Vstup do ekonomicky aktivního života je jednou z největších životních změn. Zdánlivě bezstarostný život vystřídají povinnosti, které mají jedno společné téma. Peníze.
Drtivá většina lidí se dostane do situace, kdy si musí najít práci, bydlení a zodpovědně sledovat své finance. Jinak tomu není ani u generace Y, označované jako mileniálové, kteří však dospěli v nejméně vhodnou dobu – v období velké finanční krize. Ačkoliv (nejen) česká ekonomika má důsledky krize dávno za sebou, generace mileniálů má stále viditelné šrámy.
Jednou z těchto jizev je jakási nedůvěra při investování, která Generaci Y může připravovat o potenciální zisky. Ani deset let od krize se nezdá, že by mileniálové chtěli zbytečně riskovat a spíš než v pozlátko Wall Streetu věří v šedé, ale bezpečné jistoty.
Mladí a hladoví
A kdo že to jsou vlastně mileniálové?
Ačkoliv nemají přesně stanovené mantinely, nejčastěji tak označujeme generaci narozenou mezi lety 1980-2000. Zjednodušeně tedy lidi, kterým je teď někde mezi dvaceti až čtyřiceti. Zatímco mladší část narozena v druhé půlce 90. let následky krize příliš nepocítila, zbytek mileniálů takové štěstí neměl.
Extrémní nezaměstnanost, která u skupiny do 25 let panovala ještě několik let po krizi, pošlapala jistoty a plány mladých. Zatímco v Česku se míra nezaměstnanosti u mladých do 25 let pohybovala okolo 20 %, mnoha zemím (nejen v EU) se dařilo ještě hůř.
Opatrné investování
Opatrnost mileniálů potvrzuje i studie společnosti Vanguard. Společnost Vanguard, zabývající se především nízkonákladovým investováním, zkoumala na vzorku 4 milionu investorů mimo jiné chování nejmladší (dospělé) generace před a po krizi.
Hlavní závěrem celé studie je fakt, že mileniálové, kteří začali investovat v roce 2007 a dříve, se akcií nebojí. Pouhá desetina z nich se jim zcela vyhýbá. A nejen to, třetina věří jen jim a své peníze investuje pouze do akcií.
Tato skupina se tedy výrazně liší od mladší generací mileniálů, tedy těch, kteří začali investovat v roce 2008 a později. Podstatně ubylo těch, kteří investují pouze do akcií. Pouhá sedmina mladých investorů je ochotná riskovat a nekupovat nic jiného než akcie. Tím však nedůvěra mladých nekončí. Více než pětina mileniálů vstupujících na investiční trh po roce 2008 odmítá vložit byť jedinou korunu ze svých investic do akcií. Věří spíše bezpečnějším investicím, jako jsou dluhopisy nebo komodity.
Zdali je to dobře či špatně je na delší diskuzi, ke které bychom potřebovali doplňující data. Je možné, že po krizi vstoupilo na investiční trh větší množství mladých, kteří ukládají své peníze pouze na velmi krátké období. V jejich případě by bylo logické, že nechtějí příliš riskovat. Je však pravděpodobné, že alespoň určitá část se rozhodla na základě toho, co pozorovali okolo roku 2008.
Pokud jejich rozhodnutí zhodnotíme zpětně, je jasné, že člověk. který se např. roku 2009 rozhodl neinvestovat do akcií, udělal s největší pravděpodobností chybu. Jen americký trh (index S&P 500) vyrostl od začátku roku 2009 o více než 200 procent.
Po bitvě je však každý generálem. Investovat ve chvíli, kdy americký trh rok v kuse téměř bez přestávky klesal, chtělo dostatek odvahy a sebezapření. Pokud se zeptáte deseti ekonomů, zdali bude americký (nebo jiný) akciový trh za rok výš, nebo níž, než je dnes, nezískáte 10 stejných odpovědí. A to je podstata investování do akcií. Vyšší zisky jdou ruku v ruce s vyšším rizikem. Investice do akcií vám mohou přinést zajímavý zisk. Stejně tak ale můžete v rámci několika týdnů ztratit velkou část své investice.
Peníze pod polštář
Je důležité nezapomínat, že celou dobu píšeme o mladých investorech, kteří se rozhodnou začít investovat. To, zejména u mladších generací, nejsou všichni.
Se zajímavým poznatkem přišla společnost UBS, která podrobněji studovala více než 1 000 mileniálů. Zatímco všechny ostatní generace mají v průměru čtvrtinu úspor v hotovosti, mileniálové si „pod polštář“ dávají více než polovinu všech naspořených peněz!
Američtí ekonomové tento fenomén odůvodňují nejen finanční krizí na přelomu desetiletí, ale i stoupajícími náklady na vzdělání a bydlení. Jejich nepřímým důsledkem je pozdější zakládání rodin, po kterém se teprve většina lidí začne k investování stavět zodpovědněji.
Dobrá zpráva nakonec? Ekonomika zažila po krizi raketové zotavení, a tak jak rostou akciové trhy po celém světě roste i investiční důvěra mileniálů ve Wall Street.
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
- Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
- Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
- Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
- Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme