Search
Close this search box.

Portu Gallery newsletter #9

Výstava Kupkova cyklu Quatre histoires de blanc et noir v Praze

Portu Gallery si vás dovoluje pozvat na unikátní jednodenní výstavu originálního grafického cyklu Quatre histoires de blanc et noir z dílny Františka Kupky, která se bude konat 15. února od 19 do 21 hodin ve smíchovské Galerii Jiří Švestka. Soubor má mimořádnou uměleckou hodnotu i postavení v rámci vývoje světového umění minulého století. Z investičního hlediska je stejně zajímavý jako Kupkovy obrazy na plátně.

Investiční úpis tohoto jedinečného souboru dřevorytů proběhne na Portu Gallery 17. února.

Botticelli 2 v 1

Před několika dny proběhla tradiční lednová dražba Starých mistrů aukční síně Sotheby’s v New Yorku. K hlavním tahákům patřilo dílo renesančního umělce Sandra Botticelliho Bolestný Kristus. Kupec navíc získal dva obrazy v ceně jednoho. Analýza totiž odhalila, že se pod svrchní vrstvou barev nachází podmalba zobrazující Madonu s dítětem. Napsal o tom deník The Times. Loni padl na stejné aukci Botticelliho aukční rekord, když se jeho Portrét muže s medailonem vydražil za 92,2 milionu dolarů.

Villa Aurora na prodej

V polovině ledna proběhla dražba známé římské vily, která se pyšní stropní malbu od Caravaggia. Kupce však nenašla, majitelka tak zkusí najít majitele znovu za čtvrt roku, přičemž vyvolávací se sníží o 20 % na 320 milionů dolarů. I tak půjde o jednu z nejdráže prodaných rezidenčních nemovitostí v historii. Prvenství zatím patří pozemku k rezidenčnímu developmentu Zahrady Ho Tung v Hongkongu prodanému v roce 2015 za v přepočtu přibližně 14 miliard korun. Část italské veřejnosti však vystoupila proti jejímu prodeji a vyzývá premiéra k jejímu znárodnění.

Tarantino vstupuje na trh s NFT se slavnými úryvky z kultovního snímku Pulp Fiction, na trhu se objevuje další Banksy

Jeden z nejslavnějších filmových dialogů posledních téměř třiceti let – „Víš, jak říkají čtvrtlibráku se sejrem v Paříži?“ ptá se Vincent. „Oni mu neříkaj čtvrtlibrák se sejrem?“— slyšel snad každý. Teď se naskytla možnost ho určitým způsobem vlastnit. Režisér snímku Pulp Fiction Quentin Tarantino se rozhodl v aukci nabídnout části svého rukopisu scénáře ve formě NFT. První ze sedmi NFT, pojmenované Royale with Cheese, obsahuje scénu citovanou výše a prodalo se 21. ledna za 1,1 milionu dolarů (asi 24 milionů korun). Aukci vyhrála krypto skupina AnonDAO. Do aukce vstoupila také druhá scéna s názvem Pumpkin and Honey Bunny, zachycující přepadení kavárny na začátku filmu.

Digitální verze se nově dočkalo také jedno z nejslavnějších děl proslulého pouličního umělce Banksyho Love is in the AirDražba „roztříštěného Banksyho“ začala 10. ledna v aukční síni Christie’s a trvala pět dní, přičemž jeden kousek se prodával za přibližně 1,5 tisíce dolarů (34 tisíc korun).

Světově proslulý Patek Philippe končí s legendárními hodinkami

Patek Philippe se dohodl se slavným americkým šperkařským domem Tiffany & Co. a představil v prosince speciální edici 170 kusů Nautilus Ref. 5711. Mají pro Tiffany typické azurové zabarvení ciferníku a byly v prodeji jen ve třech prodejnách této sítě v New Yorku, v Los Angeles a v San Francisku – oficiální cena byla stanovena na 52 635 dolarů, tedy zhruba 1,2 milionu korun. Jeden kus modravých Nautilů se do žádného obchodu nedostal a mířil na aukci, která proběhla 11. prosince 2021. Vydražené peníze šly na podporu neziskové organizace The Nature Conservancy. Cena v aukci se dle média Hodinkee vyšplhala na 6, 503 milionů dolarů, sedmou nejvyšší hodnotu za hodinky vůbec. 

 

Dotazník investorům

Pro naše investory jsme si připravili krátký dotazník, ve kterém bychom se rádi dozvěděli, jak jsou s nabízenými úpisy spokojeni či jaké předměty by jim přišly investičně atraktivní. Posbíraná data považujeme za cennou zpětnou vazbu, která nám pomůže k dalšímu vylepšování naší platformy.

Na co se můžete v únoru na Portu Gallery těšit

V měsíci únoru náš čekají čtyři úpisy. Už ve čtvrtek 3. 2. jsme si připravili úpis drahých kamenů, a to konkrétně lotu 57 kusů červených rubínů. 10. 2. bude následovat úpis do investičního alkoholu. Nabízený sud jedinečné whisky pochází ze skotské palírny Glenlivet z proslulé oblasti Speyside. Ve druhé polovině února se můžete těšit na soubor dřevorytů Františka Kupky a filatelistickou sbírku raritních chybotisků.

Lot 57 kusů červených rubínů

Začátek úpisu: 3. 2. 2022 v 18:00
Cílová částka: 
2 700 000 Kč

Portu Gallery se opět podařilo získat větší množství unikátních afrických rubínů, což je zajímavá příležitost, jak diverzifikovat vaše investiční portfolio o zajímavé aktivum s potenciálem dlouhodobého růstu cen. Každý kus z námi nabízeného lotu mosambických rubínů o celkové váze 82,9 karátu, jedněch z nejvzácnějších drahokamů, je opatřen certifikací o identifikaci drahého kamene (T.G.L.).

Čím jsou Červené rubíny – lot 57 ks unikátní? 

Rubín je po staletí ceněn především pro svou krásnou barvu a taky jedinečnou tvrdost a odolnost, která mu mimo jiné propůjčuje ideální vlastnosti pro broušení. Díky němu pak kámen získá tolik ceněný, vysoce lesklý povrch. Vzhledem k barevné variabilitě od růžové přes purpurově červenou (tzv. holubí krev), červenou až hnědočervenou je rubín považován za jeden z nejvýraznějších a nejkrásnějších drahokamů. Díky červené barvě, která se přiřazuje k symbolice srdce a vášně, je také oblíbeným symbolem lásky. Rubín je dokonce zmíněn i v Bibli, a to celkem čtyřikrát. Světle až sytě rudá barva vždy navozovala asociace s něčím velkolepým, nádherným, majestátním a cenným. Tento kámen je mezi drahokamy užívanými v klenotnictví nejvzácnější, naleziště jsou velmi řídká. Mezi důležité současné oblasti výskytu rubínů patří Barma a Mosambik.

Společně se safírem a smaragdem patří do tzv. Velké trojky, tří nejvýnosnějších barevných drahokamů. Zde rubín jednoznačně vyčnívá a je považován tak trochu za krále mezi barevnými drahokamy. Jeho cena se za posledních deset let, stejně jako u ostatních drahých kamenů z trojice, prakticky zdvojnásobila. Světová poptávka roste a zásoby rychle ubývají, což může do budoucna velice ovlivnit ceny těchto kamenů.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme