Search
Close this search box.

#86 – 3 000 bodů pokořeno!

Americký index S&P 500 poprvé v historii pokořil hranici 3 000 bodů. Od začátku roku vyrostla jeho hodnota o 19 % a to především díky 9% růstu během uplynulých 40 dní. Rekord pokořil i Dow Jonesův index, když poprvé v historii vystoupal na 27 000 bodů. Nahoru americký trh ženou optimistická očekávání ohledně čínsko-americké obchodní války a předpokládané snižování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

Prvního snížení amerických úrokových sazeb od roku 2008 se s největší pravděpodobností dočkáme už na konci července. Naznačil to šéf Fedu Jerome Powell a to navzdory relativně dobré ekonomické situaci na území Spojených států. Federální rezervní systém tak chce reagovat na možná rizika vyplývající z obchodních sporů a zároveň adresovat inflaci pohybující se mírně pod 2% cílem.

Snižování sazeb je malým vítězstvím Donalda Trumpa. Ten po expanzivnější měnové politice volá dlouhodobě a Fed obviňuje z brzdění ekonomického růstu. Jak velkou roli tento tlak sehrál je otázkou. Faktem však je, že situace, kdy se Fed řídí spíše „odhady a pocity“ než statistickými daty, je celkem neobvyklá.

Mimochodem, s příchodem července slaví Spojené státy ještě jeden rekord. Letošní červenec je totiž 121. měsícem ekonomického růstu v kuse. Na první pohled náhodné číslo je významné v tom, že se jedná o historicky nejdelší americkou ekonomickou expanzi. Ta trvá již od června roku 2009. Nejsilnější světové ekonomice se tak podařilo pokořit rekord z let 1991 – 2001.Důležité je ovšem koukat i na výkonnost. V deseti nejdelších obdobích ekonomické expanze od druhé světové války činil průměrný roční růst 4,3 %. V aktuálním období roste americká ekonomika jen o 2,3 % ročně. Je tak dost možné, že se letošní rekord o nějaký ten rok ještě protáhne. Vyzyvatelem může být třeba Austrálie, kde HDP roste bez přestávky už od roku 1991.

Skvělé chvíle zažívá i Snapchat. Od začátku roku vyrostly akcie firmy Snap o 170 %. Důvodem je především rostoucí počet mladých, kteří aplikaci využívají (často na úkor Facebooku a Instagramu). Svou roli sehrálo i květnové uvedení filtru, který umožňuje se stylizovat do osoby opačného pohlaví. Počet denních stažení v květnu se v reakci na novinku zvýšil z 600 tisíc na 1,5 milionu. Od vstupu na burzu (březen 2017) ovšem akcie Snapu ztrácí stále přes 40 %.

Slack má problém. Microsoft dlouhodobě tajil, kolik uživatelů používá aplikaci Microsoft Teams. Tento týden se ovšem pochlubil více než 13 miliony uživatelů, kteří aplikaci využívají na denní bázi. Slack, který nedávno vstoupil na burzu, přitom denně využívá asi jen 10 miliónů uživatelů. A aby toho nebylo málo, zatímco Slack získával 10 miliónů zhruba 6 let, Microsoft to s Teams stihl za 3 roky. Od poloviny června, kdy Slack vstoupil na burzu, ztrácí jeho akcie 11,5 %.

Francie zavedla digitální daň namířenou proti internetovým gigantům. Ve Francii se jí často říká Gafa a to kvůli tomu, že míří na 4 hlavní zamýšlené plátce (Google, Amazon, Facebook a Apple). Ty mají odvádět 3 % mimo jiné z internetových reklamních zisků. Očekávaný daňový příjem se má pohybovat okolo 500 miliónů eur ročně (13 mld. Kč). Donald Trump obratem nařídil vyšetřit, zda daň nediskriminuje americké firmy. Pokud by se to potvrdilo, je připraven přijít s odvetnými kroky.

V prvním pololetí roku 2019 dodal Boeing svým zákazníkům jen 239 letadel. To je o 37 % méně, než za stejné období v minulém roce. Za potížemi Boeingu stojí od března odstavené modely 737 MAX. Konkurenční Airbus má naopak dobře našlápnuto k tomu, aby ho o titul největšího výrobce letadel připravil. Za první pololetí dodal zákazníkům 389 letadel, o 28 % více než před rokem.

Bitcoin se tento týden vyšplhal až k 13 000 dolarům. Ve čtvrtek ovšem zažil další tvrdší pád. Šéf Fedu Jerome Powell během dvoudenního vystoupení v Kongresu mluvil i o Libře – digitální měně pod hlavičkou Facebooku. Podle jeho slov není možné, aby kryptoměna začala fungovat dříve, než se vyřeší veškerá potenciální rizika. Obává se především možného praní špinavých peněz, či nejisté ochrany soukromí. Případný úspěch Libry by podle některých mohl nahrávat i dalšímu rozvoji Bitcoinu – každá zpráva o Libře tak ovlivňuje jeho vývoj.

Instagram našel využití pro umělou inteligenci. Ta bude rozpoznávat, zda komentář, který píšete, není urážlivý. Pokud ano, dá vám čas si rozmyslet, zda ho chcete opravdu odeslat. První výsledky ukazují, že rychlá sebereflexe přiměje část uživatelů komentář smazat, případně ho přeformulovat do přijatelnější podoby. Škoda jen, že k něčemu takovému umělou inteligenci vůbec potřebujeme.

Hezký víkend!


Českým investorům do fondů se dařilo, investorům na Portu ale mnohem více

Přestože skladba Portu portfolií a podílových fondů není nikdy totožná, ukazuje se, že se investorům na Portu daří letos výrazně lépe, než těm, kteří investují ve fondech.


Představení strategie: Světová špička

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. V sérii článků si představujeme investiční strategie, které pro vás Portu připravilo. Pátý článek se věnuje strategii „Světová špička“.


Vývoj vybraných instrumentů (5.7. – 12.7.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 005,7
+0,51%
YTD: +19,9%
Euro Stoxx 50
3 503,1
-0,70%
YTD: +17,3%
Nikkei 225
21 685,9
-0,28%
YTD: +8,4%
Ropa
60,4
+5,04%
YTD: +33,0%
EUR/CZK
25,59
+0,61%
YTD: -0,5%
Dow Jones
27 232,0
+1,15%
YTD: +16,7%
Pražská burza
1 055,7
+0,34%
YTD: +7,0%
Bitcoin
11 658,0
+5,54%
YTD: +209,3%
Zlato
1 409,9
+0,61%
YTD: +10,0%
USD/CZK
22,74
+0,92%
YTD: +1,2%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


Fintech Review – Lidl Pay a špion na vašem zápěstí

Lidl chystá vlastní platební systém, obejde karetní firmy. Praha nechce čekat. Vyhláškou srovná alternativní taxíky s klasickými. Vysílačka na Apple Watch mohla odposlouchávat lidi, firma ji zablokovala.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak začít investovat

Jak začít investovat?

Mluví se kolem vás o investicích či rostoucí inflaci a máte pocit, že se o

PAW23

Phantoms of Portu Gallery na Prague Art Weeku

Výstava Phantoms of Portu Gallery propojila různé autory, jejichž díla jsou pro nás přízračná. Jsou to obrazy, sochy a skleněné plastiky, které nám určitým způsobem učarovaly. Nebyla to láska na první pohled, ale o to víc si prací jednotlivých autorů ceníme dnes.

stock split

Jak funguje dělení akcií?

Dělení akcií, v angličtině označované jako Stock Split, je přesně to, co si pod tímto pojmem představíte. Tak