Search
Close this search box.

#231 – Ostrov samostatnosti

Velké akciové indexy končí tento týden v minusu. Nejhůře se dařilo americkému S&P 500 a panevropskému Euro Stoxx 50, které odepsaly přes 1 %, následované jsou japonským indexem Nikkei, který klesl o 1 %. Zelenou nulu vykazuje britský FTSE. Čínský SSE se po několik týdnů trvajícím propadu konečně napnul, ale týden končí přes procento v minusu. Ruský MOEX index naopak tento týden výrazně roste, a to o více jak 9 %. Pravdivý obraz tamního akciového trhu ale ani zdaleka nedává.

V Rusku klesá těžba ropy, ale příjmy z ní se zvyšují. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) klesá export ropy z Ruska a odhaduje se, že od května se sníží až o 3 mil. barelů denně. To by znamenalo snížení exportu ropy na polovinu při stejné domácí spotřebě (data za rok 2016). I přes to se ale čeká, že Rusku vynese export energetických komodit tento rok o 1/3 více než v roce 2021 kvůli vysokým cenám.

Těžební plošina společnosti Gazprom

Přestavba ruské ekonomiky zahájena. Snížení ruského importu na minimum, odchod zahraničních společností, vysoká inflace, která zřejmě ještě poroste, hlavní úroková sazba na 14 %, zmrazení devizových rezerv a odhad poklesu HDP o 10 %. To je jen část problémů, se kterými se aktuálně potýká ruská ekonomika. Řešením je podle guvernérky Centrální banky Ruské federace předělání ruské ekonomiky, které z Ruska v globálním a propojeném světě vytvoří ostrov samostatnosti.

Smíšené výsledky. Tento týden byl nabitý zveřejňováním výsledků velkých amerických společností. Například Amazon po zveřejnění nižšího růstu a zhoršení výhledu do budoucna odmazal přes 65 mld. dolarů své hodnoty. To pro kontext přestavuje roční příjem ČR do státního rozpočtu. Naopak Facebook reportoval zvýšení počtu denních uživatelů a akcie vystřelily o téměř 13 %. Společnost Apple sice reportovala lepší výsledky, než se čekalo, ale trh na to zareagoval iracionálně a cena akcií klesla. Z čeho plynou tržby těchto technologických společností si můžete prohlédnout zde.

Snad už o něm píšeme naposledy aneb Elon posté. Nejbohatší člověk světa to s nákupem ztrátové sociální sítě myslí vážně –⁠ už prodal akcie Tesly v hodnotě asi 4 mld. dolarů, aby mohl nákup financovat. Akcie automobilky klesly tento týden o 10 %. Někteří ale stále věří, že z nabídky nakonec vycouvá, i když by ho to přišlo hodně draho. Původcem těchto domněnek je Muskovo předchozí chování. Nebylo by to totiž poprvé, co chtěl něco koupit, a nakonec to nedopadlo. Panují také obavy, že pod Muskovým vedením dojde ke zvýšení vlivu Číny nad Twitterem nebo případným střetům s EU. V Číně je Twitter zablokován. Automobilka Tesla zde ale vyrábí velké množství dílů pro své elektromobily a Čína by mohla nově nabytého vlivu využít.

Zvýší ČNB opět sazby? O tom se rozhodně příští týden na zasedání bankovní rady. Její člen, Tomáš Holub, rozhodně není žádná holubice a dovede si představit i vyšší zvýšení než „jen“ o půl procentního bodu. Před posledním hlasováním byli dva členové rady proti zvýšení (holubice), dva členové pro zvýšení (jestřábi) a tři čekali na situační analýzu od podřízeného oddělení. To doporučilo ještě vyšší zvýšení, než ke kterému nakonec došlo. Vzhledem k neustále rostoucí inflaci je pravděpodobné, že ke zvýšení dojde znovu.

Rusnok ven. Nehledě na to, jak rada rozhodne, guvernér skončí. Mandát mu vyprší už 30. 6. 2022 a zatím pořád není jasné, kdo ho nahradí. Kandidáti, ze kterých bude prezident Zeman vybírat, jsou čtyři. Největší šanci mají aktuální viceguvernéři Marek Mora a Tomáš Nidetzký, ve výběru jsou ale i člen rady ČNB Aleš Michl a šéf hospodářské komory Vladimír Dlouhý. O tom, koho prezident nakonec vybere, nechceme spekulovat. Jestli ale trhy něco nemají rády, je to nejistota. A zejména v aktuální dynamické době je důležité u takto významné instituce zajistit kontinuitu.

Teď něco hezkého. Média jsou zaplavena špatnými zprávami a často si nevšimnou toho dobrého, co se ve světě děje. Věděli jste, že Čína je velmi úspěšná v boji proti extrémní chudobě? Že zalesnění Velké Británie se zlepšilo na úroveň před tisíci lety? Že se od 90. let snižuje roční počet zemřelých na tuberkulózu? Že HDP České republiky vyrostlo meziročně o 4,6 % a překonalo odhady ČNB? Nebo že po světě roste zastoupení žen v parlamentech? Ve světe se děje mnoho dobrého, stačí jen vědět, kde hledat. 😊

Co nového v Portu?

Již brzy se můžete těšit na nový úpis na platformě oPORTUnity. Pokud vše dopadne dobře, naši klienti dostanou možnost zúčastnit se plánovaného IPO společnosti Pizza Coloseum, které by mohlo být spuštěno v červnu na pražské burze START.

Na Portu Gallery byly včera upsány obrazy Josefa Lady a Josefa Šímy. Stále je také možné zainvestovat do sbírky umění od V. Holcové a J. Uldrycha. Příště se můžete těšit na kolekci šperků od Janjy Prokić a v budoucnu například na vázy od české společnosti Lasvit.

Aktuální dění na akciových trzích a výhledy do budoucna komentují v Portu Rychlovce Radim Krejčí, Martin Luňáček a Anna Kortusová. Rychlovku si můžete pustit také jako podcast.

Pěkný víkend!


Nejlepší investiční podcasty, youtubeři a investiční weby

Osobní finance, investice a vzdělávání. Kde najdete nejzajímavější obsah a stále aktuální informace o financích a investování? Inspirujte se našim…


Muskův Twitter a rychle rostoucí Dateio

Rohlík vyrostl o polovinu a míří do další země. Dateio je nejrychleji rostoucí českou firmou. Alibaba chystá expanzi v Evropě.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme