Search
Close this search box.

Jak se daří akciím největších společností na české burze?

Česká burza, která je známá spíše jako burza pražská, patří mezi ty nejmenší v celé Evropě. Obchodovaných titulů je zde jen hrstka a nové firmy o vstup nestojí. Ve změnu věří málokdo. Pražská burza totiž nevzkvétá – spíše naopak. Ještě před deseti lety se v Praze během jediného roku protočily akcie za bilion korun. Minulý rok to nebylo ani 150 miliard. Důvodem je klidnější situace na trzích, ale i nedostatek cenných papírů s přijatelnou likviditou.

Přesto řada investorů pražskou burzu chválí. Důvodem jsou především vysoké dividendy některých titulů a poměrně stabilní vývoj. Jak si ovšem Pražská burza vede v porovnání se zbytkem světa?

Situace na Pražské burze

Na pražské burze se obchoduje s necelou dvacítkou domácích akciových titulů. Řada z nich ovšem postrádá dostatečnou likviditu a jednotlivé kusy mění své majitele ve velmi pomalém tempu. Přesto je zde možné narazit na jména, která jistě znáte a která parketem v Rybné ulici stále hýbou.

ČEZ

Největší česká energetická společnost patří také mezi největší hráče na Pražské burze. S tržní kapitalizací blížící se 300 miliardám Kč tvoří téměř třetinu hodnoty celé burzy. Není proto velkým překvapením, že vývoj ČEZu významně ovlivňuje i vývoj celého indexu PX sledujícího Pražskou burzu (zde ČEZ tvoří 20 %, což je maximální hodnota, které v indexu může dosahovat).

A jak si ČEZ vede oproti světové konkurenci? Za posledních 5 let poklesly akcie z velké části státem vlastněného ČEZu o 9 %. Evropský trh za stejnou dobu rostl o 8 % a americký dokonce o více než 50 %.

Zapomínat ovšem nesmíme na štědré dividendy, která česká energetická společnost vyplácí (v průměru 7 % ročně za posledních 5 let). I přes jejich snížení stále výrazně přesahují ty, které jsou vyplácené na západ od nás. Jak by si tedy ČEZ vedl, kdyby všechny vyplacené dividendy byly rovnou reinvestovány? V takovém případě by posledních 5 let uzavřel ČEZ ve více než 30% plusu. Dostáváme se tak na úroveň mezi evropským a americkým trhem (u obou zmiňovaných počítáme s reinvesticí dividend do indexu).

Erste Group

Větší tržní kapitalizaci než ČEZ má na Pražské burze už jen rakouská skupina Erste Group Bank (350 mld. Kč). Společnosti provozující Českou spořitelnu (a řadu dalších evropských bank) se v posledních pěti letech dařilo. Svědčí o tom i růst akcií o 50 %. Na rozdíl od ČEZu ovšem nabízí svým investorům podstatně skromnější dividendy (v průměru 2,4 % ročně za posledních 5 let). Nic to nemění na faktu, že při reinvestování dividend dosáhl investor na větší růst než v případě investice do rychle rostoucího amerického akciového trhu.

 

Komerční banka

Třetím největším hráčem v českém burzovním prostředí je Komerční banka. Tržní kapitalizací (170 mld. Kč) je oproti Erste Group sotva poloviční, přesto stále tvoří výraznou část Pražské burzy. Vývoj akcií v posledních pěti letech ovšem není optimální. Zatímco většina trhů rostla, akcie Komerční banky poklesly za 5 let o necelá 3 procenta.

Situaci ale opět zachraňují relativně vysoké dividendy (v průměru 5 % ročně za posledních 5 let). Při jejich reinvestici by akcie Komerční banky vykázaly pozitivní výnos pohybující se okolo 25 %.

 

Moneta Money Bank

Moneta Money Bank sice tržní kapitalizací (40 mld. Kč) nezapadá mezi tři největší firmy na pražské burze, přesto její akcie patří mezi nejobchodovanější. Jedním z důvodů je to, že Moneta je na burze relativním nováčkem. S akciemi této banky se na pražském parketě obchoduje až od poloviny roku 2016. Za poslední 3 roky přitom jejich hodnota stoupla o 7 %.

K mírnému růstu nabízí Moneta také velmi příznivé dividendy (v průměru 9,4 % za poslední 3 roky). S jejich reinvesticí by akcie Monety za poslední 3 roky vykázaly pozitivní výnos pohybující se okolo 50 %.

 

O2

Do nejobchodovanější pětky na české burze se vejde i jediný v Česku volně obchodovatelný mobilní operátor. Akcie společnosti O2 zažily raketový růst především během roku 2015. Díky tomu vyrostly za posledních 5 let o více než 120 %! 

K tomu nesmíme zapomenout na dividendy, které jsou i u O2 velmi vysoké (v průměru 9 % za posledních 5 let). S jejich reinvesticí by akcie O2 za posledních 5 let vykázaly výnos přesahující 200 %.

 

Firem na pražské burze je více, ovšem zmíněná pětice ji dominuje. Svědčí o tom i majoritní zastoupení v indexu sledujícím pražskou burzu. Pět výše popsaných firem tvoří tři čtvrtiny celého indexu.

Dividendy nebo růst?

Zatímco cena českých akcií příliš neroste, stabilní příjem z dividend zůstává. Česká burza je v tomto ohledu poměrně raritní. Průměrný dividendový výnos se zde pohybuje okolo 6 %. To je výrazný rozdíl oproti evropskému a americkému průměru, kde výnos z akcií dosahuje sotva 2,5 %.

Graf 1: Vývoj indexu PX, PX-TR a S&P 500 za posledních 5 let (zdroj, zdroj)

vývoj indexu PX, PX-TR a S&P 500

Ve výsledku je tak možné pozorovat, že index PX sledující 12 nejlikvidnějších firem na Pražské burze je po 5 letech prakticky tam, kde začal. Optimističtěji vypadá až ve chvíli, kdy začneme počítat i s dividendami a jejich reinvesticí (tak je mimochodem počítán i index S&P 500 sledující americký trh). Často opomínaný pražský index v takové chvíli pokoří nejen evropský trh, ale dokáže být rovnocenným protivníkem amerického trhu.

Investice do českých akcií se tak jeví jako relativně bezpečná a výnosná investice. Cena společností zde sice také kolísá, ale vzhledem k malému obchodovanému množství se nejedná o dvouciferné pohyby, které můžeme pozorovat na jiných světových burzách.

Přesto zde existuje poměrně důležitý faktor, na který si u českých akcií musíte dát pozor. Hrstka firem na Pražské burze se vesměs podobá a diverzifikace zde jde stranou. Tři z pěti největších firem operují v sektoru bankovnictví. Přílišnou diverzifikaci nenabízejí ani další akcie. Nenarazíme zde například na žádné IT společnosti, které patří k tahounům amerického trhu a už vůbec na inovativní startupy, které mají být naší budoucností. Výraznější legislativní změna, která by se dotkla bankovního sektoru může vymazat podstatnou část dosavadních zisků.

Investice na české burze proto doporučujeme spíše jako součást diverzifikace a ne jako jedinou strategii. Ostatně na další strategie se můžete podívat i u nás. Kromě inteligentních portfolií na míru nabízíme tematické strategie, které padnou každému. Investujte do technologického pokroku, odpovědné budoucnosti a nebo si složte vlastní strategii z toho co znáte a co máte rádi!

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investorka Zuzana

Rozhovor s investorkou Zuzanou

Zuzana se po dynamické roli projektové manažerky v současnosti naplno věnuje svým dětem, se kterými je na mateřské