Search
Close this search box.

#324 – AI horečka pokračuje

Akciové trhy v USA opět lámaly rekordy. Index S&P 500 vzrostl během týdne o 0,1 %, naproti tomu Nasdaq Composite se propadl o 0,5 %. Lépe si vedl evropský Euro Stoxx 50, který si připsal 1 %. Americké i evropské akcie se však musely sklonit před japonským indexem Nikkei 225, který posílil o 4,3 %. Čínský Hang Seng se tentokrát také pochlubil růstem o 3,8 %.

Inflace v USA nepotěšila. Přestože inflace v USA v lednu klesla o 0,3 p. b. na 3,1 % oproti prosincovým 3,4 %, očekával se výraznější pokles na 2,9 %. Spojené státy tak ještě nejsou z nejhoršího venku a šance, že Fed přikročí ke snížení úrokových sazeb již v květnu, se drasticky snížily. Pravděpodobně se tak stane až na červnovém zasedání. Na oznámení reagovaly americké akciové trhy krátkým poklesem, dobrá nálada ale nakonec převládla. 

iJIUR-v-voj-meziro-n-inflace-v-usa-euroz-n-a-r (1)

Nad Británií se smráká. V posledním čtvrtletí roku 2023 se britská ekonomika propadla do technické recese. HDP klesl dvě čtvrtletí po sobě, a to o 0,1 % ve třetím a 0,3 % ve čtvrtém kvartále minulého roku. Hlavními důvody poklesu tamní ekonomiky jsou vysoká inflace a nárůst životních nákladů, ekonomové však neustále připomínají také důsledky brexitu. Možná to nebyl až tak dobrý nápad?

Bitcoin opět „to the moon”? Bitcoin poprvé od roku 2021 přesáhl hranici 50 tisíc dolarů. Za růstem stojí staří známí, a to popularita nových amerických bitcoinových ETF a blížící se halving. Poptávka přichází zejména ze strany institucionálních investorů, kteří do Bitcoinu před vznikem zmíněných ETF investovat v podstatě nemohli. Pokud chcete být v lepším obraze, co se ve světě kryptoměn děje, doporučujeme odebírat náš Portu Crypto newsletter.

bitcoin-16-2-2024

AI horečka pokračuje. Umělá inteligence (AI) je pro velké společnosti stále žhavým tématem. Procento firem, které AI zmiňují při prezentaci svých výsledků, prudce vzrostlo. Od AI si firmy slibují vyšší produktivitu práce a ziskové marže. Právě potenciál v této oblasti také změnil příčky na vrcholu žebříčku nejhodnotnějších společností světa. Microsoft nedávno předstihl Apple a stal se nejhodnotnější společností na světě, Nvidia se během týdne vyšvihla na třetí místo a předstihla Alphabet a Amazon.

AI-AI-AI2

Plyn opět zlevňuje. Velkoobchodní cena plynu na evropském trhu klesla na nejnižší úroveň od loňského července, a to na 25 eur za MWh. Jedním z hlavních důvodů je pokles evropské ekonomiky a s ním spojená slabší poptávka po energii. Pomáhají také plné zásobníky plynu a mírná zima v Evropě. Evropská cena plynu tak byla po říjnovém nárůstu na 50 eur v důsledku války na Blízkém východě opět stlačena dolů. Současné ceny lze z hlediska posledního desetiletí označit za normální.

Kakao jako luxus. Cena kakaa na komoditních trzích vzrostla na historické maximum 5961 USD za metrickou tunu. Za poslední rok se zvýšila o 128 %. Důvodem je horké a suché počasí způsobené jevem El Niño. To mělo negativní dopad na produkci kakaa v západní Africe a způsobilo jeho nedostatek. Na Ghanu a Pobřeží slonoviny připadají až dvě třetiny světové produkce kakaa. 

kakauko

OpenAI tvoří videa. Společnost OpenAI, která stojí za fenoménem ChatGPT, umí kromě textu vytvářet i obrázky a nyní i videaNový model umělé inteligence s názvem Sora má být schopen vytvářet realistická 60sekundová videa podle pokynů uživatele. Model má nejen rozumět tomu, co po něm požadujete, ale také tomu, jak dané věci vypadají v reálném světě. Generátory pro převod textu na video již dříve představily společnosti Meta Platforms, Google a Runway AI. Budou mít filmaři co ž… jíst?

GRANOLAS > Magnificent 7? Velkolepá sedmička je investorům dobře známá. Goldman Sachs však zaměřil svou pozornost na evropskou alternativu GRANOLAS. Tu tvoří společnosti GSK, Roche, ASML, Nestlé, Novartis, Novo Nordisk, L’Oréal, LVMH, AstraZeneca, SAP a Sanofi. Goldmani tuto skupinu akcií vyzdvihli s tím, že jsou levnější než velkolepá sedmička. Výhodou Portu je, že naše portfolia zahrnují akcie velkolepé sedmičky, GRANOLAS, FAANG a všechny ostatní písmenkové polévky.

Coinbase znovu v kurzu. Kryptoburza Coinbase vykázala první zisk za poslední dva roky poté, co zájem o kryptoměny opět prudce vzrostl. Coinbase ve čtvrtém čtvrtletí vydělala 273 milionů dolarů, což výrazně překonalo očekávání analytiků. Akcie společnosti na to reagovaly růstem o 13 %. Přitom už v loňském roce patřila společnost k nejvýkonnějším akciím, když posílila o 427 %. 

Ropným gigantům se daří. Ceny ropy a zemního plynu sice klesly ze svých mnohaletých maxim, energetickým společnostem se však stále daří generovat vysoké zisky. V posledních letech největší hráči v USA a Evropě vydělali stovky miliard USD. Jen v roce 2023 vykázala velká čtyřka (ExxonMobil, Chevron, Shell a TotalEnergies) zisky ve výši 107 miliard USD. Na zlevnění benzínu to navíc nevypadá.

ropne-zisky

EU vs. influenceři. Podle studie Evropské unie čtyři z pěti influencerů na sociálních sítích neuvádějí, že jejich obsah je reklama a dostali za něj zaplaceno. Tvůrci tím porušují právní předpisy EU. Z kontrolovaných 576 influencerů jich pouze 20 % systematicky uvádělo, že se jedná o reklamu. Celkem 358 influencerů prý bude požádáno o dodržování pravidel a v případě potřeby EU přijme donucovací opatření. Jedná se o další regulační krok ze strany EU, která v nedávné době zakročila třeba proti vysavačům.

image-25-min

Česko z vyvrhele premiantem. Meziroční míra inflace v ČR v lednu podle Českého statistického úřadu klesla o 4,6 p. b. na 2,3 %. Tempo růstu cen tak z prosincových 6,9 % výrazně zpomalilo. Ještě v prosinci byla meziroční inflace v Česku mezi evropskými zeměmi jedna z nejvyšších, rázem jsme ale na druhé straně žebříčku. Meziročně u nás v lednu zdražilo hlavně bydlení, zlevnila naopak řada potravin. Doba vysoké inflace je tak snad za námi. 

Oslabující koruna. Po oznámení české lednové inflace koruna rychle prolomila hranici 25,5 Kč za euro, těsně pod touto hranicí se ale stabilizovala. Slabší koruna je ale proinflačním faktorem, a tak bude chtít ČNB dalšímu výraznějšímu oslabování zabránit. Využít může jak devizové rezervy, tak postupnější pokles sazeb. Situaci budeme samozřejmě dále sledovat.

Co nového v Portu?

Pokud vás zajímají alternativní investice, rozhodně si nenechte ujít nejnovější report ELEMENT 2023. Dokument se zaměřuje na vývoj alternativních investic nejen na Portu Gallery. Název ELEMENT odkazuje na klíčové součásti – jednotlivé střípky, které dohromady tvoří pestrou mozaiku alternativních investic. Věříme, že díky tomuto komplexnímu přehledu lépe porozumíte, jak se tyto součásti vzájemně propojují a jak mohou společně ovlivňovat výkonnost vašeho investičního portfolia.

Hezký víkend!


Nízké poplatky, slušné výnosy a málo starostí. Jak Portu změnilo trh v Česku a na Slovensku?

Rozumíme dnes financím lépe než v minulosti a jací jsme vlastně investoři?

Přejít na článek


investovani-jednoduse-4

Investování jednoduše #4: Jak si sestavit osobní rozpočet?

Sestavit si osobní rozpočet může být klíčem k tomu, abyste své finance spravovali efektivně.

Přejít na článek


fintech-review-02-15-tiny

FinTech review – Europoslanci schválili posílání peněz během 10 sekund a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 

Přejít na článek


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Psychologie a investování

Investování na akciových trzích může být obchod s vysokým rizikem a zároveň vysokou odměnou. Zatímco někteří investoři o