Jeden z nejznámějších představitelů pop-artu, Robert Indiana, se proslavil především dílem LOVE. Barevně výrazná série sítotisků se stala popkulturním symbolem a inspirací pro umělce po celém světě. Portu Gallery již tento čtvrtek nabídne sérii těchto proslulých sítotisků.
Americký výtvarník Robert Indiana se narodil v roce 1928 ve státě Indiana a zemřel v roce 2018 v Maine. Ve své tvorbě s oblibou zkoumal americkou kulturu, národní identitu a každodenní život i jazyk. Vzhledem ke svému osobitému stylu s výraznými barvami, grafickými prvky a zobrazováním popkulturních motivů je považován za představitele pop-artu. Sám autor ovšem tuto nálepku odmítal. Přesto jej však historie bere jako jednoho z předních představitelů a spoluzakladatelů pop-artového hnutí v 60. letech.
Přestože se mohou některá jeho díla jevit na první pohled jako banální a výrazně komerční, Indiana čerpal z dějin výtvarného umění nebo ze sociálních věd, ale i amerického modernismu 20. let. Sám aktivně vystupoval jako kritik konzumerizmu a masové kultury.
Označoval se jako „americký malíř znaků“, přičemž psané slovo skutečně představuje základní prvek jeho uměleckého působení. Podařilo se mu přetvořit populární slogany do formy uznávaných výtvarných děl. Jeho práce v sobě nese také paradox – sítotisky vypadají jako propracované reklamní plakáty, zároveň však představují kritiku populární kultury.
Indiana začal se sérií svých ikonických obrazů v roce 1961. Jeho díla kombinovala šablonovitý text s ostrými, přesně vymezenými hranami a sytou barevností. Výrazný symbolický motiv LOVE se stal předlohou pro sochy nejen v Americe, ale i ve světě – například v roce 1977 umělec vytvořil hebrejskou verzi pro muzeum v Jeruzalémě. Americkému parku John F. Kennedy Plaza ve městě Philadelphia se zase přezdívá LOVE Park podle sochy, která je v něm umístěná.
Obraz LOVE byl na Valentýna v roce 1973 dokonce předlohou pro americkou poštovní známku. V roce 2008 autor vytvořil „remake“ svého nejslavnějšího díla a nahradil LOVE slovem HOPE (naděje). Tímto velkorysým gestem chtěl Indiana vyjádřit podporu Baracku Obamovi v tehdejší prezidentské kampani, slovo „hope“ přitom bylo jedním ze sloganů kampaně.
Robert Indiana a jeho ikonické dílo na Portu Gallery
Kompletní soubor šesti barevných sítotisků z roku 1982. Vytištěno na papíře Fabriano, každý signován, datován, nadepsán a opatřen tužkou „AP“. Kromě nákladu 100 bylo vytištěno ještě 15 číslovaných autorských korektur. Tiskl Domberger KG, Filderstadt, se slepotiskovým razítkem a vydalo Prestige Art Limited, Mamaroneck, New York. Každý tisk má rozměr 68 x 68 cm.
„Zahrada lásky” se skládá ze šesti barevných variací symbolické čtvercové kompozice. „LOVE” je jedním z nejznámějších obrazů amerického pop-artového hnutí a je průkopnickým dílem tzv. „hard-edge abstraction“ – přístupu k malbě, který se rozšířil v 60. letech 20. století a vyznačuje se plochami barev s ostrými okraji. „Zahrada lásky” je jen jednou z řady adaptací původního návrhu z roku 1964. „LOVE” byl přeložen do různých jazyků i forem – nejznámější je série živých velkorozměrných veřejných plastik.
Obraz „LOVE”, který byl poprvé vytvořen v roce 1964 na základě vánočního přání Muzea moderního umění, se rychle stal nejoblíbenějším dílem, jaké kdy muzeum vydalo. Později byl dokonce upraven pro návrh poštovní známky. Přímočarý a sociálně-politický podtext poselství „LOVE” symbolizuje optimismus 60. let a v této době se dokonce spojil s protiválečným hnutím v Americe, které Indiana silně podporoval. Autor odkazuje na generaci „flower power”, z níž pojem „LOVE” vzešel, tím, že každou z barevných variant pojmenoval podle druhu květiny: tulipán, lilie, cínie, růže, plamenka a šeřík.