Search
Close this search box.

Ovlivňuje váš vztah s penězi váš investiční potenciál?

Dokud neovládnete svoji mysl, neočekávejte, že dokážete ovládat peníze. – Warren Buffet

Warren Buffet má pravdu v tom, že bez správného myšlení by bylo obtížné stát se úspěšným nejen v oblasti financí. Lidská mysl je nejmocnějším „superpočítačem“ na Zemi. Pokud jej „naprogramujete“ správně, úspěch na sebe nenechá dlouho čekat. Občas se ale stává, že svou myslí sami sobě v úspěchu bráníme. V tomto článku se zaměříme například na váš osobní vztah k penězům, zda je zdravý nebo je třeba některé oblasti zlepšit, zda máte realistický postoj ke své finanční situaci a jak emoce ovlivňují vaše rozhodování.

Vědět, jak zacházet se svými finančními prostředky je v dnešní době opravdu důležité. Staré časy čerpání důchodů jsou téměř pryč a časy, kdy lidé mohli získat slušný výnos vložením peněz na spořicí účet v bance, jsou také minulostí. Abyste dosáhli úspěchu, musíte myslet jako úspěšný člověk a mít vztah s penězi jako úspěšný člověk. Jen tak pro zajímavost, pravděpodobně jste slyšeli rčení, že bohatí se stávají bohatšími a chudí se stávají chudšími. Jak je to možné? Protože způsob, jakým uvažují a přistupují k penězům je jiný! Jedna ze studií dospěla k závěru, že pokud by všechno bohatství  bylo odebráno a poté rovnoměrně rozděleno všem lidem na světě, pravděpodobně by to trvalo méně než 10 let, než by byli úplně stejní lidé, kteří předtím neměli žádné nebo málo peněz znovu chudí a přesně stejní lidé, kteří byli dříve bohatí, by měli všechno své bohatství zpět.

Ať už tomu věříme nebo ne, všichni sdílíme osobní vztah se svými financemi. Ve většině případů máme tendenci dívat se na peníze pouze z pohledu čísel. Ve skutečnosti je to ale jinak. I když se snažíme zacházet s penězi racionálně, často tak nejednáme. Naše emoce se promítají do našich financí možná více než si sami uvědomujeme, což často vede k nevhodnému rozhodování v oblasti úspor, investic a celkového finančního plánu do budoucna. Pokud chcete například maximalizovat svůj investiční potenciál, zaměřte se na váš vztah k penězům.

Máme pro vás několik krátkých příkladů toho, jak poznáte že máte ne zrovna zdravý vztah k penězům

Vaše emoce a vaše peníze jsou propojeny

Tento příklad je z níže uvedených nejdelší a podle nás nejdůležitější. Emoce jsou neoddělitelnou součástí lidského života. Jednat emocionálně je tedy přirozené. V oblasti financí, konkrétně při investování, se ale vyplatí nechat emoce stranou. Zní to jednoduše? Ve skutečnosti je to jedna z nejobtížnějších věcí, kterou bychom se měli naučit ovládat. Jesse Livermore, úspěšný muž z Wall Street, před více než stoletím řekl: „Finanční trhy zůstanou stejné jako byly včera, jako jsou dnes a jaké budou zítra. Jednoduše kvůli čtyřem základním lidským charakteristikám: strachu, chamtivosti, naději a nevědomosti. To platí dodnes. A v investování obzvláště.

Příkladem toho, jak emoce ovlivňují naše rozhodovaní, může být období mezi lety 2008 a 2009, kdy lidé převáděli peníze z akciového trhu do fondů peněžního trhu a následně velmi litovali. Strach zkrátka způsobuje, že lidé jsou nadměrně citliví vůči riziku. Chamtivost je stejně nebezpečná. Rok 1999 se nesl ve znamení tzv. internetové bubliny (dot-com bubble), která během několika let praskla. Mnoho lidí  investovalo bez hlubšího zvážení do jakékoliv „dot-com“ společnosti, zejména, pokud byl její název spojen s internetem. Bohužel během února a března roku 2001 dramaticky poklesly ceny prakticky všech akcií technologických webových firem. Pouze část společností dokázala přežít až dodnes.

Další emocí je lítost. Lidé pod vlivem lítosti nedokážou jednat objektivně a případné ztráty přisuzují vlastní neschopnosti. Na základě tohoto pocitu přestávají investovat nebo dokonce veškerá svá portfolia prodávají, místo toho aby trpělivě vyčkali jak se situace bude vyvíjet. Z dlouhodobého hlediska trhy rostou, tudíž i několik ztrát v průběhu času nemusí výrazně ovlivnit výdělek v budoucnu.

Neumíte být realističtí ohledně svých financí

Co to znamená být nerealistický ohledně svých financí?  Být realistický, či nerealistický se u každého může výrazně lišit. Oddáváte se věcem, které si nemůžete dovolit, abyste si zachovali tvář nebo vypadali úspěšně? Skutečný úspěch vám toto jednání rozhodně nepřinese. Pokud si něco opravdu nemůžete dovolit, neplýtvejte na to své finanční prostředky. Nikde není řečeno, že se vaše dosavadní situace nemůže změnit k lepšímu a nastane období, kdy si to, co si přejete, dovolit budete moci. Být realistický znamená obětovat věci (někdy věci, které chcete dělat), abyste byli finančně stabilní. Jednejte tedy zodpovědně a místo přemýšlení nad tím, co si můžete nebo nemůžete dovolit, se zamyslete nad plánem, jak zvýšit svůj potenciál do budoucna.

Bezmyšlenkovitě utrácíte

Tento příklad velmi souvisí s předchozím. Dobře promyšlený rozpočet je klíčem ke stabilnímu finančnímu životu. Tuto stabilitu může snadno narušit impulzivní chování a bezmyšlenkovité utrácení za věci, které ve skutečnosti vůbec nepotřebujete. Nejen, že se dostanete do situace, kdy jste maximálně ve stresu zda vyjdete s tím, co vám zbylo do konce měsíce, tak i velmi výrazně snižujete svůj potenciál v oblasti investic a možnosti dosáhnout svých vysněných cílů do budoucna. Bezmyšlenkovým rozhazováním a utrácením si nikdo bezstarostný důchod nezajistí.

Mluvit o penězích je vám nepříjemné

Dokážete mluvit o penězích, aniž byste se při tom cítili divně nebo nepříjemně? V první řadě identifikujte, co tyto nepříjemné pocity způsobuje. Je to nedostatek finančních prostředků? Jsou to dlouhodobě neřešené finanční problémy? Podívejte se pravdě do očí, přiznejte si skutečnou situaci a podnikněte nejnutnější kroky k tomu tuto situaci změnit.

Děláte si neustále starosti

Peníze jsou jedním z hlavních světových stresorů. Je to například jedna z hlavních příčin rozvodu. I když může být přirozené mít tu a tam nějaké starosti s financemi, mít obavy o peníze neustále poukazuje na ne příliš zdravý vztah s vašimi financemi. Nenechte se svými penězi ovládat, vezměte svou finanční situaci pevně do vlastních rukou.

Místo toho, abyste se neustále strachovali, že nemáte dostatek peněz, zkuste se zamyslet nad tím, jak zařídit aby vaše stávající finanční prostředky generovaly další. Právě takovým řešením může být pravidelné investování do akcí, na které nepotřebujete miliony, ale jen pár tisíc měsíčně – které vám navíc do budoucna můžou zajistit lepší podmínky. Stačí se zaregistrovat a Portu vám sestaví portfolio přesně podle vašich potřeb.

To, co máte vám nestačí

Není nic špatného mít ambice. Neustálá touha po větším množství peněz nebo hmotných věcech však svědčí o nevhodném vztahu s vašimi financemi. Jak se říká, s jídlem roste chuť. Pokud nejste schopni být spokojeni s tím, co máte a co si v současnosti můžete dovolit, růst vašeho příjmu to pravděpodobně nezmění. Zdrženlivost a schopnost spokojit se s vaší současnou situací přispívá ke zdravému vztahu k vašim penězům.

Doporučení na závěr:

Buďte trpěliví, jednejte promyšleně, nepodléhejte svým emocím a buďte realističtí.

—————————————————————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je ETF?

ETF (z anglického Exchange Traded Funds) jsou burzovně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji

Cesta meteoritu z jádra planety na Portu Gallery

Na naší planetě se zachovalo až překvapivě mnoho meteoritů. Některé dopadly když lidstvo ještě neexistovalo, jiné pády byly natočeny a sdílí se na sociálních sítích. Stejně tak se málo ví, že meteority se mezi sebou velmi liší.

Ikona jménem Alfa Romeo

Od začátku do krásných 50. let, aneb jaká Alfa Romeo by měla být základem slušné sbírky klasických automobilů?

šťastná holka

Lze za peníze koupit štěstí?

„Všechno, co se dá spravit penězi, je laciné,“ zní jeden z nesmrtelných citátů slavného německého spisovatele. Erich Maria