Search
Close this search box.

Fintech review – Drahá káva a neplatič Google

fintech review kává

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Na Zonky už nepůjde půjčovat konkrétním lidem. Obliba automatizovaných investic rychle roste i díky Air Bank (Czechcrunch.cz). Platforma Zonky přestane nabízet novým zájemcům manuální investování, od 1. listopadu pak znemožní manuální investování do nových půjček všem. Zonky tak budou nabízet pouze službu Rentiér, která automaticky investuje vklady a výnosy s cílem přinášet pravidelnou rentu. Na svých stránkách očekává služba Rentiér hrubý roční výnos ve výši 3,05 %.
  2. Google loni v Česku opět nezaplatil skoro žádné daně a digitální daň ho nepostihne (Lupa.cz). Google odvedl státu za minulý rok 7,5 milionu korun, tedy o něco méně než v roce 2019. Podle odhadů přitom Google vygeneruje na českém trhu tržby za miliardy korun, většina peněz ovšem teče přes Irsko. Ministerstvo financí chystá digitální daň, ta před letošními volbami ale pravděpodobně nestihne projít. Zkušenost z dalších zemí ukazuje, že Google případnou daň promítne v navýšení cen reklam a náklady tak převede na zákazníky.
  3. Staropramen možná změní majitele. Za dvojku českého trhu s pivem by Američané mohli dostat desítky miliard (iHned.cz). Po 9 letech se pravděpodobně americký Molson Coors bude zbavovat české pivní dvojky. Už loni si skupina najala Bank of America, aby zpracovala plán, jak Staropramen na přelomu roku 2020 a 2021 prodat, ten ovšem zbrzdila pandemie. Mezi zájemci by se mohla objevit pivovarnická skupina Asahi, Heineken nebo dokonce i české PPF. Zcela vyloučen není ani vstup Staropramenu na burzu.
  4. Covid zdražuje kávu, ve Vietnamu k tomu přispívají protiepidemická opatření (ct24.ceskatelevize.cz). Jen od začátku roku zdražila káva robusta o 50 procent a dostala se nad 2 tisíce dolarů za tunu. V polovině loňského roku přitom pokořila několikaleté maximum v podobě 1100 dolarů za tunu. Důvodem je pandemická situace zejména v Ho Či Minově Městě, jehož přístavy jsou klíčovou součástí dopravní sítě mezi Evropou a Čínou.
  5. Emisní povolenky dosáhly rekordní hranice. Průmyslu i energetice hrozí velké problémy (Aktuálně.cz). Cena povolenek v EU poprvé překročila 60 eur za tunu. Za poslední rok se cena zdvojnásobila, čemuž přispěly ambicióznější cíle pro snižování emisí a vysoké ceny plynu a ropy.
  6. Videohry jen tři hodiny týdně. Čína omezuje mladým online hraní, podle vlády je to elektronická droga (Czechcrunch.cz). Čínské regulační úřady v obavě z rostoucí závislosti omezují přístup dětí do 18 let k počítačovým hrám. Nejdříve vláda ohlásila limit 1,5 hodiny denně, ten ale změnila na hodinu denně v předem vymezené časy -> pátek, sobota, neděle a státní svátky mezi 20:00 a 21:00.
  7. Protesty proti bitcoinu zaplnily ulice Salvadoru (Kryptomagazin.cz). Již 7. září vejde v Salvadoru v platnost zákon, díky kterému musí veškeré ekonomické subjekty přijímat bitcoiny spolu s dolarem jako hlavní platební prostředek. V ulicích proti tomuto opatření protestují lidé, kteří se obávají, že kryptoměna by mohla ohrozit zejména budoucí placení důchodů a sociálních dávek. Panuje i nejistota ohledně toho, zda využívání bitcoinu neusnadní korupci v zemi. El Salvador se tímto krokem stane první zemí, která přijme bitcoin jako zákonné platidlo.
  8. Irové dali WhatsAppu rekordní pokutu 225 milionů eur za porušování soukromí (iDnes.cz). Takřka šestimiliardovou (v Kč) pokutu dostala společnost Facebook za to jak zachází s daty uživatelů WhatsAppu a za netransparentní sdílení mezi aplikacemi, které pod Facebook spadají. Firma pokutu považuje za nepřiměřenou a chystá se proti ní odvolat.
  9. Americký McDonald’s nemá lidi, bere už i čtrnáctileté. Má to ale i své nevýhody (Lidovky.cz). Extrémní nedostatek pracovních sil vede společnost McDonald’s k tomu, že v některých amerických státech najímá čtrnáctileté brigádníky. Nepomohlo totiž ani zvyšování mzdy na úroveň 15 dolarů za hodinu. Práce čtrnáctiletých je ovšem například v Oregonu regulována a ti tak například ve všední dny nesmějí pracovat více než 3 hodiny denně.
  10. Ronaldo hýbe akciemi a tenisové hvězdy vydělávají, i když nevstoupí na kurt (Forbes.cz). Návrat Cristiana Ronalda do Manchesteru United zvýšil hodnotu akcií klubu o 10 %. Manchester přitom není jediným týmem na burze. Obchoduje se i Juventus Turín, ze kterého Ronaldo odešel. Peníze do sportu patří a řada sportovců vydělává peníze svojí existencí nejen pro tým, ale především pro sebe.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Představení strategie: Vyvážený mix

Představení strategie: Vyvážený mix

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených