Search
Close this search box.

#228 – Musk ředitelem Twitteru?

Trhy tento týden spíše klesaly. Americký S&P 500 v reakci na ostré výroky členů centrální banky a odepisuje 1,4 %. Evropského Euro Stoxx 50 se negativně dotkla další vlna sankcí vůči Rusku, ale také zpráva o potenciálním „převratu“ ve Francii. Tento týden tak klesá o 2,1 %. Čínský SSE ztrácí 1 % a japonský Nikkei odepisuje 2,5 % kvůli obavám ze zákazu dovozu uhlí z Ruska.

Z holubic jsou jestřábi. Americká centrální banka plánuje proti inflaci bojovat i ztenčováním své bilance, tedy prodejem cenných papírů, které drží. Rozvaha Fedu se od roku 2008 zdesetinásobila. Trhy negativně reagovaly na vyjádření dvou guvernérek Fedu ohledně nutnosti výrazněji zasáhnout proti inflaci. Guvernérky byly přitom doposud považovány za zastánkyně mírnější (holubičí) monetární politiky. Zveřejněné zápisky centrální banky odhalily, že pro zvýšení úrokových sazeb hlasovali všichni členové až na jednoho, ten chtěl zvýšit sazby razantněji.

Extrémní pravice v Elysejském paláci. Podle posledních průzkumů budou francouzské prezidentské volby nečekaně vyrovnanéMarine Le Pen se totiž dotahuje na současného prezidenta Macrona. Její zvolení do čela Francie by zřejmě mělo negativní dopady na EU. Le Pen už dříve prohlásila, že by v případě zvolení prezidentkou uspořádala referendum o tzv. frexitu, tedy vystoupení Francie z EU. Jedná se zatím o hypotetický scénář, v případě odchodu by ale EU přišla o druhou největší ekonomiku hned po Německu. Následky by potom byly větší než v případě brexitu.

Musk kupuje Twitter. Nejbohatší člověk na planetě Elon Musk tento týden v povinném reportu Komisi pro cenné papíry (SEC) uvedl, že nakoupil přes 73 mil. akcií Twitteru, tedy asi 9,2 % společnosti. Cena akcií Twitteru se zvýšila až o 37 %, aktuálně se však obchoduje o 19,3 % výše oproti hodnotě z minulého pátku.

Nákup ale vyvolal velké kontroverze, protože v USA platí, že pokud jedna osoba koupí ve veřejně obchodované společnosti podíl větší než 5 %, musí to do 10 dní nahlásit. To Musk neudělal a ušetřil tak asi 150 mil. dolarů. Kdyby totiž nahlásil nákup podle zákona, cena akcií by skokově vyrostla a zbylá 4,2 % akcií (z celkových 9,2 %) by nakoupil za mnohem vyšší částku, než jakou za ně skutečně zaplatil. Porušil tak zákon o cenných papírech.

Řecko splatilo dluh. Přes počáteční nejistotu a mnohé komplikace se této jihoevropské zemi podařilo splatit poslední část půjčky od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Pořád ale zůstává jednou z nejvíce zadlužených zemí světa. V poměru dluhu k HDP se nachází ve společnosti zemí jako je Japonsko (257 %), Súdán (210 %) nebo Eritrea (175 %). Na druhé straně žebříčku se nachází Hong Kong (2,1 %) nebo Brunej (2,3 %). ČR se stále nachází hluboko pod mezí 77 %, kterou světová banka uvedla jako hranici, jejíž překročení začne způsobovat ekonomické problémy.

Chcete vydělávat 200 tis. měsíčně? Americká společnost Walmart hledá nové řidiče nákladních vozů a bude jim královsky platit. Plat až 2,5 mil. Kč ročně je odpovědí na přehřátý trh práce, na kterém se noví řidiči shání velmi obtížně. Průměrný plat v USA byl v roce 2020 asi 1,5 mil Kč. Náklady na život jsou ale v USA mnohem vyšší než v ČR.

Cena ropy klesá. Spojené státy již dříve ohlásily uvolnění části svých ropných rezerv, nově se k nim připojují i země organizace IEA, která sdružuje 31 zemí včetně ČR. Toto rozhodnutí srazilo cenu ropy Brent na aktuálních 100 dolarů za barel a cenu americké WTI dokonce na 96,5 dolarů. Jedná se o úroveň z konce února.

Benzínky dál vydělávají. Ceny na benzinových pumpách tuto nízkou cenu ale příliš nereflektují. Poslední únorový den stál litr benzínu v průměru 38,8 Kč, aktuálně stojí 43,8 Kč. Kontrola marží, kterou začala provádět vláda ČR, se zaměřila na marže benzínových stanic. Vyšlo však najevo, že marže se zvedly hlavně na úrovni rafinerií. Například maďarská společnost MOL si zvedla marži z 3,4 dolaru na barel na 33,7 dolaru, tedy 10x.

Příští týden se můžeme „těšit“ na odhalení míry inflace za předchozí měsíc. Data budou zveřejněna na stránkách ČSÚ v pondělí ráno. Odhady její výše se značně různí, vysoké ceny energetických komodit ale zřejmě zajistí, že inflace bude nejvyšší za posledních 20 let. Očekává se hodnota mezi 13–15 %. Jestli bylo únorových 11,1 % pro ČNB psychologicky velmi vysokých, je možné, že bude znovu zvyšovat úrokové sazby.

Co nového v Portu?

Včera byl na Portu Gallery zahájen úpis 4 uměleckých děl úspěšných umělců Veroniky Holcové a Jana Uldrycha. Investiční potenciál děl V. Holcové ilustruje její umístění v prestižním J&T Art Indexu, kde se ze 70. příčky v roce 2020 posunula v roce 2021 na 52. místo. Úpisu se stále můžete zúčastnit.

Jednou z novinek, které jsme tento týden nasadili, je možnost přidat bankovní účet osob blízkých v sekci bankovní účty. Urychlí se tak proces připisování tohoto typu vkladů, je ale potřeba mít účet přidaný v sekci bankovní účty. To ocení hlavně uživatelé s dětskými účty, kterým mohou prostředky zasílat i příbuzní.

Krásný víkend!Fortnite pro Ukrajinu a Mallpay v rukou ČSOB

Službu Mallpay přebírá ČSOB. Konec ruského uhlí v Evropě, co ropa? Růst ekonomiky v roce 2022 zpomalí, inflace poroste.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Robo-advisory ve světě

Investování prostřednictvím robotických poradců je trendem 21. století. Důvodů existuje hned několik. Nízkonákladovost, bezpečnost či

Co je ETF?

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji