Search
Close this search box.

Investiční rok 2022 – Jak se (za)chovat?

Radim Krejčí

Od začátku roku je to na finančních trzích jako na houpačce. Světové indexy zažívají kolísavé období, což znervózňuje i některé naše investory. Jde však o normální vývoj kapitálových trhů, chvilku dolů a potom zase nahoru. Podívejme se, co se například dělo v minulých letech.

Třeba index amerických akcií S&P 500 v roce 2020 zažil propad o 31 %, ale zakončil jej s výsledným ziskem +16 %. Loni vzrostl tento index o dalších 27 %. V průměru za posledních 50 let rostl americký akciový trh ročně o 10 %. Poslední roky byly tedy nadprůměrné a bylo by možná naivní myslet si, že se jedná o standard, který přijde každý rok. Že nás potkají i slabší období bylo statisticky spíše nevyhnutelné.

Vývoj investic na Portu

Důležité je podívat se na vývoj na trzích dlouhodobější optikou. Zatímco pohled na propad posledních týdnů oko investora příliš nepotěší…

Graf: Vývoj Radimova portfolia 10 za rok 2022

Portu portfolio 2022

…stačí se podívat na vývoj za celé období a hned je to pohled mnohem příjemnější. Propad posledních týdnů se zdá touto optikou téměř přehlédnutelný.

Graf: Vývoj Radimova portfolia 10 od počátku investování

Výkonnost Portu od založení

Na tomto grafu je dobře vidět i onen výše zmíněný covidový propad z roku 2020. Svět na začátku pandemie tápal, nikdo nevěděl, co čekat. Portu mělo v té době sice výrazně méně klientů než dnes (20 tisíc vs. 112 tisíc registrovaných uživatelů), ale jejich obavy a připomínky byly podobné jako dnes. Drtivá většina našich investorů ale tehdy pochopila, že se na svou investici musí dívat dlouhodobě.

Mnoho z nich proto využilo příležitosti a začalo investovat. V březnu, dubnu a květnu 2020 jsme tak evidovali výrazný přírůstek nových vkladů a minimum výběrů. Rychle se ukázalo, že šlo o správnou strategii. Čím strmější propad trhu, tím větší šance na rychlé oživení.

Návrat na hodnoty z konce února 2020 trval na mém portfoliu s rizikovým profilem 10 přibližně osm měsíců. Protože jsem ale od března využil příležitosti poklesu a začal jsem investici navyšovat, je můj celkový výnos ještě výrazně lepší.

Poučení z historie

Z tohoto příběhu je dobré odnést si jednu věc: To nejdůležitější ve chvílích poklesů je nepanikařit. Především zbytečně neprodávat před koncem plánovaného investičního horizontu, protože pouze realizovaná ztráta je ztrátou skutečnou. Fáze poklesů trhů naopak bývají dobrým obdobím, kdy se trhy čistí a je možné uvažovat o dodatečných vkladech pro navýšení budoucího zisku. To platí zejména u dobře diverzifikovaných portfolií, jaká jsou třeba na Portu. U nákupu pouhých několika akcií statistika dlouhodobého růstu vůbec platit nemusí.

Historicky se ukazuje, že nejlépe byli odměněni investoři, kteří v době propadů dokázali být trpěliví a drželi se svých dlouhodobých cílů. Proč tomu tak je, jsme se snažili vysvětlit hned v několika článcích na našem blogu. Například v článku o nejsmolnějším investorovi na světě, který začal investovat vždy na vrcholu a jeho portfolio se tak vždy krátce po zainvestování peněz propadlo do nerealizované ztráty. I takový smolař ale nakonec vydělal. Ukázali jsme si totiž, že při dlouhodobém investování není zas až tak důležité načasování, ale celkový čas v trhu. Zkrátka a jednoduše, vyplatí se investovat pravidelně, disciplinovaně a vydržet.

Co způsobuje aktuální propady cen na trzích?

V současné době je situace od března 2020 poněkud odlišná. Poklesy nemají šokový charakter, jde spíše o postupnou reakci na měnící se ekonomickou realitu. Za klesajícími cenami akcií stojí mix čtyř hlavních faktorů: snahy centrálních bank brzdit inflaci (rychlejším) navyšováním úrokových sazeb, nové mutace covidu, napětí okolo Ukrajiny a přetrvávající problémy v dodavatelských řetězcích.

Ačkoli jsou tak trhy od začátku roku naladěny spíše negativně, osobně si nemyslím, že se tyto nejistoty přetaví do dlouhodobého ekonomického poklesu či recese. Naopak, americká ekonomika jede skoro na plný plyn, nezaměstnanost ve vyspělých zemích je stále nízká, Česká republika s nezaměstnaností těsně nad 2 % dokonce trpí nedostatkem pracovních sil.

Jaký je výhled?

Navzdory rostoucí inflaci a utahování měnových politik centrálních bank vnímám vývoj v horizontu 2–3 let optimisticky. Asi letos nebudeme svědky závratných růstů z předchozích deseti let. Líbí se mi ale, že se trh pod tlakem čistí – vlády vnímají problém s nekonečným zadlužováním a dojde k postupnému ukončování dopingu v podobě přílivu podpůrných peněz ze strany vlád a centrálních bank. Pumpování nových peněz do ekonomiky z jejich strany totiž skutečně vedlo k tomu, že některé investiční příležitosti byly (a dosud jsou) takto uměle nadhodnoceny.

Korekce na trzích jsou běžným jevem, píše ve své zprávě například i banka Goldman Sachs. Na americkém akciovém trhu od roku 1950 došlo ke 33 korekcím vyšším než 10 %. Index S&P 500 se z těchto korekcí však zpravidla dostal do 5 měsíců. A jak již vícekrát zaznělo, v typickém případě se stala korekce na trhu dobrou nákupní příležitostí.

Statistika nám říká, že u těch, kteří zainvestovali do indexu S&P 500 po jeho propadu o 10 % nebo víc, byla do 12 měsíců střední výše zhodnocení 15 % z jejich investice.

Jak tedy investovat v čase kolísavých trhů?

Léty prověřený návod je velmi jednoduchý:
• Držte se své dlouhodobé strategie
• Investujte pravidelně a využijte tak nákupů za nízké ceny
• Diverzifikujte
• Zachovejte chladnou hlavu, nedělejte unáhlená rozhodnutí
• Nesnažte se načasovat „dno“ (stejně jej pravděpodobně netrefíte)

My v Portu pro vás sestavujeme a spravujeme globálně diverzifikovaná portfolia tak, abyste se nemuseli o nic starat. A také tak, aby doručovala dlouhodobě dobré výnosy bez potřeby častých zásahů a úprav. Vím totiž z vlastních zkušeností, že přehnaná aktivita a snaha o aktivní správu dlouhodobě nepřináší lepší výsledky.

To, že v průběhu času hodnota portfolií kolísá a bude kolísat, je přirozený jev. U konzervativních portfolií s nižším očekávaným výnosem je kolísání nižší než u těch agresivnějších.

Spíše než krátkodobé výkyvy jsou pro nás v Portu směrodatné dlouhodobé výhledy a strukturální změny v největších světových ekonomikách. S ohledem na měnící se podmínky na trhu je pravděpodobné, že brzy k drobným změnám ve struktuře řízených portfolií přistoupíme. Důvody však nehledejme v propadu technologických akcií posledních týdnů, ale spíše dlouhodobě se měnící situaci na dluhopisovém trhu. O případných změnách vás budeme informovat, jakmile k nim přistoupíme.

Přeji všem investorům mnoho štěstí a chladnou hlavu v letošním komplikovaném roce. A připomínám, že jsme s vámi na jedné lodi.

Radim Krejčí
Head of Portu

________________

Jaká je Radimova kariérní cesta ve světe financí a investic?

Radim Krejčí Portu

Radimova cesta začala studiem gymnázia v Příbrami a pokračovala přes Vysokou školu ekonomickou v Praze. Nebyl student, který by ležel pouze v knihách a dokonce si studium trochu prodloužil. Jako malý chtěl být cestovatelem a tak v ranných devadesátkách hojně využíval work&travel pobyty a cestoval po světě.

Vždy se chtěl stát akciovým analytikem a proto v roce 2002 začal pracovat v začínající společnosti Patria Online, ze které měl postupně vytvořit českou obdobu Reuteurs a nejlepší analytický a zpravodajský portál pro investory. To se mu povedlo a dokonce celou společnost řídil. Jen toho akciového analytika nikdy nedělal.

Poté co celou Patria Finance převzala Československá obchodní banka se stávající management společně s Radimem rozhodli odejít a jít o dům dál. A tak v roce 2014 vznikla nová investiční skupina Roklen. V ní si vzal na starosti vytvořit jednu z největších online směnáren v Česku a opět se mu to povedlo.

V hlavě se mu ale postupně rodil nový projekt, unikátní investiční roboadvisory platforma, kterou mu nakonec pomohli zafinancovat společníci z Wood & Company a začal vznikat nový příběh. Příběh první investiční roboadvisory platformy Portu.cz.

Radim miluje investování a chce, aby všichni lidé měli jednoduchý, férový a transparentní přístup na kapitálové trhy. V rukávu má další projekty a možnosti pro všechny typy investorů. Čeká jen na to, až dostane jasný úkol a především prostor zrealizovat své myšlenky. Jakmile se totiž Radim do něčeho pustí, většinou se silně zakousne a udělá maximum, aby vše dotáhl do konce.

Vedle platformy Portu Radim se svým týmem spustili i první online investiční galerii v Evropě, Portu Gallery. Platformu, která každému velice jednoduše umožňuje investovat do sběratelských předmětů.

____________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

oprava auta

Náhody se dějí

Jaká je šance, že se vám do konce měsíce rozbije auto? Moc velká ne. A co šance, že