Přes naši platformu opPORTUnity můžete stále investovat do několika českých akciových titulů obchodovaných na Burze cenných papírů Praha. 15. a 16. května probíhal START Day, na kterém společnosti obchodované na trhu START reportovaly své výsledky za rok 2022 a další novinky. V tomto článku se proto blíže podíváme na to, co jednotlivé firmy ukázaly, a jak se jim daří.
Coloseum
Jako první shrneme prezentaci firmy Coloseum holding. Jedná se o českou gastronomickou skupinu fungující na trhu už 28 let, která na trh START na pražské burze vstoupila v minulém roce. Společnost v loňském roce otevřela tři nové restaurace, aktuálně už jich tedy Coloseum má devět, z nichž se většina nachází v Praze. Dále společnost provozuje čtyři cateringové služby, velkoobchod, dvě kavárny a letní scénu.
Podle předběžných výsledků dosáhly v roce 2022 tržby 250 milionů korun, vzrostly tak meziročně o 72 %. Zisk EBITDA byl v loňském roce stále záporný, kdy dosáhl na -2,9 milionů korun. V loňském roce se ve srovnání s rokem 2021 zvýšil počet namarkovaných položek o 667 tisíc. Při přepočtu na jednu restauraci se tržby meziročně zvýšily o 93,5 %.
V roce 2023 cílí firma na tržby v rozmezí 320 až 345 milionů korun. To by znamenalo, že by se firma dostala do zisku EBITDA 19 až 25 milionů korun, předpokládaná marže je 6,1 %. Hlavním cílem pro letošní rok je kromě dosažení EBITDA zisku také snížit zadlužení, čehož chce Coloseum dosáhnout mimo jiné prodejem nemovitosti a splacením části bankovního dluhu. Mezi další cíle patří otevřít novou provozovnu v Praze na Můstku a posílit management. Společnost se chce také zaměřit na zvýšení efektivity sítě restaurací a marketingové aktivity, jejichž úkolem bude posílení povědomí o značce.
Fixed.zone
Podíváme se také na firmu Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro telefony, tablety, chytré hodinky a další elektroniku. Společnost funguje od roku 2001 a její akcie se na trhu START začaly obchodovat v roce 2021.
Firma je se svými výsledky za rok 2022 spokojena. Tržby dosáhly na 374,5 milionů korunu, EBITDA zisk skončil na čísle 21,4 milionů. EBITDA marži měla společnost za rok 2022 ve výši 5,71 %. Pod vlastní značkou FIXED prodala firma 2,5 milionů kusů příslušenství.
I v letošním roce plánuje firma meziročně růst o 20 %. To chce FIixed.zone dokázat díky růstu v zahraničí a to především v Evropě. Růst společnost staví i na výsledcích z letošního prvního čtvrtletí, kdy se export meziročně zvýšil o 55 %. Prodeje v zahraničí rostly i v minulých letech, kdy v roce 2021 tvořil export 9 %, v roce 2022 13 % růstu. FIXED.ZONE se chce také soustředit na budování vlastního brandu.
Hardwario
Dalším prezentujícím na START day byla firma Hardwario. Společnost podniká v oboru průmyslového internetu věcí (IoT). Firma má vlastní IoT platformu Chester, což je komunikárot, který umožňuje připojovat senzory a stroje do internetu. Hardwario v letošním roce navázalo strategické partnerství se společností Jablotron. S tím byla také spojena změna v akcionářské struktuře, majoritním vlastníkem a zároveň CEO se stal Pavel Hübner.
V roce 2022 firma podle předběžných výsledků dosáhla na vyšší než plánovaný obrat 29,4 milionů korun, na druhou stranu zisk EBITDA skončil v záporu 0,6 milionu korun. Záporný zisk byl podle firmy dán náklady na vstup na burzu a množstvím zakázek, které firma dokončí v roce 2023.
Letos společnost plánuje dále rozvíjet svou platformu Chester, pracovat na platformě Tower a také rozšiřovat tým. V ekonomickém výhledu firma v letošním roce chce dosáhnout obratu 59 milionů korun a zisku EBITDA ve výši 11 milionů.
Pilulka
Na konec projdeme, co ukázala společnost Pilulka. Firma provozuje online a kamennou síť lékáren. Kromě českého trhu působí také na tom slovenském, rumunském, maďarském a rakouském trhu. Sama se identifikuje jako technologická společnost, která chce více působit v sektoru tzv. e-healthu.
V loňském roce firma otevřela vlastní nový sklad v Olomouci a také vstoupila na maďarský a rakouský trh. Jako celek dosáhla firma v roce 2022 na tržby v hodnotě 2,5 miliardy korun při EBITDA zisku -0,8 %. Firma ale zdůraznila, že záporný zisk způsobily především vyšší náklady spojené s expanzí na zahraniční trhy. V Česku a na Slovensku totiž firma dosáhla na EBITDA zisk ve výši 36,5 milionů, naopak v Rumunsku, Maďarsku a Rakousku skončil zisk v záporu 37,3 milionů.
Hlavní událostí roku 2023 bude Secondery Public Offering neboli sekundární emise akcií. Pipulka nabídne 500 tisíc kusů nových akcií, které si v první fázi mohou koupit stávající akcionáři za 450 kč za kus, ve druhé fázi budou akcie nabízeny všem investorům prostřednictvím systému START. Firma chce nabídkou získat 200 až 250 milionů korun a výnos použít na další růst na nových zahraničních trzích, na investice do e-health platformy Plus Care a na investici do IT systémů.
Kde hledat více informací?
Květnový START Day byl plný informací nejen pro stávající investory, ale i pro ty, kteří přemýšlí, jestli do jedné z firem obchodovaných na trhu START investovat. Pokud by vás zajímalo více informací, na stránkách pražské burzy jsou dostupné prezentace všech firem a na jejím YouTube kanálu je k dispozici kompletní záznam.
____________________________________
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.