Search
Close this search box.

#242 – Dolar – Euro 1:1

Inflace v USA nepolevuje, za červen se zvýšila na 9,1 %. Fed se tak možná chystá k dlouho neviděnému kroku –⁠ zvýšení základní úrokové sazby o 100 bazických bodů (1 p.b.). K tomu došlo naposledy v roce 1981. Pravděpodobnost tohoto zvýšení vzrostla přes noc ze 7 % na 39 % a dolar vůči ostatním měnám posiluje.

Pravděpodobná sazba po jednáních Fedu očima analytiků

Kdo nese vinu za inflaci? Rusko? Tisknutí nových peněz? Covid? Ale kdeže, za inflaci může generace Y, narozená přibližně mezi lety 1980–1995. S takovým tvrzením přišel investor Bill Smead. Důvodem je odložení spotřeby oproti ostatním generacím. Bill odhaduje, že klasický mileniál si chce koupit dům a auto o 7 let později než předchozí generace. Toto zpoždění vyústilo v silnou poptávku v poslední době a žene ceny nahoru. Tipnete si, kdy se Bill narodil?

Dolar je dražší než euro. Ve čtvrtek (a velmi krátce už i předtím) se po dlouhých 20 letech karta obrátila a kurz EURUSD se dostal na úroveň 0,996. Důvodem je jak zvyšování sazeb v USA, tak i obavy z recese. Slabé euro je dobrou zprávou pro americké cestovatele, kteří za své dolary dostanou větší hodnotu. Je ale špatnou zprávou pro inflaci v EU, protože téměř polovina importovaného zboží se platí v dolarech.

Jestli bude Fed dál agresivně zvyšovat sazby a ECB je bude zvedat jen pozvolna, je pravděpodobné, že dolar bude nadále posilovat a zvyšovat inflaci nejen v Evropě. Posilování eura a dolaru oslabí korunu a korunový investor z toho může těžit.

Rusko zastavilo přívod plynu. Plynovod Nord Stream 1 prý prochází pravidelnou “údržbou” a spustit by se měl opět 21. července. To ale asi nikdo nečeká. Pokud byly dříve sankce na energetické komodity politickou zbraní EU a západního světa, teď nám Rusko tuto zbraň umným chvatem vytrhlo a míří na nás. Rusko od invaze vydělává víc, i když těží a exportuje méně plynu i ropy.

Cena ropy setrvale klesá. Je teď na úrovni roku 2014. Přitom se ale cena benzínu pohybuje o 30 % výše, než tomu bylo v roce 2014. Kapsy si mastí hlavně rafinérie, které si zvedly marže i 10x, a ventilovat si vztek na čerpacích stanicích tak není úplně fér.

Shanghai vyhlíží další covidový lockdown. V Číně opět rostou počty nemocných, a i když jsou jich zatím jen stovky (ani ne 1/3 toho co v ČR), politika nulové tolerance zřejmě donutí vládnoucí stranu k uzavírkám. Na ty se asi místní obyvatelé moc netěší, ale snížená produkce v největším přístavním městě planety by mohla ještě více snížit ceny různých komodit v čele s ropou.

Investice do zdravotnictví frčí. Rekordní příliv peněz zaznamenávají ETF zaměřená na zdravotnictví. Ten je dokonce větší než v roce 2020 během první covidové vlny. Investoři totiž hledají defenzivnější sektory s tím, jak roste obava ze zpomalení ekonomik. Kromě zdravotnictví je v hledáčku i sektor spotřebního zboží. ETF na oba tyto sektory jsou dostupné i v nabídce Portu.

Írán je v Binance vítán. Obohacujete uran, abyste mohli postavit atomovou bombu a smazat sousedy ze zemského povrchu? Nevadí, u nás můžete klidně obchodovat! Největší kryptoměnová burza světa Binance nechávala obchodovat také Íránce a má kvůli tomu problém. O firmu se začínají zajímat regulátoři z USA, a i když ji nemohou potrestat přímo (Binance sídlí na Maltě) i tak zřejmě dostane přes prsty.

Netflix se spojuje s Microsoftem. Kvůli klesajícímu počtu předplatitelů se streamovací platforma rozhodla vytvořit levnější verzi účtu s reklamou. K tomu si přizvala společnost Microsoft, kterou založil zatím (!) ještě jeden z nejbohatších lidí planety Bill Gates.

Bill Gates už ale nechce být miliardář. Tento měsíc se rozhodl poslat nadaci Billa a Melindy Gatesových 20 miliard dolarů. V budoucnu chce na tuto nadaci převést naprostou většinu svého majetku. Podobný krok se očekává od legendárního investora Warrena Buffeta, který do zmíněné nadace poslal už 35 miliard dolarů.

Výjimka mezi pesimisty. V posledních měsících klesají akciové trhy hlavně kvůli obavám z recese. Deutsche bank jde ale proti proudu a vyhlíží silný růst. Její analytici tvrdí, že ve ¾ případů v historii trhy během výsledkové sezóny rostly. O to víc v situaci, kdy této sezóně předchází pokles na trzích.

Nechcete tipovat, jak bude? Objednejte si satelit. Česká společnost SpaceKnow pomáhá hedgeovým fondům v USA vydělávat analýzou satelitních snímků. Sleduje například pohyby nákladních automobilů před továrnou Amazonu a porovnává je s historií. Když je náklaďáků více, firmě se daří a když si toho trhy ještě nevšimly, fondy nakupují.

Půjčovna kryptoměn Celsius bankrotuje. Divoká jízda světem kryptoměn pokračuje a ukazuje, že mnoho platforem podstupuje vysoké riziko k dosažení zisku. To se vyplácí, když ceny kryptoměn rostou, když ceny nerostou, přichází bankrot. To ale mluvíme o DeFi službách, nikoliv o samotných kryptoměnách. Ty jsou v posledních měsících levnější než dřív. Například Ether vypadá levnější než Bitcoin.

V minulém newsletteru jsme britského premiéra a jeho demisi už nakousli, teď přidáme jeden povedený graf.

Recesistické ETF. V Americe se začne obchodovat anti-ESG ETF s názvem “God Bless America”. Z principu vyřadí všechny společnosti, které lze nálepkovat jako “aktivistické” –⁠ a to jak v oblasti ekologické, politické nebo sociální. Jaké konkrétní akcie bude obsahovat zatím známo není. Máme jej zařadit do nabídky v rámci Strategií?

Co nového v Portu?

Příští týden se můžete těšit na novinku u Investiční rezervy. Dostupná bude nově v Odvážnější a Opatrnější variantě. Druhá zmíněná bude aktuálně obsahovat pouze úročenou hotovost a to se sazbou 6,25 %. Ke spuštění dojde počátkem příštího týdne, kdy zveřejníme i více detailů.

Na Portu Gallery 275 investorů zainvestovalo do vína Chateau Haut-Brion. Pořád ještě je možné zainvestovat do hodinek Bulgari Octo Finissimo. Další úpis bude 28. 7. a bude se jednat o 12kt Zambijský smaragd.

V rámci naší nové spolupráce se společností Fingood můžete na opPORTUnity zainvestovat i do úvěru společnosti PiCaSo manufactury s.r.o. s výnosem 11 % p. a. a splatností 14 měsíců.

Pěkný víkend!


Vysoká inflace a nízké sazby

Silná domácí poptávka, přehřátý trh práce, vysoké ceny komodit kvůli válce na Ukrajině a tisknutí nových peněz během pandemie covidu.


Z univerzity na globální trh a stovky miliard na charitu

Čeští drobní investoři jsou odolní. Největší česká firma zformovaná na univerzitě míří na globální trh.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

eSport a gamming

Strategie: eSports a gaming

Málokterý sektor budí tolik vášní jako ten herní. Oblast donedávna vnímaná jako okrajová zábava puberťáků

Psychologie a investování

Investování na akciových trzích může být obchod s vysokým rizikem a zároveň vysokou odměnou. Zatímco

Investováním si plníme sny

Proč začít investovat?

Pracovat zdarma, odmítnout hezkou večeři a zříct se letní dovolené. Děláme to rádi, nebo si

Jízdy snů

Klasická auta jsou sice zejména v poslední době pro mnohé alternativní možností investování finančních prostředků,

Rozhovor s investorem Alešem

Rozhovor s investorem Alešem

Aleš pracuje jako IT konzultant a projektový manažer na volné noze, miluje sport a hory. Patří mezi naše

Představení účtu DIP

Představení nového Důchodového účtu DIP

V úterý 23. ledna proběhl webinář na téma Důchodového účtu (DIP) na Portu. Během webináře jsme obecně představili strukturu DIP účtu, jeho podmínky a výhody. Zároveň jsme provedli srovnání s tradičním Doplňkovým penzijním spořením a ukázali, jak si Důchodový účet na Portu založit.