Search
Close this search box.

Lekce pro investory: Každá další krize bude jiná. I když ne tak docela

Efektivní investování

Ekonomika se otevírá a akciové trhy jsou výše než před pandemií (ano, dokonce i v Česku se tím teď můžeme chlubit). Covid-19 sice zatím není poražen, ale i tak panuje opatrný optimismus, řeklo by se. Z krize vycházíme posíleni a ponaučeni. Ale přehnaně se neradujme.

Připomeňme si pár tržních krizí od roku 2000. V letech 2000-2002 americký akciový index S&P 500 bez dividend ztratil 49 %. Nejprve splaskla technologická bublina, pak přišly útoky 11. září 2001. Amerika dostala obrovskou facku a začala válka v Afghánistánu, později v Iráku. Mnoho lidí v USA, ale i v dalších zemích se chystalo na zlé časy, nakupovaly se zásoby jídla a říkalo se, že svět už nikdy nebude jako dříve.

V letech 2007-2009 index S&P 500 spadl dokonce o 57 %, přičemž důvody byly ryze ekonomické. Z nemovitostního trhu se kolaps rozprostřel skrze banky prakticky do všech oblastí byznysu. Finanční systém byl na kolenou.

V roce 2020 udeřila pandemie covidu-19 a S&P 500 přišel rekordně rychle o 34 % hodnoty. Umírala spousta lidí a ekonomika byla zavřená, běžný život se stal mlhavou vzpomínkou.

Proč ten krátký exkurz do historie? Všechny tři tržní propady měly společné to, že během nich investoři věřili, že „tentokrát je to jiné“. Ano, bylo to jiné, našly se ale mnohé společné znaky. A až se trhy zhroutí příště, počítejme s tím, že se opět bude mnohé opakovat. Co třeba? Panikařící investoři. Strach, že poklesy cen budou ještě hlubší. Řeči o tom, jak je tento propad specifický a jiný než všechny ostatní v historii. Beznaděj, pokud jde o brzké zotavení cen akcií.

Jak se na další propad připravit a „vyzbrojit“? Stačí mít povědomí o tom, že (na americkém trhu) zatím byly všechny poklesy nakonec napraveny, dále houževnatost, trpělivost a dostatek hotovosti, abychom kvůli nutnosti pokrytí aktuálních nákladů nebyli nuceni prodávat akcie (či jiné investice) v nejméně vhodnou dobu a pod tlakem okolností.

„Akciový trh jako takový je přitom mimořádně asymetrickým prostředím. Když je ekonomika a politika víceméně v pořádku, akciím se obecně celkem daří. Kdyby ale nastala opravdová apokalypsa, bylo by úplně jedno, jak kvalitní tituly bude ten který investor mít v portfoliu. Kdyby šlo do tuhého, nikdo rozumný nebude měnit konzervy s jídlem za zlaté slitky, natož třeba kryptoměny a nezaměnitelné tokeny (NFT),“ nastiňuje snad jen teoretický neveselý obrázek světa ve válce či jiném průšvihu Jonathan Clements, zkušený investor a zakladatel webu HumbleDollar.com.

„Zároveň ale považuji pravděpodobnost takového scénáře za minimální. A optimismus čerpám právě z posledních zkušeností z doby pandemie. Rychlá reakce vlád, přizpůsobení se celých odvětví byznysu, rekordně rychlý vývoj vakcín – to jsou jen příklady toho, jak schopnosti lidí, inovace a snaha o to, aby zítřek vždy byl o něco lepší než dnešek, ženou ekonomiku vždy znovu k růstu. A proto věřím, že jakkoli hluboká bude každá příští krize, nakonec půjde z hlediska historie jen o krátkou, byť třeba velice bolestivou epizodu,“ uzavírá Clements.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

MBA bez školy a zdarma

Titul MBA pořád patří mezi nejžádanější vzdělávací osvědčení ve světě businessu. Již v roce 2016 však přinesl časopis