Search
Close this search box.

Na akciích vydělal nejvíce ten, kdo zainvestoval, když byly úrokové sazby na maximu

urokove-sazby-na-maximech

Máme za sebou dobu, kdy úroky na spořicích produktech dosahovaly až 6 % p. a. To zajisté vykouzlilo úsměv na tváři nejednomu českému střadateli. Jenže pozor. Výhodnost takového úroku byla, jak se dnes krásně ukazuje, jen zdánlivá. Ve výsledku lidé uložením peněz na spořicí účty s vysokým úročením spíše tratili oproti tomu, co mohli vydělat v investicích. 

Vysoký úrok svádí k tomu, uložit peníze do bezpečí banky s vidinou lákavého zhodnocení. V takové chvíli se to může zdát jako ta nejlepší cesta. Opak je ale pravdou – právě v době vrcholících sazeb mohla být investice do akciových trhů výrazně lepší volbou pro zhodnocení peněz.

Úrokové sazby a jejich důležitost

Výše úrokových sazeb je v ekonomice důležitým signálem. Když centrální banky zvyšují úrokové sazby, snaží se tím zpomalit růst cen a zabránit tomu, aby inflace byla příliš vysoká. Firmy pak mají dražší půjčky, klesají jim zisky, což často vede ke snižování cen jejich akcií. Pro dlouhodobé investory to ale může být příležitost – jakmile úrokové sazby dosáhnou vrcholu, trhy se často začnou zotavovat a akcie mohou růst.

Tuto situaci mohli pocítit v nedávné době Češi. Česká národní banka v reakci na vysokou inflaci začala postupně zvyšovat svou klíčovou úrokovou sazbu. Poslední zvýšení přišlo v červnu 2022, kdy bankovní rada stanovila sazbu na 7 %. 

V důsledku toho se zvýšily jak třeba sazby hypotečních úvěrů, tak úroky na spořicích účtech. Mohli jsme si tak všimnout, že některé menší banky úročily spořící produkty až 6% sazbou, průměrné sazby se poté pohybovaly kolem 4 %. I pro 6% úročení bylo ale třeba většinou splnit další podmínky a sazby navíc vydržely na této úrovni pouze několik měsíců. Přesto byly takovéto úroky po letech, kdy se pohybovaly jen lehce nad nulou, velká změna. Řada lidí tak do spořících produktů začala přesouvat větší objemy peněz ve víře, že se jim peníze zhodnotí a ochrání před inflací. Jistota stabilního výnosu mohla působit lákavě, je třeba si ale uvědomit, že se jedná o spoření. Spoření totiž slouží jako místo pro krátkodobou rezervu a není vhodné pro dlouhodobější ukládání peněz do budoucna. Pro delší dobu je naopak vhodné investování. Potvrdilo se to i v případě vysokých úrokových sazeb.

cnb-a-investovani

Investování jako nástroj pro lepší budoucnost

Uvažujme situaci, kdy běžný Čech v červenci 2022 disponoval větším objemem peněz, například částkou 100 tisíc korun. Z médií se dozvěděl o vysoké inflaci. Navíc zahlédl zprávu o tom, že ceny akcií se propadají a někteří investoři přišli o peníze. Využil tak nabídky své banky a peníze si převedl do spoření. Nejdříve sazba dosáhla 6 %, postupně ale začala klesat a za dva roky se postupně dostala až pod 4% hranici. Počítat tak budeme s průměrným zhodnocením 5 %. Na účtu by tak po dvou letech leželo přes 110 tisíc (v příkladu neuvažujeme zdanění). Spoření se tak mohlo zdát jako nejlukrativnější cesta. I v době, kdy ale byly úrokové sazby vysoko, mohlo být lepší volbou peníze investovat. 

Investice mají větší šanci peníze zhodnotit a potvrdilo se to i tentokrát. Pokud bychom využili příklad se 100 tisíci korunami, v případě zainvestování jsme mohli vydělat více. Pro dostatečnou diverzifikaci bychom mohli zvolit strategii kopírování světového akciového indexu pomocí ETF. Investicí pomocí populárního FTSE All World jsme mohli mít po roce na účtu 113 tisíc, po dvou letech dokonce 133 tisíc. V době, kdy se úročení zdálo jako nejlukrativnější cesta, jak nakládat s penězi, byla protiintuitivně nejlepší doba pro vložení peněz do akciových investic.

ftse-all-world-vs-sporici-produkt

Investování a spoření jsou rozdílné disciplíny

Tento příklad obsahuje určitá omezení a nemusí platit vždy. Ceny akcií jsou totiž volatilní a jejich hodnota může v krátkém období nejen růst, ale také klesat. Zároveň jsou i více rizikové a v krajním případě může investor o peníze přijít. Navíc jsme pro zjednodušení pominuli vliv měnových kurzů (proti kterým se ale investor může pojistit), zdanění a poplatků spojených s ETF kopírujících index. Spoření a investování jsou navíc dvě trochu odlišné disciplíny, kdy spoření slouží pro kratší dobu, ale naopak investování je vhodné pro delší dobu

Pokud ale někdo ví, že chce peníze zhodnocovat dlouhodobě, i v období vysokých úrokových sazeb by se měl spoléhat na dynamické investice s mnohem větším potenciálem růstu. I když v dobách vysokých sazeb vypadají depozita jako bezriziková cesta ke slušnému výnosu, z dlouhodobého pohledu se investoři mohou připravit o výrazně vyšší zhodnocení, které jim nabízí akciové trhy. Vysoké úrokové sazby nemusí být důvodem k tomu se vyhýbat investicím do akcií. Naopak mohou vytvořit atraktivní nákupní příležitost.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#23 – Velryby se probouzí

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn

Webinář Portu

Webinář – Novinky na Portu

Nejnovější díl Portu webináře jsme vysílali z podcastového studia v pražských Dejvicích. Rozhovor moderoval Vojta Žižka, který se