7%
YTD: +66,3%
EUR/CZK
25,24
-0,1%
YTD: -3,8%
Dow Jones
35 998,1
-0,9%
YTD: +17,6%
Pražská burza
1 361,7
-1,0%
YTD: +32,6%
Bitcoin
63 039,0
-0,5%
YTD: +117,6%
Zlato
1 863,7
+2,6%
YTD: -1,7%
USD/CZK
22,05
+0,5%
YTD: +3,1%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2021).


Aplikace RacketPal v Česku a bitcoin znovu na maximu

Bitcoin znovu na maximu při nejvyšší inflaci USA za desítky let. Google neuspěl s odvoláním proti pokutě EU za monopol. Aplikace pro hráče raketových sportů RacketPal míří do Česka.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Malý, ale šikovný MINI

Jelikož naší flotilu nedávno obohatilo jedno parádní Mini Cooper S, je určitě správný čas se o kultovním vozítku

Je libo něco z Mnichova?

Vozy značky BMW se zejména v Evropě těší velké oblibě. S tím, jak stárnou generace lidí narozených v

Whiskey with ice in glasses

Whisky Hanyu: Příběh triumfu v srdci Japonska

Příběh palírny Hanyu se transformoval několik století, až se dostal k výrobě prestižní whisky. Po nuceném prodeji a zrušení palírny se podařilo vnukovi zakladatele znovu oživit odkaz své rodiny a představit whisky Hanyu světu jako vysoce ceněný a sběratelský artikl.