Search
Close this search box.

Jak vyhrát jakoukoliv debatu o finančních trzích?

Určitě jste už někdy zažili a znáte dohady o tom, které aktivum je výnosnější více, které méně. Takové to – Bitcoin je jedním z nejvýkonnějších aktiv roku 2019 a od konce roku 2018 se jeho hodnota více než zdvojnásobila. Ale od začátku roku 2018 jeho cena stále klesá, téměř o 50 %. No ale od konce roku 2016 je však Bitcoin stále téměř o 700 % výše. Ale z maximální hodnoty Bitcoinu, na vrcholu jeho éry v prosinci 2017, je ale jeho hodnota nižší o více než 60 %.

Nebo od vrcholu bubliny dot-com v roce 2000 dosáhl S&P 500 ročních výnosů pouhých 5,3 %. Od března 2009 je však jeho návratnost více než 16 % ročně. Vraťme se do listopadu 2007, výnosy jsou zase nižší, 7,3 % ročně. Ale od roku 1995 se jeho návratnost blíží 10 % ročně, což je také jeho dlouhodobý průměr.

Či například – zlato stoupá na hodnotě již řadu let, od jeho vrcholu v roce 2011, až o 30 %. Pokud se podíváme zpět na začátek roku 2000, od té doby zlato vzrostlo o 360 %. Od roku 1980 však zlato ztratilo reálnou hodnotu kvůli inflaci. Od roku 1971 se cena zlata zvyšuje téměř o 8 % ročně.

Takto by se mohlo i nadále pokračovat. Argumenty budou vždy na obou stranách. A to z toho důvodu, že trhy jsou cyklické. To znamená, že můžete vyhrát jakýkoli argument o trzích tím, že jednoduše změníte počáteční nebo konečné datum tak, aby vyhovovalo vašemu postoji. Existuje však několik pouček, kterých se mohou investoři držet a které jim mohou při investování pomoci.

Nezkoušejte předpovídat vrcholy či dna trhu

Může být zábava, zkoušet trefovat vrchol nebo dno trhu. Pravda je však taková, že nikdo není dost dobrý na to, aby nakupoval, když je trh úplně na dně, stejně jako nikdo není dost špatný na to, aby nakupoval vždy na vrcholu. Jak kdysi poznamenal investor a filantrop Bernard Baruch, „nesnažte se kupovat na dně a prodávat nahoře. To se nedá – s výjimkou lhářů.“

Většinu času se trhy nacházejí někde uprostřed. A je důležité mít na paměti, že tržní vrcholy a dna se vždy snáze identifikují zpětně.

Krátkodobé tržní pohyby jsou spíše dány emocemi a trendy, takže snaha předpovídat trhy v krátkodobém horizontu je skutečně hádání toho, jak se budou vyvíjet lidské emoce. Zítra ráno nedokážu předpovědět svou vlastní náladu, natož kolektivní náladu milionů účastníků trhu.

Investujte pravidelně a diverzifikujte

Jedním ze způsobů, jak se vyhnout pokušení předpovídat tržní maxima a minima, je diverzifikace a tzv. dollar-cost averaging metoda, kdy při poklesu cen akcií nakupuje investor za svůj pravidelný vklad více kusů akcií a celkově tak snižuje průměrnou nákupní cenu svých akcií. S touto strategií nebudete investovat všechny své peníze do tržního dna, ale v nejhorším možném případě pouze jejich část.

Pravidelné investování není tak vzrušující jako vyčkávání na ten nejlepší moment, kdy investovat s co nejvýraznějším výnosem. Tento okamžik může nastat, ale také nemusí, proto pravidelné investování snižuje vaše riziko tím, že nikdy své peníze neinvestujete v nejhorším možném okamžiku.

Přestaňte snít, že trefíte jackpot

Víte, kolik peněz byste měli, kdybyste investovali 10 000 dolarů do Amazonu při jejich IPO v roce 1997? Data říkají, že byste nyní měli více než 9,6 milionů dolarů. Ale realita je taková, že byste pravděpodobně měli o něco málo víc než 30 000 $.

Poté, co během dot-com bubliny vzrostly akcie Amazon téměř stokrát, se zase vrátily na zem poklesem o téměř 95 % z jejich maxima. I kdybyste měli to štěstí, že byste si koupili akcie kolem ceny IPO, lidská povaha by pravděpodobně zařídila, že byste tyto akcie prodali poté, co byste viděli pokles cen akcií o 80 %.

Dokonce i na minimech (následujících po dot-com bublině) by vaše peníze zvýšily hodnotu na zhruba 30 000 $. Ale i tehdy by většina investorů vyprodávala vše ještě před tím, než by minima nastala.

Je zábavné zkoušet štěstí při IPO, ale jako investor není dobré neustále snít o tom, že trefíte jackpot. I v případě, že jste vybrali správnou společnost, držet jejich akcie po celou dobu je v podstatě proti lidské přirozenosti.

Pokud tedy chcete porovnávat různá aktiva, jedinou správnou možností je použití přesných cenových bodů s konkrétními daty zahájení a ukončení. Ale nikdo ve skutečnosti neprovádí všechny své nákupy a prodeje na trzích během období absolutních vrcholů nebo minim.

Zdroj: A Wealth of common sense

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Portu Gallery numismatika

Numismatika jako investice

V době zvýšené volatility na trzích můžeme sledovat odklon od tradičních investic, jako jsou například akcie, k investicím

chlap

Těžké pondělí Marka Zuckerberga

Markovi Zuckerbergovi, zakladateli sociální sítě Facebook, se v pondělí ráno moc dobře nevstávalo. Měl k tomu dobrý důvod.

blockchain

Žhavá novinka – Blockchain ETF

Leden a začátek února roku 2018 se ukázal být nejhorším obdobím pro kryptoměny a především pro investory sázející