Search
Close this search box.

#216 – Inflace utržená ze řetězu

Tento týden byl poznamenán především tuzemskou inflací. Ve středu zveřejnil český statistický úřad údaje o inflaci za minulý rok, ale hlavně za měsíc prosinec –⁠ a její hodnota je 6,6 %, tedy nárůst o 0,6 p.b. oproti inflaci listopadové. Pracovní odhad ČNB ohledně inflace v následujících měsících je až 9 %. Bankéři nevylučují ani dvoucifernou inflaci, ta by ovšem podle nich měla být pouze přechodná a na jaře se začít snižovat.

Světové trhy se tento týden nesou ve znamení poklesu. Hlavní americký akciový index S&P 500 odepisuje necelé 1 %, německý DAX se drží na hodnotě z počátku týdne, čínský SSE Composite odepisuje přes 1,5 %, naopak Londýnský FTSE přidává 1 %. Americké, především technologické akcie jsou i nadále ovlivňovány obavami z rostoucích úrokových sazeb.

Za zmínku stojí jistá ambivalence hlavních postav FEDu, která se projevuje na jedné straně uklidňujícími komentáři hlavního amerického guvernéra, na druhé straně více jestřábími komentáři ostatních členů rady. První zpráva zapříčinila růst z počátku týdne, druhá pak pokles na konci týdne. Americká centrální banka si s trhy hraje jako kočka s myší.

Propad americké softwarové společnosti Asana, která vytváří nástroje pro lepší organizaci práce, se sice zastavil, ale od listopadu společnost ztratila už více jak 56 % své hodnoty. Od svého vstupu na burzu na konci roku 2020 ale i tak zvýšila svou hodnotu o téměř 140 %. Společnost Microsoft navazuje na propad z minulého týdne a od pondělí odepisuje přes 2 %.

Pokles ceny akcií společnosti Alphabet (Google) se sice začal obracet a od začátku týdne tato firma zvýšila hodnotu o necelé 1 %, i tak ale od začátku roku ztratila přes 3 %. Ropným společnostem se i navzdory rostoucí zelené ekonomice daří, těžařský gigant Exxon Mobile tento týden stoupá a od začátku roku vynesly akcie této společnosti už téměř 13 %.

Akcie obchodované na pražské burze pokračovaly v růstu z minulého roku a uzavírají týden téměř procento v plusu. Akcie Erste Group (Česká spořitelna) přidaly tento týden téměř 4 %, minulý rok zvýšily svou hodnotu o více než 55 %. Akcie Kofoly přidaly tento týden přes 1,5 % k 31 % z minulého roku.

Dařilo se i některým akciím na burze START jako je Pilulka Lékárny. Od začátku roku Pilulka přidala přes 3 %. Od IPO, kterého se mohli zúčastnit i naši klienti přes platformu opPORTUnity, zvýšila Pilulka svou hodnotu o více než 310 %.

Česká rodinná společnost Emco přichází s novou značkou potravin s názvem Pan Hrášek. V nabídce má mimo jiné sýry a hlavní vlajkovou lodí má být i rostlinný burger. Investice v souvislosti s touto novou značkou dosáhnout 150 mil. Kč.

Inflace v ČR i nadále stoupá a nějaký čas zřejmě stoupat bude. Z velké části je inflace hnána tzv. imputovaným nájemným, to zahrnuje ceny nových bytů a domů, náklady na jejich renovaci a údržbu ale i platbu za realitní zprostředkování. Inflace ale není hnána pouze tuzemskými faktory. Velkou zásluhu mají i poruchy ve světových výrobních a dodavatelských řetězcích, které způsobují nedostatek například počítačových čipů. Mladoboleslavská Škoda kvůli tomu ruší noční směny.

Na první pohled je už v českých obchodech vidět i zdražování potravin. Podle viceguvernéra ČNB Marka Mory nás to největší zdražování teprve čeká a míra inflace bude nejvyšší za posledních 20 let. Vysoká inflace ovšem není jen tuzemský problém, i okolní státy se s vysokou inflací potýkají. Průměrná inflace v eurozóně je 5 %, tedy nižší než u nás.

Co nového v Portu?

Na Portu Gallery jsme spustili úpis zlaté investiční medaile, která vznikla v roce 1880 ke 30. výročí založení pražské Obchodní a živnostenské komory. Příští týden se můžete těšit na první investiční víno tohoto roku, úpis startuje už ve čtvrtek v 18:00!

Na opPORTUnity byl tento týden spuštěn nákup dluhopisu SATPO s fixním výnosem 7,1 % p.a. a splatností v roce 2026. Dluhopisy mohou být dobrým způsobem, jak si zajistit stabilní výnos i pro další roky, kdy bude inflace v Česku už pravděpodobně klesat.

V dnešní Portu Rychlovce hovoří Radim Krejčí o událostech na světových trzích a komentuje i makro data v České republice. Klasicky si můžete Rychlovku pustit i jako podcast.

Krásný víkend!


Jak vychovávat děti, které to budou umět s penězi

Když své děti naučíme nakládat s penězi už v mladém věku, lépe pak porozumí jejich hodnotě a vytvoří si základy pro zdravé finanční chování v dospělosti. Rádi bychom pro vás shrnuli několik základních pravidel, která by mohla rodičům v této věci pomoci.


Dvouciferná inflace

Český statistický úřad vydal údaje o meziroční inflaci za měsíc prosinec a podle očekávání je rekordní. Je tedy možné očekávat, že se bankéři v boji proti inflaci rozhodnou znovu zvýšit úrokové sazby.


Vývoj vybraných instrumentů (7.1.- 14.1.2022)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 638,8
-0,8%
YTD: -2,7%
Euro Stoxx 50
4 272,1
-0,8%
YTD: -0,6%
Nikkei 225
28 124,3
-1,2%
YTD: -2,3%
Ropa
83,0
+5,2%
YTD: +10,3%
EUR/CZK
24,50
+0,2%
YTD: -1,5%
Dow Jones
35 879,5
-1,0%
YTD: -1,3%
Pražská burza
1 444,4
+1,2%
YTD: +1,3%
Bitcoin
42 980,0
+2,5%
YTD: -9,2%
Zlato
1 820,6
+1,3%
YTD: -0,4%
USD/CZK
21,63
-1,0%
YTD: -2,5%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2022).


Rekordní inflace a digitální jüan na ZOH

Emco rozjíždí značku rostlinného masa. Na zimních olympijských hrách v Pekingu se bude platit digitálním jüanem. Revolut se dále rozšiřuje a otevírá banky v 10 západoevropských zemích.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do marihuany

V posledním desetiletí nastaly velké změny co se týče legalizace marihuany. Toto kontroverzní téma bylo