Search
Close this search box.

Krach burzy FTX odstartoval bouři na trhu kryptoměn

CZ a SBF, hlavní aktéři současné krize, zdroj: Cryptoslate

Svět kryptoměn se potýká s dalším skandálem, který má negativní dopad na vývoj celého trhu. Burza FTX.com pozastavila svým klientům možnost výběru jejich prostředků, a přidává se tak na seznam k nechvalně známým platformám Celsius a Voyager, u kterých tento krok předcházel jejich bankrotům. V tomto článku se podíváme na to, co k problémům vedlo a zda může mít nastalá situace dopad i na investory na Portu Crypto.

Raketový start, poté výbuch

Sam Bankman-Fried (známý jako SBF) založil v roce 2019 centralizovanou krypto burzu FTX po boku již existující firmy Alameda Research, která se zabývala aktivním obchodováním s kryptoměnami. Skrz Alamedu držel například velký podíl v kryptoměně Solana, ve které SBF figuroval jako jeden z hlavních investorů.

Za rychlým růstem FTX stály velké investice do marketingu, burza například zaplatila 135 milionů dolarů, aby po sobě pojmenovala basketbalový stadion v Miami nebo podepsala dlouholetou smlouvu o spolupráci s Tomem Brady, hvězdou amerického fotbalu. Za krátkou dobu se burza vyhoupla na 3. největší kryptoburzu z hlediska objemu obchodů a takticky přebírala zkrachovalého brokera Voyager Digital i další firmy v problémech. Před nynější krizí byla FTX oceněna na 32 miliard dolarů, a pokud by se za této valuace dostala na burzu, pohodlně by přeskočila polovinu firem v indexu S&P 500.

Podvod nebývalých rozměrů

FTX vydala vlastní token FTT, který firmě pomohl financovat její růst, nakonec však stál za jejím pádem. Držitelé FTT získali různé výhody, jmenovitě například nižší poplatky za trading na FTX. V současnosti se jedná o relativně standardní, byť riskantní techniku. Například největší krypto burza Binance také vydává vlastní BNB token.

FTX ale dokázala uměle vyhnat cenu FTT nahoru díky nekalým praktikám skrz partnerskou firmu Alameda Research. Celý postup lze shrnout do pár bodů:

1. FTX vydala token FTT, který byl standardně obchodovaný na trhu.

2. Alameda si vypůjčila od FTX velké množství FTT

3. Vůči vypůjčeným tokenům si Alameda půjčila odpovídající množství stablecoinů

4. Za stablecoiny nakoupila další FTT, čímž uměle zvyšovala poptávku a tím i cenu

5. Extra: Doufat, že tato studna nikdy nevyschne…

Graf fungování umělého navyšování ceny tokenu

Způsob, kterým Alameda Research tlačila cenu FTT nahoru, zdroj: Twitter

Až do 5. kroku to FTX vycházelo. Na začátku listopadu však zveřejnil server Coindesk článek, ve kterém tyto praktiky odkryl a odstartoval tak bouři, která ještě třese celým krypto trhem. Investoři, kteří drželi FTT, začali token masivně vyprodávat, což vedlo k velkému tlaku na půjčky stablecoinů, kterými Alameda Research dříve “pumpovala” cenu FTT. Došlo k tzv. margin callům, kdy půjčovatelé stablecoinů potřebovali zvýšit záruky za své půjčky. Na uspokojení těchto záruk Alameda použila část klientského majetku FTX, což vedlo ke znemožnění výběru z platformy. Mezinárodní burzu FTX tak mohl zachránit pouze někdo třetí, americké části FTX.us se problémy prozatím vyhnuly.

Šéf Binance, Changpeng Zhao (známý jako CZ), byl tím, kdo odstartoval velký výprodej FTT, měl ale také možnost FTX zachránit. V prvních hodinách kolapsu tokenu FTT Binance potvrdilo, že jedná o možném odkoupení burzy FTX (součástí prodeje neměla být Alameda Research), po méně než 24 hodinách však CZ oznámil, že Binance FTX z této louže nevytáhne kvůli citovaným podvodům ze strany FTX na své klienty. Sám SBF uvedl, že jedná s dalšími partnery o možném odkupu a tvrdí, že hlavní prioritou je vyplatit klienty, kteří u FTX drželi své prostředky.

Co na to trh?

Nejen zákazníci FTX, ale i ostatní investoři do kryptoměn pocítili okamžitě důsledky celé “show”. Alameda Research použila na dorovnání margin callů velké množství Bitcoinu, Etherea i dalších zavedených kryptoměn, které se během pár hodin propadly o desítky procent. Kapitalizace celého krypto trhu se propadla o 20 % na necelých 800 miliard dolarů, odkud zase šplhá nahoru. Krize má dopad i na ostatní hráče, kteří se kvůli expozici na FTT či spojení s FTX mohou dostat do podobných problémů, jako například služba BlockFi, která rovněž pozastavila výběry.

V současnosti osmá největší kryptomenová burza AAX také „dočasně“ pozastavila všechny transakce. Jako důvod uvádí údržbu platformy. V této chvíli se pozornost investorů upírá na burzu Crypto.com, která za poslední týden několikrát poslala velké objemy kryptoměn na nesprávné adresy. Stalo se tak v době, kdy společnost pro uklidnění svých investorů odhalila výši svých kryptoměnových rezerv. Na sociálních sítích se začínají šířit teorie, podle kterých si některé burzy přeposílají pro účely vykázání dostatečných rezerv kryptoměny, které po vytvoření reportů pošlou dále. Jak velké jsou jednotlivé kryptoměnové burzy? To zjistíte na této stránce.

Pro investory na Portu Crypto nemá krize okolo FTX žádný přímý dopad. Nejedná se o bezpečnostní riziko, privátní klíče k mincím na Portu Crypto jsou drženy na bezpečných úložištích emitentů ETP, kteří s nimi dále neobchodují, jako tomu bylo v případě FTX. S emitenty aktivně komunikujeme, informace od nich přispěly ke tvorbě tohoto článku. V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat, rádi vaše dotazy zodpovíme.

Investory do kryptoměn celá situace zasáhla, je však nutné konstatovat, že kryptotrh tento šok potřeboval, aby se očistil od nekalých hráčů, jakými FTX a Alameda byli. Pouze to může vést k dlouhodobé prosperitě a udržitelnému rozvoji blockchainové technologie, které se budeme věnovat v dalších článcích a měsíčním Portu Crypto newsletteru.

 

________________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením

– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů

– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové

– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích

– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozhovor s investorkou Janou

Rozhovor s investorkou Janou

Naše investorka Jana momentálně plní roli maminky na plný úvazek. Ačkoliv je na mateřské, snaží

Představení strategie: Vyvážený mix

Představení strategie: Vyvážený mix

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených

Inflace, skrytý nepřítel spoření

Spoření na důchod se zdá být činností naprosto triviální. Ušetřené peníze ukládáme na spořící účet v domnění, že se