Search
Close this search box.

#318 – Spouštíme Důchodový účet

Ty nejvýznamnější akciové trhy si po loňských fenomenálních růstech dávají v prvním týdnu roku 2024 pauzu. Americký index S&P 500 klesl o 1,1 %, technologický Nasdaq Composite se propadnul o 3,1 %. Stejně tak se evropský Euro Stoxx 50 snížil o 4,1 %, japonský Nikkei 225 je na tom o něco lépe, když klesl o 0,3 %. Čínský Hang Seng, který zaostával i v minulém roce, se snížil o 3 %. 

Akciové trhy po opici. Akcioví býci zatím v novém roce spí, klíčové indexy jsou v červených číslech. Po roce 2022, který byl na akciových trzích ve znamení večírků, se zdá, že přichází bolest hlavy. To však nemusí být nutně důvod k pesimismu, ztráty jsou jen mírné, a ačkoliv důvodů pro prodej může být dost, není to dobrý nápad. Investoři, kteří s námi investují pravidelně a dlouhodobě, už vědí, co to pro ně znamená. Slevy a dlouhodobou příležitost k vyšším výnosům.

Zazlobí inflace? Meziroční inflace v eurozóně by měla v prosinci 2023 činit 2,9 %, což je nárůst z listopadových 2,4 %, uvedl to ve zrychleném odhadu Eurostat. Největší vliv na inflaci měly ceny potravin, alkoholu a tabáku. Nejvyšší inflaci mělo ze zemí platících eurem Slovensko. Prosincový růst spotřebitelských cen je však v souladu s odhady analytiků. Na druhou stranu, pokud vyšší inflace přetrvá, mohlo by to oddálit rozhodnutí ECB snížit úrokové sazby.

Stojíme na místě? Index nákupních manažerů (PMI) pro eurozónu od společnosti S&P Global dosáhl v prosinci 47,6 bodu. Ve srovnání s listopadem se hodnota nezměnila. Dlouhodobý trend pod klíčovou hranicí 50 bodů, která odděluje ekonomickou expanzi od kontrakce, naznačuje, že ekonomika eurozóny ve 4. čtvrtletí pravděpodobně poklesla

Vzpomínky na 2021. Ceny za námořní přepravu na trase Asie-Evropa se více než zdvojnásobily. Důvodem jsou útoky jemenských povstalců na obchodní lodě v Rudém moři. Cesta ke klíčovému Suezskému průplavu je zablokována, což nutí lodě přepravovat zboží po výrazně delších trasách. Připomíná vám to něco? Co třeba uzavření přístavů v Číně kvůli covidu v roce 2021, zvýšení nákladů na lodní dopravu a následná vysoká inflace?

Carrefour vs. Pepsi. Francouzský maloobchodní prodejce potravin Carrefour nebude prodávat výrobky PepsiCo. Carrefour, který v Česku dříve působil, pozastavil prodej kvůli údajně nepřijatelnému zvyšování cen. PepsiCo vlastní mnoho miliardových značek jako Pepsi, 7UP, Mirinda, Lipton, Cheetos nebo Doritos. Potravinářský gigant PepsiCo v roce 2023 třikrát zvýšil prognózy vlastního zisku, a to díky až trojnásobně silné poptávce i navzdory zvýšení cen svých produktů.

Kopilot vždy po ruce. Společnost Microsoft přidá na své klávesnice tlačítko „Copilot“, které přivolá asistenta s umělou inteligencí. Jedná se o největší aktualizaci klávesnice Windows za posledních třicet let. Svému novému kopilotovi, chatbotu společnosti Microsoft, budete moci pokládat otázky nebo vám pomůže při psaní e-mailů. Přejeme příjemný let.

Král je mrtev, ať žije král. Tesla už není největším výrobcem elektromobilů na světě. Předstihla ji čínská společnost BYD (Build Your Dream), která v posledním čtvrtletí roku 2023 prodala více než 500 000 elektromobilů. Společnost BYD roste raketovým tempem, ale 90 % jejích prodejů připadá na Čínu. To se však možná brzy změní. V Evropě nyní nabízí 5 modelů a v roce 2024 plánuje nabídnout další 3. Zároveň společnost oznámila záměr postavit výrobní závod v Maďarsku.

Zelenající Německo. Německo loni vyrobilo 55 % elektřiny z obnovitelných zdrojů, poprvé tak vyprodukovalo více než polovinu elektřiny „zeleně“. Náš západní soused si dal za cíl do roku 2030 takto získávat 80 % elektrické energie. Hlavní podíl na rekordní obnovitelné produkci měly větrné elektrárny, kde se vyrobilo 31,1 % elektřiny, následovaly solární elektrárny (12,1 %) a elektřina z biomasy (8,4 %). Zbytek (3,4 %) připadnul na vodní elektrárny a další obnovitelné zdroje.

Návrat krále. Zpěvák Elvis Presley se letos vrátí na pódium jako hologram. Připravuje se prý vystoupení s pomocí umělé inteligence. Virtuální podobu vytvoří pořadatelé na základě tisíců koncertních a soukromých videí. Za přístup k archivům zaplatili organizátoři nespecifikovanou „mnohamiliónovou“ sumu. Koho byste si přáli příště? 

Deficit podle plánu. Hospodaření Česka loni skončilo se schodkem 288,5 miliardy korun. Schodek byl nejnižší od pandemie covidu-19, ale zároveň čtvrtý nejhlubší v historii Česka. Státní dluh vzrostl na 3,111 bilionu korun. Státu se podařilo dodržet plán, který si stanovil. Každý Čech na konci roku 2023 hypoteticky dlužil přes 280 tisíc korun. 


Co nového v Portu? 

S novým rokem, přesně jak jsme slíbili, spouštíme v Portu Důchodový účet. Díky novému Dlouhodobému investičnímu produktu (DIP) s námi můžete investovat na stáří efektivně ve státem podporovaném produktu. Získáte možnost daňového odpočtu až 48 tisíc korun, navíc vám bude moci přispívat zaměstnavatel a koncem ledna spustíme možnost si do DIPu převést vaše stávající Portu investice. Zajistěte se na důchod výhodně a podle svého. 

S novým rokem se pojí i předsevzetí, která mohou mít pozitivní vliv na váš životní styl. Co takhle dát si předsevzetí v oblasti investic a zlepšit tak své finanční zdraví? Pokud se vám například nedaří dodržovat disciplínu v pravidelném investování, zkuste si nastavit trvalý příkaz, který vám pomůže s pravidelností a tedy i vyšší pravděpodobností dosáhnout vašich cílů. Využít také můžete třeba naši funkci Pravidelné převody pro převod peněz z Peněženky nebo z Investiční rezervy do vašich ostatních investic. 

Hezký víkend!


Vše, co potřebujete vědět o novém Dlouhodobém investičním produktu

Od 1. ledna začala platit nová legislativa, která přináší státem podporovaný produkt na stáří – tzv. Dlouhodobý investiční produkt. O co se jedná a jak to celé funguje?

Přejít na článek


Trh s klasickými automobily v roce 2023

Co se dělo s trhem klasických automobilů v roce 2023 a jak postcovidová situace ovlivnila tuto oblast investic? 

Přejít na článek


fintech-review-01-05-tiny

FinTech review – Nové uživatele prověřuje AI a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je ETF?

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji