Search
Close this search box.

Na co (ne)zapomenout, když se trhy zblázní

Dlouhodobé investování

Pro drobné investory nebyl přístup na trhy nikdy jednodušší. Investovat se dá prakticky jedním dotykem na displeji, a to do akcií, dluhopisů, komodit, opcí, kryptoměn, startupů, nemovitostí a měn, ale také do sběratelských předmětů, tenisek, zkrátka téměř všeho, co vás napadne. Nevýhodou této přístupnosti investic je, že také nikdy nebylo jednodušší podlehnout tlaku, kterým trhy se vším možným působí na lidskou psychiku.

Naklikat si každý den zbrusu nové portfolio není žádný problém, když máte dost peněz a trochu času. Ponechme stranou, že to je trochu drahá legrace, a to i v případě, že investujete (obchodujete) takzvaně zadarmo. Největší riziko tkví v tom, že když je tak snadné nakupovat a prodávat, je o to těžší nepodlehnout strachu, závisti, lítosti, euforii a dalším emocím, které dění na trzích a vývoj co pár minut kontrolované hodnoty investic nemůže nevyvolávat.

Když bitcoin za pár týdnů přidá stovky procent, je náročné si ho nevšímat, případně jej (dále) nakupovat relativně rozumně, tedy pravidelně a po menších obnosech. To samé platí pro jakékoli jiné investice, tedy konkrétní akcie, ETF, podílové fondy, měny, opce a tak dále, a to nejen v době raketového růstu, ale i v obdobích, kdy daná aktiva prudce ztrácejí. Chce to zkrátka udržet emoce na uzdě. Třeba vám pomohou i některé z následujících poznámek.

Na co při investování myslet?

1. Neexistuje nic jako normální trh nebo investice bez rizika. Prostě ne.

2. Nejlepší zajištění proti krátkodobé nejistotě není v investiční strategii, ale v délce investičního horizontu.

3. Ceny aktiv kolísají. Ceny rizikových aktiv kolísají více. A je normální, že čas od času portfolio, které se do té doby zhodnocovalo, začne ztrácet. Je potřeba se nelekat, když včerejších 1 000 Kč má dnes hodnotu pouhých 990. A když máte diverzifikované portfolio, je přirozené, že v určité době některé jeho části generují ztráty. Cílem je, aby celkově portfolio dlouhodobě generovalo kladné výnosy.

4. Máte čas. V době, kdy je doporučeníhodné investovat do rizikových aktiv, máte zpravidla ještě mnoho let (mnohdy desítky) do konce investičního horizontu. Ani hluboké výkyvy v řádu týdnů nebo měsíců vás pak nemusejí znervózňovat.

5. Poznejte sami sebe jako investory. Nezaměňujte svůj vztah k riziku, finanční cíle nebo investiční horizont se vztahem k riziku, finančními cíli nebo investičním horizontem někoho jiného. Je dobré vědět, jak fungují trhy, ale nejpodstatnější je vědět, jak fungujete vy.

6. Klidně zvolte trapnou investiční strategii. „Kup a drž“ je velice prostá strategie, pro velkou část investorů ale mimořádně efektivní.

7. Dav mívá pravdu. Trh mívá pravdu, chcete-li. Je fajn jít někdy proti proudu, některé obchody se někdy poněkud „přecpou“, ale když to budete dělat neustále, půjdete tak trochu hlavou proti zdi a vaše portfolio to bude odrážet. Něco jiného je, když se budete snažit v souladu fundamenty hledat zajímavé příležitosti, o kterých se nepíše a nemluví každý den.

8. Trhy nekončí (tedy dokud se hromadně nezblázní politici, kteří by je zakázali). Ceny mohou padat o desítky procent, někdy dokonce o celých sto (ano, některé firmy mohou úplně skončit), ale dokud nepřijde opravdový konec světa, před kterým někteří hojně citovaní burzovní skeptici varují, trhy tu budou.

9. Pochybujte, ale nepřehánějte to. Když se ceny na trzích výrazněji pohnou, vkrádají se otázky typu „co když prodávám/nakupuji příliš brzy“. Časování trhu je náročná disciplína. Jestli potřebujete o něčem pochybovat, tak ať je to právě vaše schopnost trefovat cenové vrcholy a dna na trzích.

10. Soustřeďte se na své finanční cíle. Nemusíte mít každý den jasný názor na to, co se stane na trhu během příští obchodní seance. Býků a medvědů jsou plné burzy, ale vy máte mít do téhle divoké zoo permanentku na spoustu let.

11. Nemusíte investovat do všeho, i když je to tak snadné. Někdy není až tak podstatné, co v portfoliu máte, ale to, co v něm (naštěstí) nemáte.

12. Neřešte, co dělají ostatní. Pokaždé najdete někoho, kdo je bohatší, kdo rychleji a více vydělal a tak dále. No a?!

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Test: Kolik snesete rizika?

Pokud volíte, kam investovat nebo jakou investiční strategii zvolit, je velmi důležitým kritériem vaší volby

PAW23

Phantoms of Portu Gallery na Prague Art Weeku

Výstava Phantoms of Portu Gallery propojila různé autory, jejichž díla jsou pro nás přízračná. Jsou to obrazy, sochy a skleněné plastiky, které nám určitým způsobem učarovaly. Nebyla to láska na první pohled, ale o to víc si prací jednotlivých autorů ceníme dnes.

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #5: Květnový přehled

Akciové trhy míří vzhůru, což ale neznamená rovnoměrný růst akcií, proč se Small Cap akciím nedaří a jaké následky může mít FOMO, které vyvolala umělá inteligence?

Spoříte si na důchod?

S odchodem do důchodu stálý příjem výrazně klesne. Tím se může dramaticky snížit i vaše životní úroveň. Je tedy