Search
Close this search box.

#64 – Král je mrtev, ať žije král!

Americký technologický gigant Apple se díky strmě rostoucí hodnotě vyšplhal do čela žebříčku nejhodnotnějších firem světa. Hodnota Applu se v tuto chvíli pohybuje na hranici 800 miliard dolarů. V těsném závěsu je doposavad vládnoucí Microsoft.

Zatímco měsíc zpátky byl podle analytiků Apple takřka na odpis, nyní se situace obrátila. Americká investiční banka Morgan Stanley očekává, že Apple naváže na svůj 8% růst z uplynulých 14 dní a do konce roku dosáhne na tržní kapitalizaci jednoho bilionu dolarů. Nebylo by to při tom poprvé. Hranici jednoho bilionu se Applu (jako první firmě na světě) podařilo pokořit už minulý rok v srpnu. Následoval však strmý pád, během kterého ztratil technologický inovátor přes třetinu své hodnoty.

I přes kolísající hodnoty firem se pořadí na vrcholu žebříčku příliš nemění. Dominuje mu především čtveřice technologicky zaměřených společností – Amazon, Apple, Alphabet (Google) a Microsoft.

Nadvláda technologických firem nemusí a pravděpodobně ani nebude trvat navždy. Před deseti lety byl v top desítce jenom Microsoft. Před 50 lety žádná z čtyř jmenovaných firem ani neexistovala. Přesto nám představa o dominanci zcela nového odvětví může připadat neuvěřitelná.

Ostatně, podobné pocity panovaly na burze již před 150 lety. Jen málokdo v té době tušil, že železniční doprava prakticky vymizí z americké burzy. Proč by také měla? Přes 60 procent amerického akciového trhu na ní nějakým způsobem záviselo. Především díky štědré státní podpoře se za pouhých 5 let (mezi roky 1868-1873) v USA postavilo přes 50 000 kilometrů železnic. Přesto dnes většina Američanů jezdí autem.Největší komunitní web západního světa, Facebook, slaví 15. narozeniny. Zpočátku primitivní stránka, určená pro studenty Harvardu, si rychle našla své fanoušky. Jen během prvního roku stihl Facebook nasbírat přes milion uživatelů – v té době studentů amerických škol. Dva a půl roku po spuštění se Facebook otevřel široké veřejnosti a ta si ho zamilovala. Měsíčně největší sociální síť navštíví přes 2,3 miliardy uživatelů. Necelá třetina světové populace.

Nové funkcionality se dočkal Messenger. Nechtěně odeslané zprávy od nynějška můžete do 10 minut smazat. Příjemcům se místo zprávy zobrazí informace o odstranění. Doposavad mohl odstraňovat své zprávy jen ředitel Facebooku Mark Zuckerberg.

Čtvrtletní výsledky zveřejňovali mimo jiné 2 benjamínci americké burzy. Streamovací služba Spotify a technologická společnost Snap Inc.:

Spotify (od začátku týdne: -4,3 %) poprvé v historii vykázalo zisk. Investorům to přesto nestačilo a po oznámení výsledků se začali akcií zbavovat. Jedním z důvodů je klesající průměrný výnos na zákazníka. Ten firma zdůvodňuje nárůstem uživatelů využívajících levnější (rodinné a studentské) předplatné.

Naopak Snap Inc. (+23,7 %) se konečně odrazil od pomyslného dna, když z výsledků vyšlo najevo, že aplikace Snapchat přestala ztrácet uživatele. Zdali je téměř 25% skok začátkem dlouhodobějšího růstu se ukáže v příštím čtvrtletí. K ceně, za kterou Snap na burzu vstupoval, vede ještě dlouhá cesta.

Do nepříjemné situace se dostala kanadská kryptoměnová směnárna QuadrigaCX. Po náhlé smrti 30letého zakladatele dluží uživatelům 190 miliónů dolarů. Mladý zakladatel, Gerald Cotten, byl totiž jediný, kdo znal přístupové kódy.
Cotten, který několik let bojoval s Cronhovou chorobou, zemřel v Indii, známé pro snadné získání falešných prohlášení o smrti. Papírová smrt vás zde vyjde na méně než 10 000 Kč.

Poprvé za více než 6 let posunula Česká národní banka rozhodnutí o sazbách. Odložení oznámení, byť o pouhou půlhodinu, svědčí o bouřlivé debatě, která výsledku předcházela. Základní sazba nakonec zůstala beze změny na 1,75 %. ČNB zároveň zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce z 3,3 % na 2,9 %Zakladatele Amazonu, Jeffa Bezose, vydírá bulvár. Alespoň to nejbohatší muž světa tvrdí na svém blogu. Konkrétně se jedná o společnost American Media Inc. (AMI), vydávající bulvární plátek National Enquirer. Ten už na začátku roku publikoval článek o Bezosovo nevěře, vedoucí k jeho rozvodu. Nyní, podle informací ze zveřejněné emailové komunikace, disponuje plátek důvěrnými fotkami amerického multimiliardáře.
Vydavatelství AMI po Bezosovi (mimo jiné) požaduje prohlášení, ve kterém potvrdí, že zveřejnění informací o jeho aféře nebylo politicky motivované. Proč by mělo? Vlastníkem AMI je David Pecker, který je blízkým spojencem Donalda Trumpa. A právě americký prezident nemůže nejbohatšímu muži světa přijít na jméno. Jedním z důvodů je deník Washington Post, který Jeff Bezos vlastní a který se proti Trumpovi často vymezuje.

Čtyřicet devět dní. Přesně tolik zbývá premiérce Therese Mayové na uzavření dohody, pokud chce dodržet svůj závazek a opustit EU v dohodnutém termínu. Na jedné straně stojí britský parlament, který odmítá přijmout „rozvodovou dohodu“ bez změn. Na straně druhé Evropská unie, která o jakýchkoliv změnách odmítá jednat. Ve čtvrtek předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zopakoval, že podmínky brexitové dohody se nezmění. I proto britská premiérka požádala o odložení hlasování, původně plánovaného na příští týden. Vypadá to, že si na rozřešení brexitové patálie ještě chvilku počkáme.

Hezký víkend!


Odkrýváme: ETF vs. podílové fondy

Jak podílové fondy, tak burzovně obchodované fondy se u Čechů těší čím dál větší oblibě. Přestože mají mnoho společného, právě jejich rozdíly určují, jestli je investování do nich tou správnou volbou právě pro vás.


5 Nejlepších knih o investování

Pod slovem investice se toho skrývá mnoho. Často však zapomínáme na tu nejdůležitější investici v našem životě. Investici do sama sebe. Taková investice přitom nemusí mít nutně peněžní charakter.


Vývoj vybraných instrumentů (1.2.2018 – 8.2.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 686,40
-0,74%
Euro Stoxx 50
3 135,02
-1,14%
Nikkei 225
20 333,17
-2,19%
Ropa
52,20
-5,54%
EUR/CZK
25,805
+0,43%
Dow Jones
24 900,86
-0,65%
Pražská burza
1 046,82
-0,14%
Bitcoin
3 522,78
+1,74%
Zlato
1 317,70
-0,33%
USD/CZK
22,745
+1,55%

Fintech review – Apple Pay a král dluhopisů

Apple Pay do Česka dorazí 19. února. Do první vlny se zapojí pětice bank a Twisto.
Legenda dluhopisového investování, Bill Gros, odchází do důchodu. A kolik prodělal na bitcoinech lihovarník Martin Žufánek?

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jindřich Halabala a jeho nadčasový design

Jindřich Halabala sehrál velmi důležitou úlohu při formování moderní bytové kultury v Československu. Nepochybně patřil k nejzajímavějším osobnostem

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #4: Dubnový přehled

Čtvrtý díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího. Kdo se tento měsíc nanominoval do žebříčku babrák měsíce?