Search
Close this search box.

FinTech Review – Coinbase investuje do kryptoměn a Polestar míří na burzu

coupon book

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Coinbase investuje 500 milionů dolarů do kryptoměn. Americká platforma pro směnu kryptoměn Coinbase oznámila investici ve výši půl miliardy dolarů do různorodého portfolia kryptoaktiv. Stane se tak první veřejně obchodovanou společností, která bude ve své rozvaze držet kromě Bitcoinu také Ethereum, aktiva Proof of Stake, tokeny DeFi a mnoho dalších. Do budoucna potom plánuje do stejného portfolia alokovat také 10 % čtvrtletního čistého příjmu.
  2. Pronájem obytných vozů od Campiri nabízí speciální pojištění. Campiri v poslední době usilovně pracovalo na programu umožňujícího pronájem obytných vozů soukromých majitelů, který by maximálně chránil obě strany v případě poškození. Díky spolupráci s UNIQA budou vozidla plně pojištěna. Krytí se bude vztahovat na škody na vozidle během nájmu, což žádná jiná platforma na sdílení obytných aut dosud nenabízí. Campiri bude účtovat majitelům za zprostředkování provizi dvacet procent.
  3. TikTok překonal miliardu uživatelů. Sociální síť TikTok oznámila, že globálně překročila jednu miliardu aktivních uživatelů. Jednou měsíčně si ji tak zapne přibližně sedmina světové populace. Jedná se tak o první globální sociální síť mimo impérium Marka Zuckerberga, která miliardové mety dosáhla. TikTok vlastní čínský koncern ByteDance, který jej spustil před pěti lety v Číně pod lokálním názvem Douyin.
  4. Akcie z kuponových knížek jsou nově dohledatelné pomocí bankovní identity. Centrální depozitář cenných papírů, který vede evidenci zaknihovaných cenných papírů a vypořádává obchody na pražské burze, spustil novou online službu. Ta pomůže všem, kdo chce vědět, zda nevlastní nějaké akcie z kuponové prezentace. Služba je zatím dostupná jen klientům čtyř bank, další mají brzy přibývat. Online výpis z tzv. nezařazeného účtu, kterých je celkově asi 700 tisíc, vyjde zájemce na 90 korun.
  5. Amazon se pustí do prodeje robotů. Americký internetový prodejce Amazon v úterý představil sérii technologických produktů a vychytávek, které má v plánu ještě letos uvést na trh. Nejvíce pozornosti získal robot Astro, který má sloužit jako pomocník v domácnosti. Astro je vysoký o něco méně než metr a váží necelých 10 kilogramů. Je pojízdný, vybavený displejem, kamerami a umí také kontrolovat nevyžádanou aktivitu v domě nebo bytě. V prodeji bude koncem tohoto roku v USA, a to za tisíc dolarů, tedy necelých 22 tisíc korun.
  6. Švédský Polestar míří na burzu. Mladá automobilka spadající pod Volvo a její mateřskou společnost Geely oznámila vstup na burzu prostřednictvím SPAC (z ang. Special Purpose Acquisition Company). Polestar chce do roku 2023 prodávat auta na 30 trzích (současně je to 14) a do 3 let představit další tři nové elektroauta, včetně luxusního SUV.
  7. Vizuální vyhledávání – budoucnost vyhledávání podle Googlu. V následujících měsících plánuje Google představit novinku–vizuální vyhledávání. Díky této funkci bude možné s pomocí fotky nebo videa vyhledat, co vidíme, ale co třeba nedokážeme efektivně popsat. Dále bude možné tuto funknci použít například při nakupování. Google bude schopný poskytnou informace o tom, kde objekt z fotografie pořídit nebo vidět. Dobrou zprávou je, že i toto ještě chytřejší vyhledávání bude i nadále zdarma.
  8. Rod Lobkowiczů chce zachraňovat umění a spoléhá na NFT. Šlechtická rodina se rozhodla zorganizovat aukci, během níž chce dražit unikátní digitální díla na bázi NFT (z ang. non-fungible token). Jedním z těchto sběratelských předmětů je například animace, která ukazuje úpadek a obnovu sgrafitového obrazu Herkula na zámku Nelahozeves. Z výtěžku chce rod Lobkowiczů financovat správu a péči o nemovitosti a umělecká díla ze svých sbírek.
  9. Starlink Elona Musku míří do Česka. I Češi budou mít možnost připojit se k satelitnímu internetu společnosti SpaceX. Starlink oznámil zahájení činnosti Českému telekomunikačnímu úřadu a zároveň zveřejnil na webu ceny za toto připojení. Ty jsou oproti standardním možnostem připojení k internetu velmi vysoké –vje totiž třeba pořídit si parabolu a modem, které vyjdou na částku přesahující 17 tisíc korun. Spuštění Starlinku bychom se mohli v Čechách dočkat zřejmě už v roce 2022.
  10. Z Maroka do Velké Británie povede nejdelší elektrický podmořský kabel. Zavést ho má britský startup Xlinks. Velké Británii, jejíž klima není pro výrobu obnovitelné energie ideální, se tak má dostat solární a větrná energie ze vzdáleného Maroka. Čtyři podmořské kabely dlouhé zhruba čtyři tisíce kilometrů povedou energii přímo k britským domácnostem. Plánem je pokrýt až 8 % energetické spotřeby Velké Británie při plném spuštění v roce 2030.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Interest rate,Financial and dividend concept.Hand holding wooden

Jak investovat v době klesajících úrokových sazeb?

Lidé často drží své peníze na spořicích účtech kvůli pocitu bezpečí a jednoduchosti. Na jednu stranu musíme uznat, že v době ekonomické nejistoty, vysoké inflace a vysokých úrokových sazeb se ještě může jednat o poměrně atraktivní možnost, jak své prostředky alespoň nějak zhodnotit nebo spíše zmírnit ztráty způsobené inflací. Nyní nastal čas přesunout peníze jinam.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt – Revoluce v zajištění na stáří | Jana Brodani

Od 1. 1. 2024 bude možné si založit tzv. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který otevírá další možnost, jak si odkládat na důchod s daňovým zvýhodněním. Co to vlastně DIP je a jaká je jeho finální podoba? To nám v rozhovoru přiblížila Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT).