Search
Close this search box.

Fintech review – Technologičtí giganti platí a platit budou

Fintech review – Technologičtí giganti platí a platit budou

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Airbnb chce obnovit zamrzlé jednání s Prahou (E15.cz). Magistrát s Airbnb jednal o odvádění ubytovacích poplatků, na kterých může město získat až 160 milionů korun. Dialog zamrzl před letošními prázdninami poté, co Airbnb odmítlo poskytnout osobní údaje o svých hostitelích.
  2. Facebook dostal v USA rekordní pokutu pět miliard dolarů (ČeskéNoviny.cz). Pokutu bude společnost platit za porušení ochrany soukromí. Facebook s pokutou počítal, měl na ni našetřeno a přijal ji.
  3. Zisk Nokie se zdvojnásobil. Pomáhá zájem o 5G (Novinky.cz). Společnost má za druhé čtvrtletí téměř dvojnásobný čistý zisk. V současnosti má 45 objednávek na komerční 5G sítě a devět sítí v provozu.
  4. Google souhlasí, že zaplatí 297 milionů kvůli neoprávněnému sběru dat pro Street View (Novinky.cz). 13 milionů dolarů zaplatí Google organizacím, které se zabývají ochranou soukromí, za sbírání údajů o wi-fi sítích při focení ulic. Pro Google to není velká rána, kdyby věc šla k soudu, mohlo jít o miliardy.
  5. USA udeřily na technologické giganty. Vyšetřují je kvůli nekalé soutěži, jména tají (Aktuálně.cz). Pokuty za porušování ochrany soukromí vyústily v další vyšetřování. Ministerstvo spravedlnosti si posvítí na dodržování antimonopolních pravidel u nejmenovaných společností, předpokládá se, že jde mimo jiné o Apple, Alphabet (Google), Facebook či Amazon.
  6. Kamil Rataj z Creditas: Aplikace Richee byla experiment. Dnes z ní lidé ovládají 20 tisíc účtů ve 13 bankách (CzechCrunch.cz). Místopředseda představenstva Creditas v rozhovoru odhaluje pozadí vývoje aplikace Richee, která umožňuje obsluhu všech bankovních účtů na jednom místě. Kromě minulosti a budoucnosti aplikace rozhovor přináší vhled do fungování směrnice PSD2 a jejích dopadů na osobní bankovnictví.
  7. Tesla hlásí rekordní prodeje a snížení ztrát. Stále ale není schopná na elektrických autech vydělat (IHNED.cz). Výrobce elektromobilů snížil meziročně ztrátu v druhém čtvrtletí z 717,5 milionu dolarů na 408,3 milionu dolarů. Ani to však nesplnilo očekávání analytiků.
  8. Panika kolem FaceApp měla smysl. Zamyslete se, co nahráváte na Instagram nebo Rajče (Forbes.cz). O FaceApp se říkalo mnoho negativního. Třeba že krade lidem osobní údaje a posílá je do Ruska. S čím ale souhlasíte, když se registrujete na Instagram? A kdo si prohlíží vaše fotky na Rajčeti?
  9. Amazon, teď i Albert. Řetězec v Nizozemsku testuje roboty (iDNES.cz). Vozítka Albertu rozvážejí nákup rychlostí 8 kilometrů za hodinu po kampusu v Eindhovenu. Podle reakcí zákazníků se řetězec rozhodne, zda autonomický rozvoz zavede i v dalších městech.
  10. BudgetBakers chystají novou aplikaci. Do Wallet se zapojí všechny banky (Peníze.cz). Český startup BudgetBakers chystá aplikaci Board, která zhodnotí efektivitu podnikání na základě cash flow. Podobně funguje aplikace Wallet, která se soustředí na osobní finance a do konce roku ji bude možné i díky směrnici PSD2 propojit se všemi českými bankami.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu se osamostatňuje

Online investiční platforma Portu vyrostla a odděluje se od společnosti WOOD & Company Financial Services.

Co znamená propad čínských akcií?

Čínské akcie prožívají tvrdý pád a z hlediska ocenění se jeví mimořádně lacině. Je to skutečně tak a dokážou se vzpamatovat?