V rámci našeho seriálu jste si už mohli přečíst, jak investují dvacátníci a třicátníci. A protože každý věk s sebou nese určitá investiční specifika, dnes se podíváme na zoubek investování ve čtyřiceti.
Jako ostřílený čtyřicátník nebo čtyřicátnice už pravděpodobně máte nějaký investiční plán do budoucna. V tuto chvíli je ten nejlepší čas, podrobit jej zkoumavému pohledu a případně jej aktualizovat. Pozdě ale není ani na to, vytvořit úplně nový. Jako čtyřicátníci si už zkrátka nemůžete dovolit s investováním otálet, pokud se nechcete jednoho dne vzbudit s finanční kocovinou, při které vám dojde, že prostě… nemáte dost peněz.
Základní otázky, na které byste si měli odpovědět, jsou:
#1 Kolik vydělávám?
#2 Kolik utratím?
#3 Kolik peněz si dávám stranou na spoření?
#4 Kolik peněz měsíčně investuji?
#5 Co budu potřebovat v dalších pěti, deseti nebo dvaceti letech?
Sepište si upřímné odpovědi na papír a pokračujte ve čtení konkrétních tipů.
1. Vylepšete své portfolio
Udělejte si analýzu svého portfolia. Jaká je vaše současná návratnost investic? Jaké máte celkové výdaje? Jakou část máte v hotovosti? Odpovězte si na tyto otázky a také na jednu základní – Jste na cestě k takovému životnímu stylu, jaký jste si vždy přáli? Pokud zní odpověď “ne”, začněte přemýšlet nad tím, jak se na danou cestu dostat, a to i v rámci inovace diverzifikace vašich investic a revize poplatků za správu portfolia.
2. Investování na důchod už více neodkládejte
Ve svých dvaceti nebo třiceti letech si pravděpodobně říkáte (ovšem pouze tehdy, pokud jste nečetli naše předchozí dva články o investování ve dvaceti a ve třiceti), že na spoření na důchod máte dostatek času. Nejdříve přece chcete cestovat a splatit auto, nebo hypotéku. To ale není tak úplně ten správný přístup. Čím dříve totiž začnete investovat, tím lépe. A to i tehdy, pokud budete investovat jenom nižší částku. Všechno se počítá. Proto, pokud jste doteď nezačali, není na co čekat. Lepší čas už nikdy nebude.
3. Splaťte dluhy s vysokým úročením
Jestliže se vás týkají nějaké vysoce úrokové dluhy, snažte se tyto dluhy splatit přednostně. Ideální (ovšem na druhou stranu nikoli nezbytné) je totiž do dalšího investování a životní etapy vykročit s čistým štítem, co se vysoce úrokových dluhů týče.
4. Nebojte se investičního trhu
Jedna věc je bezpochyby pravda. Čím více blížíte k důchodovému věku, tím ostražitější a opatrnější byste měli být, co se investování týče. Můžete to udělat například tak, že se začnete vyhýbat rizikovějším investicím, které možná slibují zajímavé výnosy, ale riziko v nich je pro vás příliš vysoké, a naopak se zaměříte na zvýšení podílu té části portfolia věnované stabilnějším investicím. Pozor ovšem na to, abyste se nevystavili opačnému riziku: Zastavení růstu investic v důsledku strachu. Rozhodně zde totiž není důvod přestat v pozdějším věku s investováním. Své o tom vědí naši klienti, kteří na Portu investují i když je jim třeba 70 let.
5. Investujte hned
Je mnohem jednodušší, dostat se na cestu investování ve čtyřiceti, než dostat se na ni v padesáti. Máte totiž jednoduše více času na zhodnocení vašich investic. A pokud jste odkládali vaše investování na později, tak pro vás máme milou zprávu! Víte co se právě stalo? “Později” je tady. Pokud nezačnete hned, budete se v padesáti potýkat s mnohem většími obavami o budoucnost a přitom budete nuceni více si odpírat a více riskovat. Nenechte to zajít tak daleko a začněte s investováním nejlépe okamžitě. V Portu vám s tím kdykoli pomůžeme.
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
- Článek není investičním doporučením
- Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
- Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
- Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
- Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme