Search
Close this search box.

#21 – Bitcoinová ETF schválena

bitcoin-etf-crypto-nl

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn za uplynulý měsíc.

Návrat volatility. V lednu 2024 bylo v USA schváleno 11 bitcoinových ETF, což na kryptoměnovém trhu vyvolalo značný zájem. Například ETF od BlackRocku a Fidelity Investments již spravují přes 2 miliardy dolarů. Právě očekávané spuštění  těchto ETF přispělo k silnému výkonu Bitcoinu v roce 2023. V lednu se však více projevil přístup „Buy the rumor, sell the news”. Bitcoin se za prvních 11 dní vyhoupl o 11 %, poté 17,5 % odepsal, aby se v posledním lednovém týdnu vrátil na stejnou hodnotu ze začátku měsíce.  Ohodnocení kryptoměnového trhu v průběhu ledna mírně kleslo.

trhy-crypto-leden

Krok blíže tradičním aktivům. Dá se říct, že schválením ETF se Bitcoin více přiblížil tradičnějším aktivům jako jsou akcie, dluhopisy nebo třeba zlato. Možnost investovat skrz ETF by mělo otevřít brány jak institucionálním i drobným investorům. Zda díky tomu dokáže Bitcoin navázat na úspěšný loňský rok, kdy připsal více než 150 % zůstává otázkou. Dlouhodobě však věříme, že to bude mít pozitivní vliv na cenu Bitcoinu.

Zneužitý účet. Samotné schválení ETFek bylo poznamenáno nepříjemnou manipulací. Den před oficiálním schválením se někomu podařilo hacknout oficiální účet americké komise pro cenné papíry (SEC) na síti X, kde došlo k předčasnému uveřejnění informace o schválení ETFek. SEC zprávu dementovalo a o pár hodin vydalo oficiální schválení prostřednictvím jiných kanálů. Cena Bitcoinu na to reagovala jako na houpačce a když došlo k oficiálním schválení, chvilku tomu nikdo ani nevěřil. Další na řadě může být Ethereum, ETF na tuto kryptoměnu by mohlo být schváleno už v květnu. Do té doby si snad SEC zapne 2-faktorovou autentizaci.

Většina Bitcoinových ETF nepřežije. To řekl v Davosu na Světovém ekonomickém fóru šéf investiční společnosti Grayscale Michael Sonnenshein. Grayscale nabídl již v roce 2013 možnost investovat do Bitcoinu pomocí OTC fondu GBTC. Od jeho transformace na ETF však čelí silnému odlivu investorů, kteří často realizují své zisky nebo přesouvají kapitál do méně nákladových konkurenčních ETF. Aby to nakonec nebyl GBTC fond, který se uzavře. 

Další hřebík. Grayscale může být pod dalším tlakem na prodej tokenů ze svého Grayscale Bitcoin TrustOdliv tokenů z GBTC v lednu byl primárně způsoben prodejem podílů zkrachovalé burzy FTX. Ta využila likvidního ETF a prodala svoje držby v hodnotě více než 1 miliardy USD. K soudu ale dorazila žádost další zkrachovalé společnosti Genesis. Poskytovatel kryptopůjček u Grayscale držel podíly za celkem 1,6 miliardy USD, z toho 1,4 miliardy přímo v GBTC. Pokud soud žádost schválí, došlo by tak k poměrně rychlému prodeji podkladového aktiva.

Solana čelila výpadku. Blockchain Solana včera čelil několika hodinovému výpadku, což vedlo k poklesu ceny jeho nativního tokenu SOL. Ten se před výpadkem obchodoval okolo 96 USD a po výpadku za méně než 94 USD. I když se cena poměrně rychle dostala na svou původní úroveň, zanechává incident mnoho otázek ohledně spolehlivosti sítě. Není to přitom poprvé, co Solana zažila narušení sítě nebo přerušení výroby. Současný výpadek je 11. podobným incidentem za poslední dva roky.

Splátkový plán FTX. Právníci zkrachovalé burzy FTX navrhují splátkový plán pro její zákazníky. Ten vypočítává hodnotu jejich podílů v USD k 11. listopadu 2022, kdy FTX požádala o ochranu před úpadkem. Zákazníci se bouří, protože tehdy měl Bitcoin hodnotu 16 871 USD a byl tak výrazně levnější než v současnosti. Právníci FTX ale na plán poměrně spoléhají. Ten předpokládá, že americké regulační orgány, včetně IRS a SEC, se podřídí pohledávkám běžných zákazníků – což by FTX umožnilo splatit pohledávky a neplatit obří pokuty.

Další velká krádež. Hackeři ukradli zhruba 112 milionů USD v kryptoměně XRP z peněženek Chrise Larsena, spoluzakladatele společnosti Ripple, která kryptoměnu vlastní. Larsen incident odhalil na sociální síti X, kde zdůraznil rychlou reakci na neoprávněný přístup a zapojení orgánů činných v trestním řízení. Tento šokující únik digitálních aktiv opět zdůrazňuje potřebu pečlivého zabezpečení krypto aktiv a nebezpečí, která s sebou nese jejich držení na nezabezpečených peněženkách.

Delistování Monera. Binance oznámila delistování kryptoměny Monero, která se specializuje na anonymitu, decentralizaci, škálovatelnost a nízké poplatky. To vyvolalo rozruch. Hlavním důvodem tohoto kroku je nesoulad mezi funkcemi ochrany soukromí Monera a požadavky Binance na dodržování předpisů, hlavně v oblasti transparentnosti transakcí. Monero, známé svou schopností zamaskovat detaily transakcí díky stealth adresám, tak představovalo výzvu pro Binance v její snaze vyhovět regulačním požadavkům a zvyšovat transparentnost. Cena Monera po oznámení klesla o 38 %.

Těžaři pod kontrolou. Těžaři kryptoměn v USA musejí sdílet svou spotřebu energie s americkým ministerstvem energetiky. Ministerstvo chce ve spolupráci s komerčními těžaři poskytnout transparentní údaje o spotřebě energie a zbavit se nejistoty ohledně nedostatku elektřiny pro ostatní uživatele. Úřad pro energetické informace žádost odůvodnil tím, že kombinace studené fronty  v USA a zvýšené těžby hnané vyšším zájmem o Bitcoin může způsobit „zvýšenou nejistotu na trzích s elektrickou energií“.

Co nového v Portu?

Schválení spotových ETF na Bitcoin v USA nemá žádný přímý dopad na Portu Crypto. Díky instrumentům typu ETP s přímou expozicí na podkladové kryptoměny jsme si mohli užít obchodování se spotovými instrumenty na bázi kryptoměn v Evropě již dříve, než američtí investoři. ETP od německých a švýcarských emitentů jako jsou VanEck, HanETF a 21Shares stále zůstávají v naší nabídce a vy díky nim můžete pohodlně investovat do kryptoměn v rámci  Portu Crypto.


Pokud BlackRock a další američtí emitenti splní požadavky evropské legislativy a umožní obchodování s americkými ETF i na našem trhu, je pravděpodobné, že zpřístupníme tyto instrumenty i na naší platformě. O dalším vývoji vás budeme informovat.

Vývoj kryptoměn od začátku roku


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je dluhopis?

Po představení pojmu akcie je dalším logickým krokem článek o druhém nejznámějším cenném papíru. Jak titulek napovídá, podíváme

#15 – Letní bizár edice

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn