Search
Close this search box.

Jak (ne)investovat aneb tržní psychologie v jediném grafu

Dlouhodobé investování s Portu

Rok 2020 je již čtvrt roku za námi a pohledem do zpětného zrcátka je možné celkem poctivě zvolat: „To tedy byl rok!“ Pro většinu lidí pandemie covidu-19 a její důsledky byly a stále jsou něčím, co v jejich vzpomínkách jen tak něco nepřebije. Divoký byl i vývoj na akciových trzích, byl ale opravdu výjimečný?

Nejprve růst na maxima, poté nejrychlejší propad (amerických) indexů o 30 % v historii a rekordní volatilita, ovšem poté díky masivní stimulaci ze strany centrálních bank a vlád otočka v tržním sentimentu a další rekordní maxima. Tak rychlé střídání nálady na trhu bylo opravdu unikátní, samotné mechanismy změn nálady investorů ovšem ničím výjimečné nebyly.

Je totiž normální, že trh roste, dokud jej nějaký katalyzátor (mnohdy zoufale nečitelný, což ale nebyl případ letošního jara) nezastaví. A to samé se děje po propadech cen, během kterých většina (hlasitých) investorů a médií hovoří o apokalypse. Leni to byl opravdu hukot, tržní kapitalizace globálních nebo amerických akcií ale nikdy nebyla větší než právě v posledních týdnech.

Jak se v takovém prostředí chovat jako drobný investor? Alfou a omegou je dodržování stanovené investiční strategie, jejímž základem budou pro většinu běžných investičních profilů diverzifikace a pravidelné investování. Snaha prodávat na maximech a nakupovat na minimech (časování trhu) se nevyplácí, což si loni nepochybně připomněly zástupy (nejen) drobných investorů, ale i ostřílených stratégů a „odborníků“.

„Sedět si na rukou“ a vyhnout se šílenství, ať již během letu cen vzhůru, nebo v době jejich bleskových propadů, toť mantra klidně spícího investora. To, že byly v minulém roce výkyvy na trzích tak prudké, je důsledkem a důkazem toho, že se tím většina aktivních obchodníků v inkriminovaných časech neřídí. Pokud nemilujete adrenalin a nemáte na burzovní hrátky vyloženě zbytečné peníze, nesnažte se vtlačit do menšiny těch, kteří v takových situacích dokážou významně vydělat – není jich totiž mnoho a můžeme si jen domýšlet, jak velký podíl na tomto úspěchu mají zkušenosti a náhoda.

Když to zjednodušíme graficky, buďte raději stabilní a věrní svému dlouhodobému horizontu a strategii – nikdo totiž nedokáže předpovídat chování trhu. Vaší snahou časovat trh tedy můžete naopak narazit na ty nejhorší momenty, kdy být více agresivní a kdy naopak zdrženlivější.

 

Dlouhodobé efektivní investování

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Kouzlo Paretova principu

Slyšeli jste někdy o pravidle 80/20? Jestli ne, tak je to veliká škoda, protože právě ono pravidlo vám

Žena překonala svůj strach

Překonej svůj strach s Portu

V Portu letos překonáváme své strachy. Ať už se to týká běžných věcí jako je strach ze zvířat