Search
Close this search box.

Fintech review – Kulatiny Bitcoinu a britský bluf

bitcoin

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Bitcoin slaví desáté narozeniny. Převezme roli zlata, tvrdí jeho propagátoři (E15.cz). Ve čtvrtek 3.1.2019 to bylo právě 10 let od vzniku prvního článku řetězce uchovávajícího bitcoinové transakce. Bitcoin, jenž je výtvorem dosud neznámého vývojáře (nebo týmu vývojářů), se měl stát alternativou k (údajně) nefunkčnímu bankovnímu systému. K tomu má i po deseti letech přeci jen daleko. Stihl však přinést revoluční technologii blockchainu, posloužit k řádce nelegálních transakcí a také pobláznit investorský svět, když vystoupal na hodnotu okolo 20 tisíc dolarů. Zatímco někteří tvrdí, že zlatá éra Bitcoinu je již za námi, jeho propagátoři věří, že Bitcoin v budoucnu nahradí zlato v pozici „uchovatele hodnoty“.
  2. Stát v roce 2018 hospodařil s přebytkem 2,9 miliardy korun (Ekonomický-deník.cz). Ministryně financí Alena Schillerová se netrefila s odhadem na 50miliardový schodek a státní rozpočet za rok 2018 místo toho skončil ve třímiliardovém přebytku. Za nečekaně dobrým výsledkem stojí především dobrý výkon ekonomiky, který se projevil v lepším než plánovaném výběru daní a sociálního pojištění.
  3. Na prahu nového roku – na prahu nové krize (Zdroj.cz)? Pesimistický komentář ekonoma Arsena Lazareviče na téma možné hospodářské krize. Za novou krizí by podle něj mohlo stát především rostoucí zadlužování firem s ratingovým ohodnocením BBB. Důležitou roli hraje i množství peněz investovaných formou finanční páky. To aktuálně dosahuje 3,5 procenta amerického HDP.
  4. Londýn není na brexit bez dohody připraven. Krizová opatření jsou jen nákladný bluf (MoneyMAG.cz). Britská vláda vyčlenila dvě miliardy liber (57 miliard Kč) na opatření pro zmírnění dopadů tvrdého brexitu. Ekonomové z agentury Bloomberg to však vidí spíše jen jako velmi nákladný bluf, kterým chce Spojené království dosáhnout lepší vyjednávací pozice s EU. Zdá se však, že vyjednavači EU dobře vědí, že odchod bez dohody by byl pro Británii obzvláště bolestivý a ze svých požadavků nikam neustupují.
  5. Apple trápí slabší prodeje iPhonů v Číně, snížil kvůli nim prognózu tržeb (Euro.cz). Nejistota ohledně vývoje obchodních vztahů mezi USA a Čínou se negativně projevuje na tržbách společnosti Apple. Alespoň to tvrdí ředitel společnosti Tim Cook. Někteří analytici vidí problém spíše v mimořádně vysokých cenách, které odrazují od nákupu nového zařízení. Na snížení prognózy tržeb reagovala cena akcií okamžitým poklesem o více než  8 procent. Za poslední 2 měsíce tak akcie Applu klesly o více než 35 procent!
  6. Slevomat má za sebou další rekordní rok. Loni na něm nakoupilo 800 tisíc lidí za více než 2 miliardy korun (Czechcrunch.cz). Na Slevomatu nakoupilo v loňském roce 800 000 zákazníků za více než 2 miliardy korun. Nejvíce je přitom lákaly zájezdy. V roce 2018 táhly především wellnes pobyty, degustační menu a nebo třeba masáže.
  7. Co čeká české dolarové miliardáře v roce 2019 (Forbes.cz). Co čeká osm nejbohatších Čechů v roce 2019? Jaké byznysy a příležitosti na ně čekají a co pro ně bude potřeba udělat? To se dozvíte v krátkým přehledu nejdůležitějších výzev a úkolů, s nimiž budou tuzemští dolaroví miliardáři operovat.
  8. Svět se bojí o zdraví čínské ekonomiky. Experti varují, že rok 2019 bude horší než minulý (Info.cz). Víte, která z světových burz si v roce 2018 vedla nejhůře? Čínská. Za rok 2018 ztratil index čínského akciového trhu čtvrtinu své hodnoty a investoři držící čínské cenné papíry tak přišli o neuvěřitelných 2,5 bilionu amerických dolarů. Dynamika čínského hospodářského růstu se loni snížila na úroveň z roku 1990 a rok 2019 má být ještě horší.
  9. Řetězce musí dál dávat nevyužité zboží do potravinových bank, rozhodl Ústavní soud (Aktuálně.cz). Skupina senátorů neuspěla u Ústavního soudu s návrhem na zrušení povinnosti řetězců dávat nevyužité zboží do potravinových bank. Velké řetězce tak musí nadále bezplatně poskytovat část neprodejného zboží potravinovým bankám.
  10. Na osobní auta v Německu dopadne mýtné od října 2020. Platí to i pro české řidiče (Českátelevize.cz). Původní plán zavést na německých dálnicích mýtné od roku 2019 se nakonec neskuteční. Odkládá se na říjen 2020. Čeká nás tak poslední rok a půl bezplatného ježdění po německých dálnicích. Za ty aktuálně platí skrze daně jen němečtí obyvatelé. Od října příštího roku zaplatíte za roční mýtné okolo 3 tisíc korun.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

mistri_ceskeho_skla

Mistři českého skla vystavují v Itálii

Věhlasná benátská galerie Le Stanze del Vetro vzdává poctu současnému českému sklu. Souborná výstava Bohemian Glass: The Great Masters nabízí průřez tvorbou šesti významných sklářských umělců. Expozice zahrnuje díla od Václava Ciglera, Vladimíra Kopeckého, manželů Roubíčkových, Josefa Sudka, Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.