Search
Close this search box.

FinTech Review – Coinbase NFT tržiště a čipy od Hyundai

dna helix model

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Coinbase spustí vlastní NFT tržiště. Americká krypto směnárna Coinbase tento týden oznámila spuštění waitlistu k očekávanému NFT tržišti. Nabídne uživatelům možnost v rámci peer-to-peer trhu jednoduše vytvářet, nakupovat a převádět sbírky různých NFT. Ze začátku bude Coinbase NFT podporovat NFT založené pouze na síti Ethereum, postupně se rozšíří i na další blockchainy. Oslovit hodlá téměř 70 milionů ověřených uživatelů.
  2. Společnost DNA ERA vstupuje do Česka. Slovenský biotechnologický startup DNA ERA zabývající se analýzou DNA a rekreačním genetických testováním vstoupil na český trh. Čechům se tak otevírá možnost domácího testování DNA. Projekt se Čechům představuje hned ve třech variantách, a to Lifestyle, Health a Complex. Výsledky jsou dostupné do 5 týdnů od zakoupení balíčku.
  3. Portu spustilo první verzi své mobilní aplikace. Ze strany uživatelů byla aplikace Portu už dlouho žádaným rozšířením k webové platformě. Dostupná je pro zařízení s operačním systémem iOS i Android a zatím primárně slouží pro rychlou kontrolu současné hodnoty portfolií. Developeři intenzivně pracují na přidání dalších funkcionalit, které se k uživatelům dostanou už v nadcházejících týdnech.
  4. ČVUT představilo unikátní hasičský dron. Letos v květnu informovalo ČVUT o úspěšném testování dronů v pouštních podmínkách Emirátů. Zároveň naznačilo přípravy nové koncepce hašení požárů pomocí dronů, která by mohla nalézt uplatnění především při likvidaci požárů ve výškových budovách. Jedná se o systém, který je podle ČVUT světovým unikátem a nikdy nebyl jinde nasazen. Na pražské univerzitě na něm pracují od roku 2019, přičemž jeho cenu výzkumníci odhadují na nižší stovky tisíc korun.
  5. Skupina G7 schválila pravidla pro digitální měny. Finanční představitelé skupiny G7, která sdružuje 7 největších ekonomik světa, schválili 13 zásad pro digitální měny centrálních bank. Měly by být založeny na transparentnosti, právu a správném řízení ekonomiky. Tzv. central bank digital currency je digitální měnou představující alternativu hotovosti. Po možnostech, jak takovou měnu zavést nebo vytvořit, se poohlíží většina národních bank, včetně té české.
  6. Hyundai chystá vlastní čipy. Jihokorejská automobilka Hyundai Motors plánuje výrobu vlastních čipů. Vezme nedostatek do svých rukou a zbaví se tak závislosti na jejich producentech. Celosvětový nedostatek polovodičů způsobený pandemií a zvýšenou poptávkou automobilku donutil k přerušení výrobu v dubnu letošního roku. Hyundai má v celé EU pouze jediný výrobní závod, a to v českých Nošovicích, kde vyrobí až 1 400 aut denně.
  7. Dodavatel energií Bohemia Energy končí. Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku, ukončí svoji činnost na trhu. K tomuto kroku dodavatele přiměl stávající extrémní růst energií na burze. Skupina zahájila svoji činnost před 15 lety a měla přibližně 900 000 odběrných míst. Na přechod k jinému dodavateli mají klienti 6 měsíců.
  8. Francie je na cestě stát se fintech velmocí. Francie se od září letošního roku zařadila mezi top tři země v Evropě v oblasti investování do fintechů, a to spolu s Velkou Británií a Německem. Francouzské fintechy získaly v tomto roce od investorů již 1,9 miliard eur, což je dvojnásobek toho, co v roce 2020. Paříž má dnes okolo 1 200 fintechů a je považována za hlavní město fintechu.
  9. Meziroční inflace může stoupnout až na 6 %. Data pro září ukazují meziroční růst inflace o 4,9 %, kategorie bydlení ji ale bude tlačit výše i v dalším období. Očekáváný růst, který se může do konce roku přiblížit hranici 6 %, je zapříčiněn růstem cen energií, zejména elektřiny a plynu pro domácnosti. Svou roli sehrává také růst cen stavebního materiálu, který zvyšuje náklady na pořízení a údržbu vlastnického bydlení.
  10. Aktualizovaný přehled fintechů na české scéně. Po několika měsících přinesl web Fintechcowboys další aktualizaci přehledu českých fintechů. Tentokrát do něj přidali celkem šest zástupců z různých oblastí – například Dluhopisomat, Roier či Portu Gallery, který patří mezi klasické zástupce alternativního investování.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #1: Lednový přehled

První díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího.