Svět investic je obklopen mnoha mýty, které negativně ovlivňují názor investorů, a je tedy na místě pokusit se vyvrátit 5 nejčastějších domněnek o investičním trhu.
Investice je hazard
Důvod, proč drtivá většina populace nemá zájem o investování, je fakt, že při pohledu laika se jedná o čistý hazard, který nelze nijak kontrolovat.
Tato koncepce však neodpovídá realitě, protože si investor sám diktuje, jaké riziko je ochotný podstoupit skrze investiční prostředek. To znamená, že riziko je proměnná hodnota, kterou lze měnit. Je jasné, že investice do Bitcoinu je jedna z nejrizikovějších, zatímco investice do diverzifikovaného portfolia bude méně riskantní. Dalším způsobem, jak kontrolovat riziko, je investice do kombinace akcií a dluhopisů. Tímto způsobem také v Portu v různých poměrech nakupujeme akcie (rizikovější aktivum) a dluhopisy (méně rizikové aktivum), abychom dosáhli požadované úrovně rizika. U investorů, kteří nechtějí riskovat, se doporučuje investovat do dluhopisů, které mají většinou menší volatilitu a jistější výnos.
Je příliš složité začít
V minulosti nebyl pro smrtelníky téměř žádný způsob, jak se dostat k jiným investičním platformám než spořícím účtům, podílovým fondům či dluhopisům. V tuto chvíli je však s příchodem digitalizace vše mnohem jednodušší. Samotný proces investování zvládne již v dnešní době téměř každý. Stačí si vytvořit účet u jedné z Robo-Advisory investičních společností, jako je například Betterment, Wealthfront či Motif Investing. Naneštěstí však nemá ani jedna z výše zmíněných společností působnost v ČR, na rozdíl od Portu. Po vyplnění dotazníku a kontaktních údajů člověk vstupuje do světa investování, aniž by musel mít větší znalosti o tom, jak investovat a pohybovat se na investičním trhu.
Je to pouze pro bohaté
V minulosti byly časy, kdy investice byla pouze pro „bohaté“ s minimálními vklady stovek tisíc. Tento předpoklad však již dávno neplatí. S příchodem robo-advisory a internetového investování může investovat každý. K počáteční investici člověku stačí jen pár tisíc. U nás v Portu byla minimální investice dokonce stanovena na 1000 Kč. Investovat lze opravdu s naprostým minimem. Pokud například člověk odvádí pouze 1000 Kč měsíčně do Portu, za 30 let může dosáhnout výnosu až několika milionů. Zde se můžete dozvědět více o investování s nízkými částkami.
Minulost indikuje budoucnost
Využívání předchozích hodnot k předpovědi hodnot budoucích se zdá jako správná strategie při investování, avšak je potřeba se zamyslet, zdali je to jediný klíč k úspěchu. I přesto, že je minulost dobrý indikátor budoucího vývoje, je potřeba si onen vývoj odůvodnit a nespoléhat pouze na domněnku „když už pokles nastal, tak přijde znovu“. A to protože následný vývoj je podmíněn mnoha dalšími faktory, které je potřeba vzít v úvahu, jako například výkonnost oné společnosti, či globální a lokální události na investičním trhu. Příkladem chybné předpovědi může být vývoj indexu S&P 500 na následujícím grafu, který v roce 2000 vystoupal na hodnotu 1500 USD. Následoval pokles a v roce 2007 opakovaný nárůst na hodnotu 1500 USD. Po třetím nárůstu by se dalo očekávat, že se trend bude opakovat a index se propadne, avšak vývoj nesledoval trend a index vystoupal až na hodnotu 2500 USD.
Graf 1 – Vývoj indexu S&P 500 v letech 1951 – 2017
Zlato je ověřená investice
Kdykoliv dojde k poklesu akciového trhu a lidé upouští od této formy investice, z hlubin vyvstanou falešné zprávy, že investice do zlata je jedna z nejbezpečnějších a nejvýnosnějších. I přesto, že není z dlouhodobého hlediska na škodu mít část svých investovaných financí ve zlatě a dalších komoditách, určitě se nedá říci, že hodnota zlata stále roste a nedojde k jejímu snížení. Tuto domněnku o zlatě vyvrací prostý vývoj hodnoty zlata za posledních 6 let, kdy hodnota poklesla z 1800 USD za unci (28,34 g) na 1300 USD. Jedná se tedy o pokles téměř 30 procent. Investice do zlata už se nezdá tak výhodná, že?
Graf 2 – Vývoj hodnoty zlata v letech 2011 – 2017