Search
Close this search box.

V USA inflace klesla na 4 %. Fed by mohl ukončit zvyšování sazeb

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v květnu zaznamenaly pokles 11. měsíc v řadě na nejnižší úrovně za více než 2 roky. Pokles meziroční inflace na 4 % překonal odhady analytiků, kteří očekávali hodnotu 4,1 %.

Vývoj inflace výrazně ovlivnil pokles cen energií. Ty po dubnovém poklesu o 5,1 % klesly v květnu meziročně o 11,7 %. Tempo růstu zmírnily také potraviny. Zatímco v dubnu se meziročně zvýšily o 7,7 %, v květnu se růst snížil na 6,7 %.

Výrazné zpomalení zaznamenala také jádrová inflace, která dosáhla 1,5letého minima. Jádrová inflace nezahrnuje ceny energií a potravin, které jsou nestabilní. V květnu se zpomalila z 5,5 na 5,3 % a je nejnižší od listopadu 2021.

V meziročním srovnání se inflace v USA v květnu zvýšila pouze o 0,1 %. Tím se výrazně zpomalil růst ve srovnání s dubnem, kdy meziroční inflace dosáhla 0,4 %. I v tomto případě byla inflace mírnější, než předpokládali analytici. Ti očekávali, že meziměsíčně spotřebitelské ceny v květnu vzrostou o 0,2 %.

Jak se zachová Fed?

Klesající trend inflace i její jádrové složky dává investorům naději, že americká centrální banka úrokové sazby přestane zvyšovat.

Analytici před zveřejněním inflace dávali až 75 % šanci tomu, že Fed na červnovém zasedání již úrokové sazby nezvýší. Poté, co ministerstvo práce zveřejnilo, že meziroční míra inflace v USA se v květnu zpomalila na 4 %, posunuli pravděpodobnost ponechání klíčové úrokové sazby v současném pásmu 5 % až 5,25 % na 95 %.

Na konci července bude Fed zasedat znovu a 63 % analytiků si myslí, že by se sazby ještě mohly zvýšit o 25 bazických bodů.

Čeká nás další růst?

Necelý půlrok na finančních trzích byl ve znamení býků. Americký index S&P 500 si připsal 12,9 %, panevropský Euro Stoxx 50 13,7 %. Ještě lépe si vedl japonský Nikkei 225, který po 3 dekádách opět zazářil a připsal si již 26,3 %. Králem jsou však technologické akcie zastoupené indexem Nasdaq Composite, který si od začátku roku připsal 29,3 %. Čínský Hang Seng naopak zaostává od nového roku ztratil 1,4 %.

Klesající inflace v USA a blížící se zastavení zvyšování úrokových sazeb by mohlo mezi investory podnítit další optimistickou náladu. Na základě historických údajů se totiž finančním trhům obvykle daří po skončení období růstu sazeb.

Tentokrát to může být stejné, ale také nemusí, protože nemáme jistotu, jestli se Fed v červenci rozhodne zvýšit sazby. Zároveň se trhy výrazněji vzpamatovaly z posledního propadu.

Váš přístup by však měl zůstat stejný. Stavějící na pravidelném a dlouhodobém investování. Pokud jste se v minulém roce drželi tohoto přístupu i během propadů, již nyní můžete vidět první plody svého úsilí.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme