Kobe Bryant byl bezesporu jedním z největších basketbalistů všech dob. Jeho hra na hřišti byla plná vášně, odhodlání a obrovské lásky k basketbalu. Nicméně, mnoho lidí neví, že Kobe měl také velkou vášeň pro hodinky. Bryant ale neměl sbírku jako pouhý módní doplněk. Jednalo se o výraz jeho osobnosti, vkusu a vášně pro detaily.
Bryant byl známý tím, že vždycky sledoval čas. To bylo nezbytné pro jeho sportovní kariéru, kde sekundy mohly rozhodnout o vítězství nebo prohře. Ale Kobe neviděl v hodinkách pouze praktického pomocníka. Nošení hodinek pro něj bylo způsobem, jak vyjádřit jeho osobnost a vkus. Jeho sbírka hodinek byla jedinečná a rozmanitá, stejně jako jeho styl hry na hřišti.
Díky svému sportovnímu nadání a popularitě u jeho fanoušků měl také během svého života několik příležitostí se na tvorbě špičkových hodinek podílet. Jaké hodinky jsou s basketbalistou, přezdívaným podle jedovatého hada Black Mamba, spojeny?
Hodinky Nubeo a nešťastný začátek
Bryant poprvé přičichnul světu luxusních hodinek jako investor do značky Nubeo. Tu vytvořil španělský návrhář hodinek a šperků Ivan Castro. V roce 2009 tato firma vydala kolekci 3 druhů hodinek Black Mamba. Design byl inspirovaný smrtícím hadem a hodinky také obsahovaly spoustu dalších odkazů na známého basketbalistu.
Společnosti Nubeo se ale v době po finanční krizi nepodařilo na trhu uspět a tato značka tak musela skončit. Kobe Bryant, který údajně předtím do firmy investoval nemalé množství nejen peněz, ale i času, se tak musel spokojit s porážkou. I přes tuto neblahou událost ale láska Kobeho Bryanta k hodinkám nezanikla. Ve skutečnosti dokonce vedla k další významné události.
Kobe Bryant a hodinky Hublot
Po neúspěchu se společností Nubeo se Bryant na nějakou dobu světu hodinek vyhýbal. V roce 2013 se však spojil se švýcarskou společností Hublot, čímž začala dlouhodobá a úspěšná spolupráce.
Sérii odstartovala limitovaná edice hodinek Hublot King Power Black Mamba. V době, kdy většina spoluprací se sportovci nebyla ničím jiným než limitovanou edicí v barvách hráčova týmu s nějakým způsobem zapracovaným číslem na displeji, se zdálo, že tyto hodinky ztělesňují Bryantovu podstatu.
Hodinky ze série obsahující pouze 250 číslovaných exemplářů Hublot vyrobil z mikro-tryskané černé keramiky a mají průměr 48 mm. Ciferník je ozdoben černým hadem odkazujícím na přezdívku Black Mamba. Nechybí také číslice 24, která odkazuje na Kobeho číslo na palubovce. Pod safírovým antireflexním sklíčkem se skrývá působivý safírový číselník se 4 zónami po 12 minutách v černé a zlaté barvě – opět je zde odkaz na basketbal, jelikož zápas trvá 4 čtvrtiny po 12 minutách.
Ještě zajímavější jsou ale tyto hodinky ve spojení s podepsanými basketbalovými teniskami. Právě do setu obsahujícího kromě hodinek také certifikát pravosti Panini, mezinárodní záruční list, certifikát limitované edice, USB čtečku a botu Nike Zoom VIII s podpisem Kobe Bryanta, lze investovat přes platformu Portu Gallery.
Spojení s Kobe Bryantem se značce Hublot bezesporu vyplatilo. Bryant byl ambasadorem značky celých sedm let. Zařadil se tak po bok dalších sportovců jako třeba držitele světového rekordu v závodu na 100 metrů Usaina Bolta, judisty Alexandera Wieczerzaka nebo lyžařky Marie Höfl-Rieschové.
Po první kolekci hodinek King Power pak přišly ještě další 2 a to Big Bang UNICO Chronograph Retrograde Kobe “Vino” Bryant z roku 2015 a Classic Fusion Kobe Bryant Hero Villain z roku 2016.
Vedení společnosti Hublot si nemělo na co stěžovat. Ricardo Guadalupe (generální ředitel společnosti Hublot) dokonce o spolupráci s basketbalistou prohlásil že „Bryant byl dokonalou volbou.“ Kobe se tak zařadil mezi další ceněné ambasadory značky jako tenista Novak Djokovič, fotbalista Kylian Mbappé, kapela Depeche Mode nebo známý umělec Shepard Fairey tvořící pod pseudonymem (OBEY).
Láska k basketbalu a hodinkám
Kobe Bryant byl jedním z nejvýraznějších basketbalistů, kteří kdy tento sport profesionálně hráli. Přestože si ho mnozí fanoušci spojují pouze s tímto sportem, jeho osobnost je mnohem víc než jen basketbal. Bryant byl vášnivým milovníkem hodinek, které si nekupoval pouze proto, že to bylo zrovna módní. Hodinky si pořizoval, protože je skutečně miloval.
Bryant tragicky zemřel v lednu 2020 při nehodě helikoptéry, společně se svou dcerou a dalšími 7 lidmi. Jednalo se o velkou ztráta nejen pro basketbalové nadšence, ale i pro celý svět. V paměti tak zůstane i jeho vášeň pro hodinky. Jeho sbírka byla nejen způsobem, jak sledoval čas, ale také způsobem, jak vyjádřil svou jedinečnou osobnost a lásku k detailům.
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
- Článek není investičním doporučením
- Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
- Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
- Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
- Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.