Search
Close this search box.

Házení šipek: Jak investovat bez větších znalostí?

Sledování akciových trhů může připomínat pohled na terč. Když dnes zainvestujete, bude trh růst či klesat? A co příští týden? To samé se děje v šipkách; skončí šipka mimo terč nebo trefí střed? Toto by vás ale nemělo odradit od hraní šipek. V šipkách se vám občas povede trefit střed za padesát bodů, občas ale trefíte bod jeden nebo vůbec netrefíte terč. Ve většině případu ale šipka letí někam mezi. Občas je hod lepší než průměr, občas horší, ale dlouhodobý průměr se ustálí někde uprostřed. To podobné platí i pro akcie.

Podívejme se například na index pražské burzy za tento rok. Pokud byste nakoupili v jednom z nejnižších bodů, je to jako trefit střed. Investování na jednom z vrcholů je jako minout terč. Problém je, že je v podstatě nemožné budoucí vývoj předpovědět. Snaha o to odhadnout, kam se pohne trh je velmi riskantní, obzvlášť pro nezkušené investory. Do vývoje aktiv vstupuje mnoho faktorů jako např.: nabídka vs. poptávka, zprávy, vyjádření znalců, apod.

Graf pražské burzy, px index, YTD,

*zdroj: kurzy.cz

Jak tedy vědět, kdy investovat? Jednou ze strategií pro začínající investory je pravidelné investování, o kterém jsme již mluvili zde. Jelikož nevíte, zda je právě trh nahoře nebo dole, a kam se bude vyvíjet, je dobré investice rozložit v čase a investovat pravidelně. Tím občas nakoupíte draho, občas levně, ale v průměru skončíte někde uprostřed.

 

 

 

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu vs. Podílové fondy

Podílové fondy se stávají čím dál tím populárnější investiční variantou mezi veřejností, a v tomto

Test: Kolik snesete rizika?

Pokud volíte, kam investovat nebo jakou investiční strategii zvolit, je velmi důležitým kritériem vaší volby

Zásadní Ferrari 250

Vzhledem k tomu, že jsme začali upisovat vzácný model Ferrari 250 Coupé Pinin Farina, neuškodí připomenout si celou řadu

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji kopírovat vývoj podkladového