Globalizace končí. To ve svém dopisu akcionářům napsal CEO největšího správce aktiv na planetě, společnosti BlackRock. Larry Fink se domnívá, že válka na Ukrajině zastavuje silné propojení světových ekonomik a hlavně volný přesun kapitálu. Propojení Ruska se západem, ze kterého měly prospěch obě strany, se chýlí ke konci. Evropské země se zatím sice neodstřihly od dodávek energetických komodit, ale přechod značně urychlí. A to až nad rámec již odsouhlaseného Green Dealu.
Světové trhy se neshodnou na směru. Index S&P 500 přidává tento týden 1 %, britský FTSE přes 1 %, japonský Nikkei dokonce 5 %. Evropský Euro Stoxx 50 odepisuje 1 % a čínský SSE ztrácí 1 %.
Zabavíme jachtu a za 10 let ji prodáme. Zmrazování aktiv ruských oligarchů nabírá na obrátkách, pod drobnohledem se ocitly superluxusní jachty, přepychové paláce i drahé byty v centrech měst. Zmrazit takovéto aktivum je v současné situaci snadné. Nicméně aby aktiva mohla být prodána a výtěžek poslán například na obnovu Ukrajiny, je potřeba u soudu prokázat, že byla nakoupena za prostředky získané trestnou činností. To je naopak velmi obtížné.
Ve Spojených státech některé soudní procesy při zabavování majetku trvaly i 10 let. Zákonodárci chtějí tento zdlouhavý proces urychlit a přišli s novým zákonem, který umožní zabavit jakýkoliv majetek v hodnotě přes 5 mil. dolarů sankcionovaným Rusům. Tento zákon se příhodně nazývá Yachts for Ukraine Act a měl by celý proces zabavení a prodeje značně urychlit tak, aby výtěžek mohl putovat na Ukrajinu ještě tento rok. Akcie výrobců jacht jsou od začátku března v poklesu.
Tesla roste. Cena akcie výrobce elektrických automobilů za týden vyskočila o více než 16 %. Růst byl podpořen hlavně otevřením továrny v Německu, při kterém si Musk dokonce i trochu zatančil. Otevření ale nebylo vůbec jisté a výstavba byla pro Teslu riziková. Úřady totiž musely schválit celý plánovaný komplex továrny a kdyby ho z nějakého důvodu neschválily jako celek, místo tance by Musk přijel továrnu rozebrat. I když se jedná o pokrok, Tesla musí stále splnit velké množství podmínek a rozptýlit obavy, že nová továrna „vypije“ všechnu vodu v okolí.
Marshallův plán podruhé. CEO společnosti JP Morgan, jedné z největších investičních bank světa, tlačí na prezidenta USA, aby vytvořil balík pomoci pro Evropu. Tento balík má Evropě rozvázat ruce a umožnit jí dosáhnout energetické nezávislosti na Rusku v co nejkratší době. Měl by mít formu investic do nových technologií, stavby nových zařízení na zkapalněný plyn, a hlavně podpořit zvýšení těžby zemního plynu na území USA.
Nedostatek neonu omezí výrobu aut. Druhý vzácný plyn, který je potřeba při výrobě počítačových čipů procesem zvaným fotolitografie, dochází. Asi polovina celosvětové produkce je totiž z Ukrajiny a probíhající válka ohrožuje místní továrny. Méně neonu znamená méně počítačových čipů, a to mimo jiné znamená méně vyrobených aut. Škoda auto má aktuálně odstaveno 20 tisíc nedodělaných vozů a další zřejmě přibydou. V kombinaci s vysokými cenami energií se jedná o velmi nebezpečný koktejl, automobilový průmysl je v ČR odpovědný za téměř 10 % HDP a zaměstnává 140 tis. lidí.
Kapka v moři. Tak by se dalo nazvat 11,6 mld. dolarů, které známý investor Warren Buffett zaplatí za pojišťovací společnost Alleghany. Tato suma představuje jen 8 % z těžko uvěřitelné hromady hotovosti, kterou Buffettova společnost za posledních pár let nahromadila a která dosahuje téměř 150 mld. dolarů. Nabídka 848,02 dolarů za akcii je přirážka 25 % oproti páteční hodnotě. Proč to není rovnou 850 dolarů? Protože Buffett nemá rád bankéře z Wall Street a odmítá platit za jejich služby, zaplatit tak musí Alleghany.
U Wall Street ještě zůstaneme. Průměrný roční bonus pro bankéře ve finančním centru světa dosáhl historického maxima téměř 5,8 mil. Kč. Není to ale takové překvapení. Začátkem roku reportovaly největší bankovní domy v New Yorku vyšší než očekávané zisky za minulý rok. Těch dosáhly díky vysokému počtu IPO a spojením společností (merger), které jsou ve Spojených státech běžné.
České banky mají žně. Meziroční zisk bankovních domů vzrostl o 23 mld. na 70,6 mld. Kč. Hlavními faktory byly pokles nákladů rizika a velký nárust nových úvěrů, především hypoték. Banky se tak po slabém roce 2020 pomalu dostávají na předcovidová čísla.
Krásný víkend!
Bojkot Nestlé a první automatizovaný COOP
Měsíc od invaze otevřela moskevská burza s výrazným růstem. Rusko bude prodávat plyn jen za rubly. Mapotic vytvořil mapu pro uprchlíky.
Co nového v Portu?
V dnešní rychlovce hovoří Radim Krejčí, Martin Luňáček a Jakub Valníček o Investiční rezervě a o chystaných novinkách, jako je vyšší počet obchodních dní nebo chystaný produkt Portu Crypto. Rychlovku si také můžete pustit jako podcast.