Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇
ChatGPT dokáže předpovědět, jak se budou vyvíjet úrokové sazby
Co se stalo:
Studie, kterou provedli vědci z Sheffield Business School analyzovala projevy členů anglické centrální banky před hlasováním o úrokových sazbách. Pomocí ChatGPT výzkumníci klasifikovali jednotlivé projevy jako holubičí, neutrální nebo jestřábí na základě tónu a obsahu. Tuto klasifikaci pak použili v ekonometrickém modelu, který dokázal úspěšně předpovědět, jak budou jednotliví členové hlasovat na příštím jednom nebo dvou měnověpolitických zasedáních.
Analýza sentimentu projevů ChatGPT byla statisticky významným faktorem určujícím budoucí hlasování. Zjištění poukazují na prediktivní potenciál AI nástrojů pro zpracování lidských přesvědčení a očekávání. To má významné důsledky pro předpovídání politických rozhodnutí a modelování ekonomických očekávání.
Co to znamená:
Výsledky výzkumu naznačují, že tento přístup by mohl být rozšířen na studium dalších aspektů komunikace centrálních bank, jako je například forward guidance. Ukazují také, jak může veřejně dostupná umělá inteligence, jako je ChatGPT, posílit ekonomickou analýzu a finanční rozhodování. V dubnu vyšlo najevo, že společnost JPMorgan již vytvořila jazykový model založený na ChatGPT, který analyzuje prohlášení a projevy Federálního rezervního systému ve snaze odhalit potenciální obchodní signály.
Další FinTech zprávy
Projekt digitálního eura vstupuje do přípravné fáze. Tato fáze má zahrnovat identifikaci a výběr poskytovatelů podpůrné platformy a základní infrastruktury pro digitální euro, jakož i finalizaci předpisů a souboru pravidel pro tuto technologii. Tato fáze by měla trvat dva roky, začít má 1. listopadu.
Nový ratingový systém pro sledování dekarbonizace ve firmách. Bodový systém platformy Greenly bude schopen měřit pokrok, kterého společnosti dosahují při plnění svých dekarbonizačních cílů, a pomůže jim udržet transparentnost v množství vyprodukovaných emisí. V současné době je totiž kvůli nastavení ESG vykazování obtížné určit, zda podniky skutečně dodržují své cíle v oblasti snižování emisí uhlíku.
V roce 2023 dojde k 1,3 bilionu bezhotovostních plateb. Růst bezhotovostních transakcí je podpořen rozšiřující se infrastrukturou pro digitální platby, otevřeným bankovnictvím a novými právními předpisy. Do roku 2027 by měly nové platební metody, jako jsou okamžité platby, platby QR kódy, digitální peněženky a přímé platby z účtu na účet (A2A), tvořit asi 30% všech bezhotovostních plateb.