Search
Close this search box.

Co byste měli vědět, než začnete investovat do umění

investovani do umeni

Stále více podnikatelů i fyzických osob vyhledává možnost alternativního investování. V poslední době se z jedné z nich, investování do umění, stává poměrně trendová záležitost. V následujících několika odstavcích si spolu s krátkými poznatky Harco van den Oevera, zakladatele londýnského fintechu Overstone Art Services zabývajícím se analýzou finančních rizik a finančním plánováním jako celkem, ve zkratce povíme, čím je investování do umění specifické a na co bychom měli pamatovat.

Jak je v dnešní době výtvarné umění vnímáno?

Na trh s uměleckými díly je často pohlíženo jako na trh nelikvidní, netransparentní, neregulovaný a mnohdy nepředvídatelný. Van den Oever zmiňuje, že pokud bychom měli srovnat umění s jinými trhy, došli bychom k zjištění, že objem transakcí s uměleckými díly je mnohem nižší a velká část z nich je navíc soukromá, tedy ví se o nich jen velmi málo.

Trh má tedy svá specifika, ne vždy to ale platí. Roste a investorů, zvláště mezi mladými lidmi, přibývá. Za rok 2019 se podle agentury Bloomberg prodalo umění za 40,5 milionu dolarů, odhadovaná mediánová cena za dílo prodávané obchodníky přitom byla 10 tisíc dolarů.

Stále výrazněji se mezi investory do umění prosazuje generace mileniálů, kteří podle průzkumu projektu Arts Economics tvoří 45 % movitějších sběratelů. Umělecká díla se nekupují pouze s vidinou budoucího zhodnocení, ale také pro zálibu a potěšení a tím jsou mezi investicemi specifická. Doporučuje se investovat do děl, která se Vám líbí, ke kterým máte nějaký vztah. Na rozdíl od takových cenných papírů, které jsou povětšinou uloženy v trezoru, se jimi můžeme chlubit, mít z nich radost.

Nejdůležitější věcí, která by měla zaznít, je fakt, že je třeba umění vnímat jako dlouhodobou investici, investováním do něj (bohužel) nezbohatnete ze dne na den. Nemusí se jednat o x generací, je nicméně důležité vzít v úvahu, že ke zhodnocení kvalitních děl dochází v řádu let.

Jakým způsobem umělecká díla oceňujeme?

Cena uměleckých děl je obecně velmi proměnlivá. Na udržení hodnoty, nebo dokonce zhodnocení investice, mají velmi výrazný vliv obchodníci. Subjektů, které mohou do ceny díla zasáhnout je však vícero. Pokud se někdy hodnota uměleckého díla zvýší, děje se tak zpravidla prostřednictvím obchodníků s uměním, kteří přesvědčují své bohaté klienty, aby utráceli více; aukčních síní, které lákají bohaté sběratele, aby nabízeli více; bohatých sběratelů, kteří si kupují a prodávají umění mezi sebou; a nakonec prostřednictvím vědců, kritiků apod., kteří se nějakým způsobem podílí na stanovení hodnoty (posuzují například to, v jakém období umělec dílo vytvořil, kdo ho vlastnil a jaký je jeho historický význam).

Při koupi uměleckého díla hraje důležitou roli také načasování. Pokud se například raná díla nějakého umělce, o kterého máte zájem, prodávají draho, nabízí se přehodnotit koupi na později. Také může nastat situace, že doba, že které umělecké dílo pochází, není v módě, nicméně existuje šance, že za pár let o něj bude opět zájem. Také neplatí, že to, co je staré, je vždy mimořádně cenné.

Pro usnadnění oceňování uměleckých děl vyvinuli profesoři Mei a Moses z Newyorské univerzity v roce 2002 indexy Mei Moses, které jsou dnes všeobecně uznávány jako přední měřítko stavu trhu s uměním. Na základě analýzy opakovaných prodejů kontrolují rozdílnou úroveň kvality, velikosti, barvy, zhotovitele a estetických vlastností uměleckých děl.

Jak je na tom umění s výnosností?

Podle Van den Oevera lze obecně trh s uměním považovat spíše za stabilní, pokud jde o hodnotu. Díla si v průběhu času dokážou udržet hodnotu, v krizi mají nízkou volatilitu a vykazují silnější pozitivní korelaci s cenou zlata než s jinými aktivy. Trh jako celek dosáhl v letech 1985 až 2018 ročního výnosu 5,3 %.

V roce 2018 prohlásil deník The Wall Street Journal za nejlepší investici díla špičkových umělců, která dosahovala průměrného ročního zhodnocení 10,6 %.  Také se ukázalo se, že cena umění nutně neroste ani nepadá s vývojem akciového trhu, namísto toho sleduje vlastní zákonitosti. Proto je nákup uměleckých děl vhodným doplňkem investičního portfolia a jedním z méně rizikových způsobů uložení finančních prostředků. Důležité je pamatovat na to, že stejně jako jiné trhy i trh s uměním má své výkyvy a doporučuje se diverzifikovat jak v rámci investičních aktiv obecně, tak ve sbírce od téhož autora.

Investování do umění skrz blockchain – nový fenomén?

S novou generací investorů, kteří nelpí na fyzické podobě děl jako tradičnější sběratelé, a postupnou digitalizací přichází příležitost koupě děl skrz blockchain ve formě NFTs (non-fungible tokens), jakýchsi nezaměnitelných digitalizovaných sběratelských artiklech. Původní originál se zničí a místo něj se vytvoří jediná autentická digitální kopie, v transakcích se přitom používají pouze kryptoměny, fenomén dnešní doby. Po zakoupení se tak stanete jedinečným majitelem digitalizovaného certifikátu, vlastnictví je pak zapsáno do blockchainu a nikdo vám ho už nemůže sebrat. V tuto chvíli je budoucnost tzv. nifties ve hvězdách, nelze s jistotou říct, jestli se z nich stanou běžná aktiva a razantně tím změní svět digitálního umění, nebo nepřežijí příštích pár let.

Rizika s uměním spjatá

Specifikem investování do uměleckých děl je, že k tomu, aby byl investor úspěšný, je třeba mnoho znalostí. Jedná se o oblast, ve které je pro jednotlivce velmi obtížné se zorientovat. Umělce, jejichž díla kupujeme, lze podle výše investičního rizika rozdělit do 3 kategorií. První jsou začínající umělci, u kterých je návratnost a potenciální zisk poměrně nepředvídatelný, nicméně možnosti jsou z důvodu dynamičnosti trhu veliké. Pokud se vám poštěstí do nadaného umělce investovat ještě před jeho výstavou, dobře pro vás. Zavedení autoři pak spadají do kategorie, u které sice bývá finanční návratnost horší, jsou však dobrým uchovatelem hodnoty. Poslední kategorií jsou známí umělci, kteří se sice pohybují na stabilním trhu, více však hrozí, že narazíte na padělky.

V případě, že chcete investovat na vlastní pěst, je třeba mít k umění vztah, vkus a neustále se vzdělávat a setkávat s různými lidmi z oboru – kurátory, sběrateli nebo galeristy. Investovat do uměleckých děl se ale nemusíte bát ani v případě, že zrovna nepatříte ke znalcům oboru a ani to do budoucna neplánujete. Existuje řada odborníků, na které se lze v případě potřeby konzultace či rady ohledně obrátit. Nicméně těch skutečně dobrých je jako šafránů.

Koupit, či nekoupit?

Než se tedy rozhodnete pro koupi předmětu, ujistěte se, že se jedná o výhodnou koupi. To zjistíte například z prodejů jiných, podobných předmětů. Platí, že nově vyrobená umělecká díla se cenově pohybují výše než díla, která již byla dříve někým koupena a prodána. K nákladům na materiál je nutno započítat také náklady na kvalitu života umělce.

V poslední době se objevil nový způsob nákupu umění v podobě „frakčního investování“. Ve chvíli, kdy hodně lidí spojí své finanční prostředky, se jim tak otevře cesta k investování do dražších uměleckých děl, u nichž platí, že se zhodnocují více a rychleji než ta levnější. Na často nadprůměrných výnosech se pak podílí. Pokud je to tedy zrovna váš případ, nabízí se možnost investování v rámci naší online investiční galerie Portu Gallery, kde lze velmi jednoduše investovat formou podílů do unikátních sběratelských předmětů důkladně prověřených týmem expertů jednotlivých oborů. Sbírat umění tak může kdokoliv, a to nehledě na finanční zajištění.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co dělat při propadech na trzích?

Pokud by měl nějaký investor schopnost předpovědět všechny pohyby na akciovém trhu, ideálním investičním přístupem by pro něj

Portu novinky

Novinky na Portu. Co chystáme v nejbližší době?

Za poslední rok jsme pro vás na Portu představili řadu novinek a velké plány máme i pro rok následující. K našim mikrofonům jsme si proto přizvali Radima Krejčího, Martina Jaroše a Martina Luňáčka, aby nám shrnuli, co je nového a co plánujeme do budoucna.

Whiskey with ice in glasses

Whisky Hanyu: Příběh triumfu v srdci Japonska

Příběh palírny Hanyu se transformoval několik století, až se dostal k výrobě prestižní whisky. Po nuceném prodeji a zrušení palírny se podařilo vnukovi zakladatele znovu oživit odkaz své rodiny a představit whisky Hanyu světu jako vysoce ceněný a sběratelský artikl.