Search
Close this search box.

3 tipy pro zlepšení finanční gramotnosti dětí

Děti by se měly už od útlého věku naučit hospodařit s penězi. Je třeba jim vysvětlit, že finance nemohou brát jako samozřejmost, které se jim vždy dostane. Zároveň je důležité v nich pěstovat základní finanční gramotnost. Jak dětem vštípit základní finanční vzdělání, aby se v dospělosti nepotýkaly s peněžními problémy?

Začněte u sebe

Rodiče jsou pro děti odjakživa vzorem a děti od nich přebírají základní vzorce chování – ať už se bavíme o společenském chování, disciplíně, přístupu k problémům, ale i prací s penězi. Ukažte jim, že umíte s financemi nakládat zodpovědně. Nemusíte být zrovna finanční experti, abyste mohli dětem předávat základní finanční pravidla. Mějte pod kontrolou své měsíční příjmy i výdaje, a zbytečně nerozhazujte a nákladejte s pěnezi rozumně. Především ale myslete spořivě a tvořte si finanční rezervu – ideálně pravidelně a dlouhodobě investujte.

Zapojte děti do rodinných financí

I děti by měly mít přehled, jak si rodina stojí po finanční stránce. Seznamte je s faktem, že si za měsíc vyděláte pouze určité množství peněz, s nímž je třeba bez potíží vyjít. Je třeba vysvětlit, jaké položky je nutné každý měsíc platit i kolik zhruba dané věci stojí. Děti mají mít povědomí o nákladech na bydlení, cenách za jídlo pro rodinu, pojištění, dopravu, oblečení atd. Z toho důvodu jim nelze koupit vše, na co si ukáží. Zahrajte si s nimi třeba na obchod, aby si udělaly představu, kolik potravin dokáží za určitou sumu peněz nakoupit. Můžete také diskutovat jejich velká přání a sny, jestli by například rády něco viděly nebo si chtěly pořídit a bavit se s nimi o tom, kolik a jak dlouho by bylo případně potřeba šetřit.

 

Založte jim dětský investiční účet

Je totiž skvělou možností ukázat, jak dlouhodobé investování funguje a jak se chová hodnota vložených peněz v čase. Není nad to mít s věcmi osobní zkušenost. Ať už budou zainvestované peníze sledovat na účtu sami nebo vám koukat přes rameno, jak jejich účet obsluhujete, budou se učit finančním věcem více rozumět. 

Pokud děti dostávají kapesné, můžete jim část kapesného odkládat na dětský investiční účet u Portu. Děti se naučí mít své finance pod dohledem, seznámí se s principy investování a zvyknou si pravidelně odkládat část svých peněz.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

rozpočet

Proč mít rozpočet a jak ho vytvořit?

Pokud se zeptáte stovky finančních poradců, co je podle nich nejdůležitější pro tvoření správných finančních rozhodnutí, většina z

Kterým ETF se letos daří nejvíce?

Letošní rok je na akciových trzích mimořádně volatilní. V průběhu březnového „výplachu“ se dokonce muselo obchodování na newyorské