Search
Close this search box.

FinTech review – EU chce 10sekundové okamžité platby a další FinTech novinky

fintech-review-11-10-tiniest

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

EU usiluje o zavedení 10 sekundových bankovních plateb

Co se stalo:

Evropská rada a Evropský parlament uzavřely předběžnou dohodu o povinném poskytování okamžitých úhrad v eurech a přístupu nebankovních institucí elektronických peněz a vydavatelů stablecoinů k platební infrastruktuře centrální banky.

Podle pravidel budou poskytovatelé platebních služeb, jako jsou banky, kteří poskytují standardní úhrady v eurech, povinni nabízet také službu zasílání a přijímání okamžitých plateb v eurech bez dalších poplatků.

Co to znamená:

Platební systém EU se má díky novým pravidlům stát konkurenceschopnější. Za určitých podmínek má být navíc FinTech společnostem umožněn přímý přístup k platební infrastruktuře Evropské centrální banky. FinTechy tak už nebudou muset platit bankám, aby to dělaly za ně.

Díky tomuto kroku se mají okamžité platby v eurech stát všeobecně dostupné a cenově přijatelné. Zvýšit se má také bezpečnost plateb díky povinnosti poskytovatelů ověřit shodu mezi číslem IBAN a jménem příjemce platby. Pravidla vstoupí v platnost ve dvou fázích, přičemž v eurozóně bude přechodné období kratší a v zemích EHP delší.

Další FinTech zprávy

Polovina bank si chce koupit většinové podíly ve FinTech firmách. Hlavním důvodem je podle nové studie, že banky se bojí v příštích pěti letech konkurence v podobně technologických gigantů. Banky si tak nákupem FinTechů chtějí zajistit vlastní online platební služby schopné Big Techu konkurovat.

Aplikace pro rovnoměrné rozdělení domácích prací. Banka Starling vytvořila nový nástroj „Share the Load“, který má pomáhat hádajícím se párům sledovat a spravedlivě si rozdělit neplacenou práci v domácnosti. Podle průzkumu Starling Bank odvede typický pár v průměru 63 hodin neplacené práce v domácnosti týdně.

Stablecoiny prý nejsou stabilní. Tvrdí to výzkum, který provedla Banka pro mezinárodní vypořádání. Název stablecoin je odvozen od stable (stabilní) a coin (mince). Myšlenkou stablecoinů je tedy udržení stability měny na blockchainu. Tedy udržování takové hodnoty, která bude navázaná na nějaké jiné platidlo nebo aktivum z reálného světa. Zmíněná studie shromáždila údaje o 68 stablecoinech a ukazuje, že ani jeden z nich nebyl schopen udržet paritu s aktivem, na které má být navázán.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Japonské akcie po 34 letech opět na maximech

Japonské akcie září. Hlavní japonský index Nikkei 225 vzrostl na nejvyšší úroveň za posledních 34 let a překonal hranici 39 000 bodů a pokořil tak svá maxima z roku 1990.