Naše nabídka instrumentů se rozšiřuje o tři nové ETF, jimiž investoři mohou oživit svou vlastní strategii. Novinkami jsou instrumenty, o které jste si říkali nejvíce – zaměřené na slibné sektory baterií a polovodičů, ale i více defenzivní ETF zahrnující firmy z oblasti spotřebního zboží. V tomto článku nově přidané instrumenty představíme blíže. Jaký mají potenciál do budoucna a jaké společnosti v jednotlivých instrumentech najdeme?
Sektor spotřebního zboží
Technologické akcie od začátku roku odepsaly až desítky procent a budou zřejmě i nadále klesat kvůli plánovanému zvyšování sazeb americkou centrální bankou. Nejistota na trzích poháněná válkou na Ukrajině tak mění preference investorů. Pod hledáček se během posledních týdnů čím dál více dostávají opomíjené hodnotové akcie, které mají vzhledem ke své vnitřní hodnotě atraktivní tržní cenu.
Pokud se i vy řadíte mezi investory hledající defenzivnější strategii v těchto turbulentních dobách, určitě vás zaujme nový instrument Sektor spotřebního zboží (Xtrackers MSCI World Consumer Staples UCITS ETF 1C). Ten zahrnuje akcie zavedených společností zaměřujících se na produkci a distribuci spotřebního zboží. Mezi takové se řadí produkty, které si všichni pravidelně a opakovaně kupujeme – především potraviny, nápoje, věci do domácnosti a pro osobní potřebu. Protože poptávku po tomto zboží příliš neovlivňuje ekonomický cyklus, trendy nebo geopolitická situace, ani ceny akcií společností v tomto sektoru nemají tendenci příliš kolísat. Díky povaze prodávaného zboží jsou zahrnuté společnosti schopny vykazovat konzistentní výsledky, které jsou v porovnání s růstovými společnostmi z inovativních sektorů také násobně lépe předvídatelné.
V instrumentu Sektor spotřebního zboží najdete akcie více než 100 společností, například Procter & Gamble, Nestlé, Coca-Cola, Unilever, Walmart nebo L’Oréal. Nejvíce jsou zastoupeny společnosti z USA, Velké Británie, Švýcarska, Japonska nebo Francie.
Pro ilustraci, že se jedná o investici do společností, o jejichž produkty je zájem, a to nehledě na to, co se děje ve světě, si ukažme jeden příklad. Představte si, že jdete do obchodu a nakoupíte si šampon, zubní pastu, čaj, margarín, majonézu, čisticí prostředek, deodorant, zmrzlinu, sušenky, granule pro psa, … Klidně se může stát, že ačkoliv jste nakoupili více než 20 zcela rozdílných produktů od různých značek, všechny je v konečném důsledku může vyrábět jedna nebo dvě společností jako je Unilever nebo Procter & Gamble. Jste překvapeni? Podívejte se někdy na výrobce vzadu na obalu.
Baterie
Budoucnost bateriového průmyslu může být ještě mnohem zajímavější, než byla jeho dosavadní historie. Už během posledních let jsme byli svědky velkých investičních projektů a akvizic v této oblasti – společnost Tesla vybudovala obří továrnu na baterie v Německu, těžařský gigant British Petroleum koupil ve Velké Británii největší společnost, která staví nabíjecí stanice pro elektrovozy, společnost Jaguar Land Rover plánuje investici do elektromobility ve výši 18 mld. dolarů a seznam by mohl dál pokračovat. Baterie jsou a budou klíčovou technologií, na které závisí řada produktů od elektroniky a domácích spotřebičů přes elektroauta až po záložní zdroje energie, které se používají při výpadcích proudu nebo k vyrovnávání nedostatků elektrické sítě.
Instrument Baterie (L&G Battery Value-Chain UCITS ETF) se zaměřuje na společnosti, které se v oblasti baterií angažují a může tak být zajímavou volbou pro investory, kteří v tomto odvětví vidí potenciál. Komplexita tohoto ETF spočívá v jeho zaměření na celý dodavatelský řetězec od těžby surovin, výrobu baterií až po jejich užití. Instrument zahrnuje veřejně obchodované společnosti z celého světa, které se zabývají buď těžbou surovin, nebo výrobou chemických látek, které jsou k výrobě baterií nezbytné. Dále je možné najít i technologické společnosti, které se podílejí na výrobě nebo vývoji baterií a v neposlední řadě také automobilky věnující se přímo výrobě elektromobilů.
Konkrétně lze v ETF Baterie najít 32 společností. Mezi ty největší patří Mineral Resources, Pilbara Minerals, Lockheed Martin, Panasonic nebo Samsung. V menší míře jsou zastoupeny i automobilky, jako je Renault, BMW, Tesla nebo Rolls-Royce. Nejvíce jsou zastoupeny akcie z Japonska, USA, Jižní Koreje, Austrálie nebo Francie.
Narůstající poptávka po bateriích pak dále akceleruje jejich využití. Firmy podílející se na výrobě baterií jsou schopné snižovat ceny díky zvyšující se produkci a baterie se tak díky své dostupnosti stávají atraktivnější pro další a další sektory. Například lithium-iontové baterie, které jsou součástí elektroaut a systémů uskladňovacích energii, by se dle odhadů měly do roku 2030 dočkat enormního růstu – v porovnání s rokem 2020 by měla být poptávka po nich vyšší o téměř 2 000 %.
Polovodiče
Polovodiče nacházejí uplatnění v nespočtu oblastí od zdravotnictví přes IT a dopravu až po zemědělství. Jsou nezbytnou součástí moderní elektroniky – používají se v diodách, tranzistorech, čipech počítačů i aut. Pandemie covidu-19 dále akcelerovala využití digitálních technologií a díky vysoké poptávce tak loni podniky ze sektoru polovodičů vykázaly dvouciferný růst. V krátkodobém horizontu ženou ceny v tomto odvětví nahoru také problémy v dodavatelských řetězcích. V souvislosti s digitální transformací, jejíž nedílnou součástí čipy jsou, má však tento sektor nepopiratelný dlouhodobý potenciál. Závisí na nich totiž pokrok v oblastech, jako je autonomní řízení, chytré domácnosti, roboti, umělá inteligence, internet věcí nebo 5G konektivita. Podle odhadů mají tyto na čipech stojící inovace zvýšit počet připojených zařízení do roku 2030 až desetkrát.
Pokud se podíváme na celkový výhled růstu tohoto odvětví, do roku 2030 se počítá s téměř dvojnásobnými tržními objemy oproti roku 2020. Vedoucí pozici z hlediska aplikace si mají nadále udržet chytré telefony. Skokový nárůst ve využití čipů se očekává v oblasti serverů a datových center, stejně jako například v již zmiňovaném automobilovém průmyslu.
Pokud i vy věříte, že tento sektor bude pokračovat ve svém růstu, můžete se na něm podílet investicí do nově nabízeného instrumentu Polovodiče (iShares MSCI Global Semiconductors UCITS ETF) na Portu. Ten zahrnuje přibližně 250 společností převážně z USA, Tchaj-Wanu, Holandska nebo Japonska. Obsahuje tak všechna známá jména, kterými jsou například Taiwan Semiconductor Manufacturing, NVIDIA, AMD, Qualcomm, Broadcom nebo ASML. Kromě toho zaujme tento instrument také tím, že respektuje principy ESG – vyloučeny jsou společnosti, které současně podnikají v kontroverzních odvětvích (např. zbraně, tabák, fosilní paliva).
Pro zajímavost, když se řekne epicentrum technologických společností, většina lidí si představí Silicon Valley. Ta možná nejdůležitější společnost na světě, z pohledu sektoru polovodičů, však sídlí kousek od Eindhovenu v Nizozemsku a jmenuje se ASML Holding. Tato společnost funguje již téměř 40 let, zaměstnává přes 30 tis. lidí a jako jediná na světě je schopná sestrojit složité přístroje, které se používají k výrobě těch nejpokročilejších čipů. Jeden takový přístroj stojí asi 140 mil. dolarů, skládá se z přibližně 100 tis. částí a k jeho přepravě jsou potřeba 4 letadla Jumbo Jet.
Pokud vás nějaká novinka v nabídce zaujala, neváhejte a oživte svoji stávající strategii nebo si třeba vytvořte strategii novou. Celou naši nabídku instrumentů si můžete prohlédnout na webu zde. Pokud o založení vlastní strategie teprve přemýšlíte a nevíte přesně, jak na to, můžete se podívat na naše video, kde vše srozumitelně vysvětlujeme.