Search
Close this search box.

#281 – Žijete důstojně?

Uplynulých 7 dní příliš nezahýbalo s cenami akcií, ty nejvýznamnější světové indexy končí na podobných hodnotách jako před týdnem. Index S&P 500 za uplynulý ztratil 0,2 %, Nasdaq Composite klesl o 0,6 %. Podobná nálada byla i v Evropě a Euro Stoxx 50 tak odepsal 0,1 %. Mírný růst o 0,2 % si připsal japonský Nikkei 225. V Číně naopak převládla nervozita a tamní index Hang Seng ztratil 1,78 %.

Sazby sem, sazby tam. Kde bude klíčová americká úroková sazba na konci roku? Až 85 % analytiků si myslí, že bude nižší než dnes. Dvě třetiny očekávají, že bude mezi 4,25 a 4,75 %. Vysoké úrokové sazby mají za cíl zkrotit inflaci, ale na druhou stranu utlumují ekonomiku i akciové trhy a mohou způsobit recesi.

Inflační El Dorado. S obrovskou inflací ve výši 104 % se musí potýkat centrální banka v Argentině. Tamní centrální banka tak klíčovou sazbu zvýšila na 81 %. Banka předpovídá, že inflace letos skončí na 110 %, zatímco J.P. Morgan odhaduje, že by mohla dosáhnout až na 130 %. Země se s vysokou inflací potýká dlouhodobě, což má mimojiné za následek to, že Argentici přestávají věřit vlastní měně a čím dál častěji se uchylují k používání amerického dolaru.

Čipová injekce. EU investuje 43 miliard eur do výroby čipů, snaží se tak reagovat na jejich nedostatek. Polovodiče jsou přitom klíčové pro výrobu aut a elektroniky, a EU chce proto do konce desetiletí zdvojnásobit svůj podíl na jejich celosvětové produkci na 20 %. V minulých letech firmy bojovaly s nedostatkem čipů, což bylo způsobeno omezením výroby v souvislosti s pandemií covid-19, ale také prudkým růstem poptávky při následném hospodářském oživení.

Šílenství okolo call opcí. Deriváty jsou sice na vzestupu už více než 2 dekády, ale zdá se, že teď je okolo nich přímo šílenství. Počet call opcí dosáhl v posledním čtvrtletí rekordních maxim. Zájem o deriváty stoupl s rozmachem retailového obchodování. Call opce umožňují za poplatek získat právo na nákup určitého aktiva v budoucnosti za předem dohodnutou cenu v předem dohodnutém čase. Toto právo je možné uplatnit jak na akcie, tak i na komodity nebo měnové páry.

Sezona začala. Tentokrát nemyslíme sezonu Formule 1, ale sezonu výsledkovou. Během několika týdnů oznámí své výsledky největší světové společnosti. Svá čísla už zveřejnily americké banky, Netflix, Tesla, IBM, ASML nebo SAP. Banky investory potěšily, ale Netflix zklamal pomalým růstem uživatelů a jeho akcie reagovaly až 12% poklesem. Nedařilo se ani automobilce Tesla. Její zisková marže se kvůli zlevnění nových aut snížila téměř o polovinu. To investory nepotěšilo a akcie se v reakci na zveřejněné výsledky propadly o téměř 10 %.

Páté kolo u vozu? Možná tak se cítí jedna z největších světových společností Google, když se za jejími zády scházejí Samsung a Microsoft. Ti jednají o tom, jestli vyhledávač Bing nahradí Google jako výchozí volba v jihokorejských telefonech. Bing má totiž v sobě zabudovanou umělou inteligenci ChatGPT a snaží se na trhu získat větší podíl. Akcie společnosti Google na tuto zprávu reagovaly poklesem o 3 %.

TruthGPT vs. ChatGPT. U AI ještě chvíli zůstaneme. Elon Musk, který ještě před několika týdny vyzval k zastavení vývoje AI, nyní oznámil vývoj vlastní služby TruthGPT. Ta má vyzvat právě Microsoft a Google. Elonovi se produkty konkurence nelíbí, protože jsou údajně vycvičeny ve lhaní. Ještě, že máme spasitele.

Jablíčko míří do financí. Technologický gigant Apple představil vlastní spořící účet. Firma se totiž poohlíží po dalších trzích a vstup do finančnictví je pro ni lákavý. Zákazníci v Americe už tak můžou využívat spořící produkt i Apple kreditní karty. Pokud chcete sledovat novinky z oblasti finančních technologií doporučujeme pravidelně číst náš týdenní přehled FinTech Review.

Za peníze si štěstí (ne)koupíš. Je to klišé, ale kolik je na něm pravdy? Podle statistik jen velmi málo. Výzkumy totiž ukazují, že nejšťastnější lidé žijí v bohatých zemích a nejnešťastnější v chudých. Korelace mezi štěstím a bohatstvím (HDP na obyvatele) je 0,69. To naznačuje velmi silnou provázanost.

Sbohem ruský plyne. Do Česka v minulém čtvrtletí nepřitekl žádný plyn z Ruska. Nejen, že jsme tak v zimě nezmrzli, ale plně jsme se zbavili závislosti na této komoditě z války rozpoutávající země. Před rokem přitom za stejné období pocházelo z Ruska 97 % plynu, letos jsme ho ale nahradili tím z Norska, Nizozemska a Belgie. Zásadní roli sehrálo snížení spotřeby, my proto doufáme, že si zodpovědný přístup v šetření plynem udržíme.

Návrat k vinylům. Gramofony jsou znovu v módě. Dokazují to výsledky největšího světového výrobce vinylů – české firmy GZ Media. Loni společnost vyrobila 70 milionů desek a i díky tomu dosáhla na rekordní zisk skoro 2 miliardy korun. Velkou část desek firma stále vyrábí v Česku, letos to má být asi 50 % vinylů. Firma ale rychle roste hlavně v USA a má velké plány.

Koruna opět posiluje. Kurz koruny vůči euru se nedávno dostal na patnáctileté minimum a momentálně se obchoduje na úrovni 23,55 korun za euro. To je způsobeno především vysokým úrokovým diferenciálem (rozdíl mezi úrokovou mírou v ČR a v zahraničí). ECB má momentálně hlavní sazbu na úrovni 3,5 %, zatímco ČNB na 7 %. Je možné, že pokud bude inflace ve světě klesat i nadále, koruna bude dál posilovat. Oslabovat by mohla začít až ve chvíli, kdy se ČNB odhodlá ke snižování sazeb.

Žijete důstojně? Tzv. Platforma pro minimální důstojnou mzdu spočítala, že minimální důstojná mzda“ loni v Česku dosáhla 40 912 korun. Znamená to tedy, že když na tuto mzdu dosáhne jen 37 % lidí, že zbytek žije nedůstojný život? Organizace tuto mzdu definuje jako odměnu, která pracujícím poskytuje dostatek financí k životu, který je většinou společností vnímaný jako základní standard. Zdá se vám to divné? Nejste sami. Všichni ze svého okolí přece známe někoho, kdo má příjmy nevelké, ale žije velmi důstojně a šťastně.

 

Co nového v Portu?

 

Jsou investice do komerčních nemovitostí základem portfolia? O tom si povídal zakladatel Portu Radim Krejčí s Jiřím Hrbáčkem, portfolio manažerem ve WOOD & Company. Celý rozhovor je k dispozici na našem YouTube kanálu. Do otevřeného podílového fondu investujícího do komerčních nemovitostí můžete investovat i vy přes naši platformu opPORTUnity. Na stejné platformě také stále probíhá úpis investičních certifikátů Fruitisima.

O tom, jaký dopad budou mít kryptoměny na svět tradičních financí mluvil Jakub Valníček, projektový manažer Portu, v rámci své přednášky na konferenci Block’23. Pokud vás toto téma zajímá, ale konferenci jste nestihli, nemusíte zoufat, doporučujeme se podívat na záznam.

 

Pěkný víkend!


Hrozí nám po inflaci pro změnu deflace?

Již nějakou dobu zažíváme při pohledu na stále vyšší čísla na cenovkách nepříjemný pocit. Co když růst cen nejen zpomalí, ale ceny začnou dokonce klesat?


FinTech review – Apple spustil vlastní spořící účet a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

stocks investing

Jak fungují indexové fondy?

Spousta lidí se investování vyhýbá. Ze strachu. Průzkum společnosti Ally Invest ukázal, že 65 % dospělých tvrdí, že