Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.
- 850 milionů na umělou inteligenci či kosmické technologie. CzechInvest otevřel příjem žádostí do projektu, v rámci kterého hodlá v příštích pěti letech rozdělit až 850 milionů korun mezi až 250 firem. Chce tím podpořit rozvoj technologií, které vznikají v českých firmách. Zájem má mimo jiné o umělou inteligenci, mobilitu, kosmické technologie nebo třeba kybernetickou bezpečnost.
- ECB chce zvýhodňovat ekologické firmy. Evropská centrální banka (ECB) plánuje postupně upravit své portfolio firemních dluhopisů za 344 miliard eur (8,5 bilionu Kč) tak, že bude dávat přednost firmám více zaměřeným na ekologii. ECB dnes uvedla, že rozhodnutí je součástí její snahy připojit se k boji proti změnám klimatu.
- FED bude dále zvyšovat úrokové sazby. Představitelé FED uvedli, že další zvýšení úrokových sazeb o 50 nebo 75 bazických bodů je pravděpodobné také na červencovém zasedání. Očekávaný růst HDP pro 2022 přitom snížili na 1,7 %.
- Euro za letošek vůči dolaru ztratilo přes 10 procent. To se projevuje také na dovozních cenách zboží a už tak drahých komodit. Centrální banka se tím dostává pod rostoucí tlak rázněji zasáhnout skrze vyšší sazby.
- Elektřina nikdy nestála více. Komodity reflektují obavy z recese, které v posledních dnech nabírají na síle. Cena elektřiny nezůstává pozadu. V Německu na čtvrtý kvartál letošního roku činí například zhruba 420 EUR/MWh a ve Francii dokonce 820 EUR/MWh (pro porovnání – například v letech 2016 až 2018 se kvartální průměr spotových cen ve Francii pohyboval kolem 60 – 65 EUR/MWh).
- Největší Bitcoinová konference v Evropě se uskuteční v Praze. Příští rok se největší Bitcoinová konference v Evropě uskuteční v pražských Letňanech. Na události promluví až 60 světově uznávaných odborníků a prezentovat se zde bude až 90 společností.
- Inflace v Turecku dosáhla 78 %. Míra inflace v Turecku v červnu vystoupila na 78,6 procenta, je nejvýše od roku 1998. Prudký nárůst cen byl do značné míry způsoben propadem turecké liry, která během jednoho roku ztratila vůči dolaru téměř polovinu své hodnoty. Skupina nezávislých tureckých ekonomů tvrdí, že skutečná inflace je oproti oficiální hodnotě více než dvojnásobná.
- Německo vykázalo poprvé od roku 1991 deficit zahraničního obchodu. Německo v květnu poprvé od roku 1991 vykázalo měsíční deficit zahraničního obchodu. Přispělo k tomu nečekané snížení vývozu způsobené slabší poptávkou v zemích Evropské unie. Podle sezonně přepočtených údajů činil deficit zahraničního obchodu jednu miliardu eur (24,7 miliardy Kč). Nejvíce německého exportu směřovalo v květnu do Spojených států.
- Češi se bojí inflace a utrácejí za umění rekordní sumy. V prvním pololetí se na tuzemských aukcích protočilo více než 910,8 milionů korun. Padla také rekordní částka za jedno umělecké dílo a vůbec poprvé se na aukcích prodalo více než 50 procent nabízených děl. Lidé věří v růst investic do umění, které se chovají velmi často proticyklicky. To se projevuje také na úspěšnosti aukcí.
- Bělorusko zmrazí zahraniční podíly ve 190 společnostech. Bělorusko v reakci na západní sankce zmrazí zahraniční podíly ve 190 běloruských společnostech, jejichž akcionáři jsou fyzické osoby z cizích států. Podle Minsku provádějí znepřátelené akce vůči běloruským právnickým nebo fyzickým osobám. Omezení se podle agentury TASS týká i jedné české firmy – slévárenské Kasi.