Search
Close this search box.

Akciové trhy v dubnu ustoupily ze svých historických maxim

Duben byl na akciových trzích ve znamení mírného ústupu z historických maxim. Klíčové světové akciové indexy, jako je S&P 500 (YTD + 6,2 %), Nasdaq Composite (6 %), Stoxx Europe 600 (5,5 %) nebo Nikkei 225 (15 %), se však nadále obchodovaly poblíž rekordních úrovní. Na nové maximum se však v dubnu vyšplhal další důležitý index, britský FTSE 100 (5,8 %). A konečně čínský Hang Seng (5,8 %) měl také silnou druhou polovinu měsíce a posílil o 9,5 %. Nadále se však obchoduje na velmi nízkých úrovních.

Mírná korekce, zejména u amerických, technologických a nízkokapitalizovaných akcií, byla způsobena důležitými makroekonomickými a geopolitickými událostmi. Údaje z USA ukázaly, že inflace v březnu vzrostla z 3,2 % na 3,5 %, což investory přesvědčilo, že Fed nesníží úrokové sazby v červnu, jak se očekávalo, ale pravděpodobně až na podzim. Negativní zprávou pro finanční trhy bylo také neočekávané prudké zpomalení hospodářského růstu v USA v prvním čtvrtletí. Investoři se také negativně dívali na vývoj na Blízkém východě, kde se do konfliktu v pásmu Gazy mezi Palestinou a Íránem zapojil Írán, regionální velmoc.

Na rozdíl od Spojených států přicházely z Evropy pozitivnější zprávy. Inflace v březnu klesla na 2,4 % a v dubnu zůstala na stejné úrovni. Přiblížila se tak 2% cíli a ECB již oznámila, že na svém červnovém zasedání přistoupí ke snížení úrokových sazeb, což by oživující ekonomice „starého kontinentu“ pomohlo. Ten se v prvním čtvrtletí dostal z technické recese, když vykázal růst HDP o 0,2 %, a pozitivní trend vykázal také index nákupních manažerů (PMI), který dosáhl 51,6 bodu a již dva měsíce po sobě se pohybuje nad důležitou padesátibodovou hranicí.

Mírné zisky si připsaly také společnosti Microsoft a Amazon, když investoři ocenili jejich pokroky v oblasti umělé inteligence a dobré výsledky v oblasti cloudu. Naopak akcie společnosti Netlix prudce klesly, přestože počet jejích uživatelů vzrostl dvakrát více, než analytici očekávali. Trhy vyděsil slabší výhled společnosti a oznámení, že Netflix od příštího roku nebude vykazovat počty uživatelů.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Historie Robo-Advisory

Když lidé slyší poprvé o konceptu algoritmu nebo umělé inteligence řídící jejich investování, bývají mnohdy

5 lokalit, kam vyrazit na dovolenou

V předchozích článcích jsme shrnuli, jak důležité je plánování dovolených a kontrola přílišných útrat při těchto výletech. Dovolená vždy