Search
Close this search box.

Freedom 100. Protože svoboda vydělává.

Freedom 100. Protože svoboda vydělává

Když se Perth Tolleová vrátila ze svého ročního pobytu v Hongkongu, kam odjela po ukončení vysoké školy, byla rozhodnutá investovat tak, aby pomáhala rozvoji svobodných zemí. Tolleová měla zkušenosti s čínským režimem již z dětství – v Číně částečně vyrůstala. Až jako dospělá si však uvědomila hodnotu svobody, když v Hongkongu potkala ženu, která neexistovala. Kvůli politice jednoho dítěte neměla rodný list ani jiné identifikační dokumenty. Tolleové došlo, že tak extrémní opatření musí mít obrovský společenský, kulturní, ale i ekonomický dopad. Po návratu do Spojených států tak nejdřív zvažovala investice do rozvojových trhů, odmítala však posílat peníze do Číny, která je základem většiny fondů zaměřených na rozvojové trhy. Nakonec dospěla k závěru, že právě svoboda nejvíc přispívá k rozvoji trhů.

O necelých dvacet let později se její vize proměnila v produkt, který klienti Portu dobře znají: ETF. Jak dobře ukazují naše strategie, ETF se netvoří jen podle regionu, často narazíme na indexy a na nich založené fondy, které sledují konkrétní odvětví či hlídají chování společností k životnímu prostředí a zaměstnancům, Tolleová ale šla ještě o kus dál. Index Freedom 100 Emerging Markets (a z něho vycházející ETF FRDM) nejen vybírá firmy jen ze svobodných rozvojových zemí, dokonce jim podle míry svobody v jejich zemích dává váhu. Data o míře svobody jednotlivých zemí sbírají autoři indexu od několika nezávislých organizací v čele s kanadským think tankem Fraser Institute. FRDM si svobodu svých zemí aktivně hlídá a jednou ročně vylučuje ty, které nesplňují požadovaná kritéria. V roce 2018 z něj například bylo vyloučeno Turecko v reakci na nezdařilý pokus o převrat. Zatímco první čtyřka svobodných zemí si drží svou pozici, u těch níže umístěných dochází k častějším změnám. To je hezké, ale zadarmo ani kuře nehrabe, zásadní otázkou tedy je, zda má fond výnosový potenciál.

A ten je podle Tolleové vysoký. Tvrdí, že svobodné země dokážou efektivněji využívat ekonomické a lidské zdroje, díky čemůž mohou překonávat rozvojové ekonomiky s autoritářskými režimy. Výše zmíněný Fraser Institute sleduje ekonomický vývoj států vzhledem k jejich míře svobody od 90. let a tuto teorii potvrzuje. Svobodné rozvojové země dosahují lepšího růstu nejen z hlediska HDP, ale i v kvalitě života – mají například vyšší gramotnost. Při pohledu na minulý vývoj indexu se nabízí otázka volatility. Index sice překonává svůj benchmark, za který si zakladatelé poměrně logicky zvolili MSCI Emerging Markets, ovšem jen v dobách růstu. V letech, kdy benchmark dosahoval záporných čísel, se většinou FRDM propadl znatelně víc. Může to být dané tím, že v MSCI tvoří finanční a IT sektory přibližně třetinu expozice, zatímco u FRDM je to hned polovina. Otázkou pak je, jak moc jde o vyváženou a diverzifikovanou investici.

FRDM je novinka na trhu. V současnosti spravuje přibližně 12 milionů dolarů a nikdo tak nedokáže s jistotou říct, jakou má index a jeho ETF budoucnost. Jisté však je, že jde o originální nápad a krok dál v takzvaném „impact investing“, tedy investování s pozitivním dopadem. Tomu předcházela snaha některých investorů vyhnout se „špinavým“ tabákovým a zbrojařským společnostem, následovala volba investovat do firem, které mají pozitivní vliv na společnost a prostředí, a nyní se dostáváme do fáze, kdy tyto dopadové ukazatele nedefinují jen složení indexu, ale i váhu jednotlivých společností. Těžko říct, zda se jedná o krok správným směrem, nebo jen cestu slepou uličkou, nezbývá, než Freedom 100 Emerging Markets sledovat a čekat, zda zvládne překonávat benchmark. Stačí na překonání Číny víra ve svobodu?

Příspěvek čerpá informace z článku „Do well by doing good with this fund that supports freedom and human rights“ na MarketWatch.com.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je ETF?

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji kopírovat vývoj podkladového

Investice do whisky – má smysl?

Ceny whisky se v posledních letech šplhají do nebeských výšek, jelikož stále více lidí rádo popíjí tento alkoholický