Vstupte s námi do světa současného českého umění a seznamte se s výraznými mladými autory. Mnozí z nich sklízí úspěchy u nás i v zahraničí, o některých určitě ještě hodně uslyšíme.
Pokud chcete začít investovat do umění a neutratit za obrazy životní úspory, mohou být mladí umělci tou správnou volbou. Díla některých z nich seženete za desítky nebo dokonce jednotky tisíc. U známějších autorů potom ceny šplhají do statisíců – i to ale nemusí být překážkou. Na Portu Gallery totiž můžete do umění investovat už od jedné koruny. V minulosti se takto úspěšně upsaly například obrazy od Pasty Onera, Veroniky Holcové, Jana Uldrycha nebo objekty od Matyáše Chocholy. Nyní chystáme na srpen společný úpis obrazů Radky Bodzewicz a Lukáše Karbuse. Díla obou umělců si budete moci prohlédnout také naživo, a to na výstavě, kterou pořádáme 22. srpna od 18.00 v pražské Polansky Gallery.
Z investičního hlediska patří alternativní investice, kam spadá také umění, k vhodným způsobům, jak diverzifikovat své investiční portfolio a ochránit úspory především v období krizí a rostoucí inflace. Obzvláště u mladých umělců je pravděpodobnost, že hodnota jejich děl poroste, výrazně vyšší. Pokud stále zvažujete, zda investovat do umění, přečtěte si sedm rad od bývalé šéfky aukční síně Christie´s, které sepsala pro Forbes.
Stoupající zájem o umění dokládají také data. Z reportu The Art Market 2022 vyplývá, že se vloni v aukčních domech po celém světě prodalo umění za více než 65 miliard dolarů. Jedná se o téměř třicetiprocentní nárůst oproti předešlému roku 2020. Boom přitom zažívá hlavně současné umění, jehož prodeje lámou rekordy. Aukční síň Sotheby´s na jaře slavila rekordní dva týdny, kdy se prodalo současné umění za 2,5 miliardy dolarů. Deník The New York Times následně trh s uměním v době covidových opatření a protiruských sankcí omezujících ekonomiky světa označil za neprůstřelnou investici.
V nepřeberném množství autorů je ale třeba vybírat – nejen podle názoru odborníků, ale i podle vlastní intuice a vkusu. V první řadě by mělo jít o díla, která jsou vám osobně blízká, ať už svým vzhledem nebo příběhem, který za nimi stojí. Kde na umělce narazit? A jak mezi nimi poznat ty výjimečné? Připravili jsme pro vás přehled několika zajímavých autorů, které byste neměli přehlédnout.
Tomáš Absolon
Tvorba Tomáše Absolona, laureáta Ceny kritiky za mladou malbu za rok 2016, je charakteristická ambivalencí mezi konkrétním a abstraktním. Autor se inspiruje grafémy, jejich tvary a podobou. Mimo to čerpá z estetiky plakátu, jeho bohaté tradice i nejisté současnosti. „Vzhledem k výrazné barevnosti velkých ploch lze vytušit odkaz k estetice pop-artu a sítotisku, ale i k současným technickým obrazům produkovaným grafickým softwarem balíku Adobe. Tematizací typografie a grafického designu v médiu malby tedy může originálním způsobem přehodnocovat a ověřovat jejich tradici a zároveň i potenciál jejich dalšího rozvoje,“ uvádí anotace k Absolonově tvorbě na Artlist.cz.
Radka Bodzewicz
Absolventka Akademie výtvarných umění v Praze Radka Bodzewicz nazývá svou tvorbu figurální abstrakcí, v níž rezonuje přirozenost i absurdita lidského života. Na plátnech zachycuje abstraktní světy a reálné krajiny, které vybízejí z dálky pozorovatelného ornamentu přiblížit se a sledovat detailní mikrosvěty lidí. V malbě využívá motiv otisku, který umožňuje hru a navozuje mentální mapu osobně prožitého příběhu. Ve své práci ráda experimentuje s technikou i materiály. V posledních letech fyzickou malbu propojuje pomocí mobilní aplikace s malbou ve virtuální realitě. Reaguje tak na trend rozšířené reality. Virtuální realitu paralelně prezentuje s klasickým obrazem formou videoartu, holografického obrazu a 3D tisku. Mimo jiné také vydala kolekci NFT na virtuálním tržišti OpenSea.
Michaela Červená
Michaele Červené je teprve 24 let, přesto sklízí značný úspěch na stránkách předních médií i na Instagramu. Její obrazy se dnes kupují jako perspektivní investice. Tvorba autorky hovoří silným vizuálním jazykem a emocemi. Její umělecké portfolio se skládá z obrazů, deníkových záznamů i automatické malby. „Má tvorba je mozaikou složenou ze střípků pocitů, vzpomínek a deníkových záznamů, které zpracovávám intuitivní technikou automatické malby. Kombinace různých technik, médií a materiálů mi dává volnost a svobodu ve vyjádření sebe sama a umožňuje bezprostřední přenos proudu myšlenek a emocí na malířské plátno.“
Lukáš Karbus
„Lukáš Karbus patří mezi umělce, jejichž práce je úzce spjatá s životním stylem a podmínkami, ve kterých díla vznikají. V jeho případě jde o intenzivní spojení s přírodou a krajinou, ve které se však nepohybuje podle romantických představ toulajícího se umělce tvořícího v plenéru. Lukáš Karbus se živí jako zemědělec na severu Čech a tato činnost je také znatelná v jeho akvarelových kresbách a malbách, na kterých pracuje večer po denních povinnostech,“ píše se v anotaci o autorovi. Osobní vztah s přírodou Karbus vyobrazuje velmi expresivně, jedná se však o krajinu vnitřně prožitou, nikoliv o její přímý obraz.
Julie Kopová
Čerstvá absolventka Akademie výtvarných umění Julie Kopová měla ke svému oboru blízko již od malička, kdy vyrůstala v umělecké rodině. Pro její výrazný autorský rukopis je typická expresivní abstraktní forma, ve níž autorka artikuluje své úvahy o stavu bytí. Přítomnost okamžiku zachycuje prostřednictvím nečekaných kombinací barev a dynamických gest. Východiskem pro umělecký výraz jí byla krajina a ve své diplomové práci se zabývala kontrastem maxima a minima. „Juliinu tvorbu nedokáže popsat mnoho slov, je nutné se do jejích obrazů ponořit naživo,“ píše se velmi trefně v Elle. Nedávno proběhla také výstava autorčina díla v kutnohorské galerii GASK, nyní je vybraná tvorba Kopové až do poloviny září k vidění v pražské galerii Kvalitář.
Bety Krňanská
Nekonvenční umělkyně Bety Krňanská žije a tvoří v Aténách. Vliv zdejšího prostředí se přirozeně propisuje do její abstraktní tvorby plné ornamentálního tvarosloví, které je převzato z aténských schodišť, zábradlí a dalších městských prvků. Zprvu může dekorativnost umění Krňanské působit lehce banálně, za postupným odkrýváním vrstev se však skrývá působivé vyjádření složitosti současného světa. Naživo obrazy s citlivou barevností a jemnými křivkami působí velmi silným a sebevědomým dojmem. Vysoce kreativní autorka se neomezuje pouze na médium malby, ale tvoří také objekty z textilií či ratanu. „Nejdříve jsem si různé tvary a barevné kompozice jen fotograficky zaznamenávala a přemýšlela čím to je, že mě tak přitahují. Jelikož jsem poměrně aktivní na sociálních sítích, přemýšlela jsem nad tím, co všechno na různých platformách zveřejňujeme, co ukazujeme a komu, oproti našemu životu v reálném světě, kde se zamykáme a svá obydlí opatřujeme mřížemi tak aby naše soukromí bylo nedosažitelné. Tyto dva světy jsou úzce spojeny, utvářejí realitu našich životů a zároveň nás mentálně i fyzicky rozpolcují,“ popsala umělkyně zdroj své inspirace pro Elle.
Matyáš Maláč
Matyáš Maláč, student ateliéru malby na Akademii výtvarných umění, umělecky čerpá ze světa moderních technologií. S oblibou se noří do komplexních vrstev virtuální reality a inspiruje se počítačovými hrami, virtuální realitou, ale i přírodními motivy. Tyto motivy zhmotňuje pomocí suchých pastelů do formy tekutých linií a organických struktur. Jeho nejnovější práce balancují na hraně objektu složeného z několika materiálů. Obecně lze sledovat, že se od figurativních motivů přesouvá k abstraktní malbě, kde naplno vyniká jeho cit pro barvy i kompozici.
Antonie Stanová
Dcera slavného českého fotografa Tona Stana nezapře své umělecké kořeny. Antonie Stanová patří ke špičce mezi mladými českými umělci, o čemž svědčí také čekací lhůty na její obrazy. Autorka své malby popisuje jako deníkové záznamy, v nichž znaky a psaní nejsou nutně významotvorné. „Abstraktní obrazy vznikají zaznamenáním liter, krátkých hesel, grafických znaků, prací s typografií, volně pojatými piktogramy, pouhým otiskem prstu či dlaně. Vlastní výtvarný rukopis si autorka osvojila během studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru u Jiřího Davida,“ popisuje anotace od galerie Kvalitář, která Stanovou zastupuje.
Máte tipy na oblíbené mladé umělce? Podělte se s námi na Facebooku nebo na Instagramu.