Search
Close this search box.

Fintech review – Chat s mrtvými a nástup lednových novinek

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Dva miliony klientů mohou v e-shopu narazit na bankovní hradbu (SeznamZprávy.cz). 1. ledna vstoupila v platnost pravidla pro platby kartou na internetu spojená se směrnicí PSD2. Ta vyžadují nové způsoby ověření totožnosti platícího. Na nová pravidla musí být připraveny banky, klienti i e-shopy, u každé z uvedených tří stran může vzniknout problém, kvůli kterému nebude možné platbu uskutečnit.
  2. Na úřad poprvé přes banku. Vyzkoušeli jsme novinku (Peníze.cz). ČSOB a Česká spořitelna od ledna spustily přihlašování k Portálu občana přes internetové bankovnictví. První jmenovaná pro přihlášení vyžaduje založení nových přihlašovacích údajů, které slouží pouze k tomuto účelu. Ověřování přihlášení pak probíhá přes mobilní aplikaci. Spořka zvolila jednodušší přístup – k přihlášení lze použít údaje z George a následně vše potvrdit přes George klíč. V současnosti probíhá ověřování identity klientů bank státem, prozatím tak služba nefunguje všem klientům.
  3. eToro se připravuje na 5 miliard dolarů IPO v Q2 2021 (FintechCowboys.cz). Izraelská investiční platforma má údajně oznámit veřejnou nabídku akcií v druhém čvrtletí letošního roku. eToro má za sebou úspěšný rok, loni se mu podařilo nalákat 5 milionů nových klientů a vysoké příjmy jej dostaly do zisku.
  4. Bitcoin zdolal 40 tisíc dolarů, vzápětí zkolabovaly kryptoburzy (E15.cz). Bitcoin se na některých burzách dotkl ceny 40 tisíc dolarů. Za tři týdny se mu tak podařilo zdvojnásobit hodnotu. Dosažení nového kulatého milníku doprovázely problémy s přihlašováním a obchodováním na kryptoburzách. Zároveň tento týden přesáhla hodnota trhu s kryptoměnami bilion dolarů.
  5. Microsoft vás plánuje po smrti vrátit zpět mezi živé. Jenže jako chatbota (Forbes.cz). Technologie, kterou si chce patentovat Microsoft, by sledovala aktivitu člověka na sociálních sítích a jeho chování napodobit. A nešlo by jen o textového chatbota, analyzovat by se daly i zvukové a obrazové záznamy, na jejichž základě by bylo možné imitovat vzhled a hlas člověka. Nabízí se otázka, zda je horší tímto způsobem nahrazovat osoby mrtvé, nebo napodobovat živé.
  6. Rekordní rok 2020 vystřelil českou e-commerce k 200 miliardám korun. Na maloobchodu se podílí už ze 16 % (CzechCrunch.cz). Podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a nákupního rádce Heureka.cz dosáhly obraty e-shopů 196 miliard korun, což znamená čtvrtinový meziroční nárůst. Podíl na maloobchodu vzrostl z 13 procent na 16. Vzniklo 8 tisíc nových e-shopů, dobře se dařilo velkým kamenným hráčům, kteří se kvůli koronaviru museli přesunout do online prostředí a dokázali do něj přenést silný brand a věrné zákazníky.
  7. Čína zkouší digitální jüan, má zajistit zákazníkům lepší ceny (ČT24.cz). Čína zavádí digitální jüan. Dají se za něj přímo směnit eura nebo dolary. Peking slibuje, že digitální měnou se zájemcům otevře tamní trh a zboží i služby získají a lepší ceny. Zatím digiální měnu zkouší v několika čínských městech.
  8. Nadpoloviční většina plateb je už bezhotovostních (Novinky.cz). Šíření nemoci covid-19 ovlivnilo i to, jak lidé hradí své útraty. Počet bezhotovostních plateb letos poprvé převýšil platby v hotovosti, které preferuje jen čtvrtina Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mastercard. Podle něj již 54 procent transakcí probíhá bezhotovostně, další pětina by byla provedena bezhotovostně, kdyby obchodníci umožňovali platbu kartou.
  9. Elon Musk se stal nejbohatším člověkem světa, předstihl Bezose (ČeskéNoviny.cz). Muskův majetek podle agentury Bloomberg přesahuje 188 miliard dolarů. Většinu, konkrétně 150 miliard, si přitom Musk připsal za posledních 12 měsíců, což je podle Bloombergu možná rekordní nárůst. Stál za ním zejména pozitivní vývoj akcií Tesly. Musk v žebříčku předběhl Jeffa Bezose, který držel titul nejbohatšího člověka přes tři roky.
  10. 5 velkých trendů, které podtrhla pandemie covidu-19 (InvestičníWeb.cz). Pandemie covidu-19 byla dominantním faktorem pro vývoj na trzích i ve světové ekonomice v roce 2020. Některé oblasti našeho života obrátila vzhůru nohama, našly se ale i fenomény (bez ohledu na jejich pozitivní, či negativní vliv na světovou ekonomiku), které podtrhla a podpořila. Toto je pět z nich.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

bitcoin-etf-crypto-nl

#21 – Bitcoinová ETF schválena

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn