Search
Close this search box.

Kdy se mění akcie v indexu aneb Moderna do NASDAQ 100

Jedna ze společností, která z letošní krize vyšla jako vítěz, je americká Moderna – biotechnologická společnost věnující se od roku 2010 vývoji léčiv a testování vakcín založených na mRNA. Od počátku roku vzrostla její hodnota o 380 %. Výkonností tak strčila do kapsy například i Teslu s jejími +258 % růstu. Nyní, po dvou letech na burze, bude zahrnuta do indexu NASDAQ 100. Jak taková změna indexu probíhá a co to znamená pro společnost i investory na Portu? 

Vývoj hodnoty akcií Moderna, Tesla a indexů (2.1.-17.7. 2020, data: Bloomberg)

Za letošním raketovým růstem akcií Moderna stojí především práce na vývoji vakcíny proti novému typu koronaviru. Ta se jí totiž daří. Dle studie zeveřejněné minulý týden se s vyvíjenou mRNA vakcínou podařilo u všech 45 testovaných pacientů vytvořit silnou imunitní reakci bez výrazných vedlejších příznaků. Tuhle zprávu trhy hned ocenily růstem akcií o 15 %.

Obdobně však akcie poskočila minulý týden ještě jednou – v pondělí stála za téměř 20% nárůstem zpráva o tom, že bude společnost zařazena do indexu NASDAQ 100, který obsahuje těch 100 největších společností podle tržní kapitalizace obchodovaných na stejnojmenné burze. K zařazení došlo 20.7. V indexu nahradila Moderna společnost CoStar Group Inc., která poskytuje informace a analytická data v oblasti komerčních nemovitostí. Kromě základního indexu NASDAQ 100 najdeme Modernu nově také ve verzi indexu NASDAQ 100 neobsahující technologické společnosti (kterých je na burze NASDAQ většina).

Vývoj hodnoty akcií společnosti Moderna (8.-17.7. 2020, data: Bloomberg)

 

Ačkoliv zpráva o zařazení nemá vliv na fundamentální obraz společnosti, začnou její akcie nakupovat ETF,  které daný index sledují. Růst poptávky po akcii pak může způsobit její další nárůst na hodnotě. K výměně akcií tak například dojde i v instrumentu iShares NASDAQ 100 UCITS ETF, který najdou investoři na Portu v nabídce pro vlastní strategie pod označením Americké akcie – nefinanční (top 100), o kterém jsme psali i zde. Pokud tento instrument ve své strategii mají, aniž by museli vyvíjet jakoukoliv aktivitu, tato perspektivní společnost se rázem stane součástí i jejich portfolia.

Kdy a jak se mění akcie v indexu?

Obměny akcií v indexech nejsou výjimečné. Ostatně například asi nejznámější index S&P 500 je zde s námi již od roku 1957 (a jeho zpětně dopočtená historie sahá až do roku 1789) a za tu dobu se složení 500 největších společností v tomto indexu obměnilo mnohokrát. Zatímco klesá počet průmyslových společností, roste zastoupení IT, finančních nebo zdravotnických firem. Zajímavostí například je, že průměrná společnost v tomto indexu vydržela být zařazena kolem 15 let a ročně se vymění zhruba 25 společností. Do budoucna lze očekávat, že míra obměn spíše poroste s tím, jak rychleji a dynamičtěji se odvětví vyvíjejí a stále častěji se objeví společnosti jako Tesla nebo Netflix, které úplně zamíchají kartami.

Ke změnám ve složení indexu dojde vždy, když nějaká společnost v něm zařazená přestane splňovat kritéria k tomu potřebná – a naopak existuje jiná, která je splňuje. Takovým hlavním kritériem bývá nejčastěji tržní kapitalizace (hodnota) společnosti. Velikost však nemusí být jediným kritériem. Pro zařazení do indexu S&P 500 musí splňovat celkem 8 kritérií – jako například určitou úroveň likvidity (objem zobchodovaných kusů za poslední půl rok); minimální celkovou tržní kapitalizaci; dobu, po kterou je akcie již na burze, nebo třeba finanční zdraví.

Index NASDAQ 100 pak zařazuje pouze nefinanční společnosti, které jsou obchodované exkluzivně na burze NASDAQ a opět splňují další kritéria, například týkající se likvidity. K větším změnám v tomto indexu pak dochází zpravidla ke konci roku v rámci pravidelných každoročních úprav. Například letos, na počátku roku, do něj přibylo 6 společností, včetně CoStar, který je nyní v rámci nepravidelných úprav nahrazen Modernou.

——————————————————-
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Žena si zakládá Portu Crypto

Jak si založit Portu Crypto?

Pro investory, kteří chtějí rozšířit své investiční portfolio o kryptoměny, jsme nově spustili Portu Crypto.

zavádějící grafy

Zavádějící grafy

V nedávném článku jsme si ukázali několik grafů, které by měl každý investor znát. Jednalo se především o