Každý si rád dopřeje chvilku strávenou před obrazovkou s kvalitním filmem. A proto vám přinášíme nejlepších deset filmů ze světa financí, které můžeme doporučit a nudit se u nich určitě nebudete.
-
Vlk z Wall Street (The Wolf of Wall Street)
Film, který se promítal na světových plátnech v roce 2013, jste bezpochyby zaznamenali. Tento relativně snadno stravitelný trhák pod taktovkou Martina Scorsese byl nominován na Oscara v pěti kategoriích a získal jeden Zlatý glóbus. Pokud jste stále mezi těmi, kteří ho neviděli, rozhodně stojí za zhlédnutí. Tento film je natočen dle stejnojmenné knižní předlohy. Jordan Belfort, autor knihy, je bývalý burzovní makléř s velmi pestrým životním příběhem, který zaznamenal v knize Vlk z Wall Street. Film přináší podívanou z Wall Street, kde peníze hrají hlavní roli. Jordan Belfort, kterého ve filmu hraje Leonardo DiCaprio, je velkým finančním hráčem. Vydělává velké peníze. Jeho bohatství rapidně roste. Jeho životní styl spočívá v braní drog, sexu a kupování drahých aut. Pocit neporazitelnosti ho však dovede za hranu zákona. Je otázka času, kdy přijde zlom.
-
Sázka na nejistotu (The Big Short)
Sázka na nejistotu vypráví příběh postavený na skutečných událostech, konkrétně na situaci, kdy v USA v roce 2007 došlo ke krachu nemovitostního trhu. Popisuje příběhy čtyř lidí, kteří si jako jediní spočítali, že světová ekonomika nemůže růst donekonečna. Mnoho Američanů splácí velmi riskantní hypotéky, které jednoho dne odpálí celou americkou ekonomiku. Na tento popud vyvinuli finanční nástroj, který začne fungovat v momentu, kdy krachne trh s nemovitostmi. Přestože se nejedná o vyloženě mainstreamovou záležitost, podařilo se do hlavních rolí obsadit velice populární herce, a tak vás chaotickým světem prohnilého hypotečního trhu provedou velká jména jako Christian Bale, Ryan Gosling nebo Brad Pitt. Film byl oceněn Oscarem za adaptovaný scénář.
-
Wall Street (Wall Street)
Kultovní dílo s Michaelem Douglasem v Oscarem oceněné hlavní roli. Jak už název napovídá, film se odehrává na ulici Wall Street. Hlavní postavou je mladý makléř Bud Fox, který chce vstoupit to světa investování, a právě proto má zájem o místo v týmu investičního žraloka Gordona Gekka. Gekk mladého zájemce přijme a začíná se jim společně dařit. Bud si finančně polepší, a tak si může plnit své sny. Samozřejmě se i v tomto filmu objevuje zápletka, která zničí jejich úspěšné partnerství. Co se stalo se dozvíte ve filmu!
-
Konkurenti (Glengarry Glen Ross)
Inspirací filmu byla velmi úspěšná divadelní hra, kterou uvedl režisér David Mamet v londýnském národním divadle v roce 1983. Filmová adaptace se také velmi povedla. Děj se odehrává v prostředí realitní kanceláře. Zaměstnanci jsou donuceni svým bezohledným vedením k soutěžení o udržení svého pracovního místa. Mají za úkol prodat neprodejný pozemek, a to do 24 hodin. Film zaznamenává způsoby, jakými agenti dosahují stanoveného cíle. I tomuto filmu se dostalo hvězdného obsazení a několika nominací na filmové ceny.
-
Záměna (Trading Places)
Film, který byl natočen v roce 1983, vás rozhodně zaujme. Příběh spočívá ve výměně jak pracovních, tak životních míst dvou mužů. Jeden, Louis, je velmi úspěšný byznysmen. Druhý, Billy, nemá střechu nad hlavou. Příčinou nedobrovolné výměny je sázka dvou starých, lakomých zakladatelů firmy, kde Louis pracuje. Louis je obviněn z držení drog a končí na ulici. Naopak Billy se nastěhuje do Louisova domu a stává se velmi úspěšným obchodníkem. Závěr filmu vám neprozradím. V tomto případě by to zkazilo napětí, které příběh vyvolává.
-
Finanční krize (Inside Job)
Film dokumentárního rázu režiséra Charlese Fergusona. Dokument popisuje vznik a rozvoj ekonomické krize začínající v roce 2008. V dokumentu jsou autorovy názory podkládány důkazy ve formě grafů, statistik a tabulek, což působí profesionálně a přidává na věrohodnosti. Ale zároveň si film umí udržet pozornost. Finanční krize pojednává o stejném tématu jako Sázka na nejistotu, dobře se tedy doplňují. A jedná se o další film v našem seznamu, který získal Cenu Akademie.
-
Riziko (Boiler Room)
Celý příběh se odehrává okolo devatenáctiletého mladíka Setha, který zanechá školy a začne ilegálně provozovat kasino u otce doma. Po nějakém čase je zlákán firmou J. T. Marlin. Jde především za lepším výdělkem. Jeho konto roste a stává se velmi úspěšným makléřem, který dokáže prodat několik akcií denně. Při fungovaní ve firmě si začne všímat nesrovnalostí v obchodech, které on a jeho kolegové uzavírají. Postupy J. T. Marlin asi nebudou úplně poctivé…
-
Den před krizí (Margin Call)
Den před krizí se odehrává v prvních dnech finanční krize v roce 2008. Finanční analytik Peter odhalí informace, které vedou ke krachu společnosti. Vše náhodou zjišťuje díky masivnímu propouštění. Peter daný fakt oznámí nadřízenému, který následně svolá schůzku s kolegy a společně se snaží najít své možnosti. Film zaznamenává celý proces krachu společnosti a s tím i spojené životní příběhy postav. V kombinaci se Sázkou na nejistotu a Finanční krizí si můžete udělat tématický filmový maraton, po kterém budete mít chuť přestěhovat se do srubu v horách a zapomenout, že existuje něco jako peníze.
-
Barbaři za branou (Barbarians at the Gate)
Další film v tomto seznamu, který je založený na skutečné události. Popisuje skandál na Wall Street, který se stal v roce 1988. Vystupuje zde podnikatel, který provádí dramatické finanční operace s akciemi. Na Wall Street se má uskutečnit největší obchod století. Avšak vše začne být komplikovanější. A tak se rozjíždí boj o společnost RJR Nabisco.
-
Makléř (Rogue Trader)
Film založený na autobiografii popisující krátkou kariéru Nicka Leesona. Nick byl manažerem a obchodníkem na singapurské burze pro britskou Barings Bank. Provedl řadu neautorizovaných operací a zneužil účet pro krytí dočasných ztrát na burze. Toto porušení pravidel mu vyšlo a přineslo velký zisk. Po úspěchu nadále pokračoval a stalo se očekávané, po třech letech nebylo možné kapitálem banky vykrýt ztráty, a tak v ten samý rok banka zbankrotovala. Z filmu vyplývá ponaučení, a to, že když porušíte pravidla pro bezpečné obchodování a náhodou vám to vyjde, tak to neznamená, že to máte dělat pořád. Nebo raději neporušujte pravidla vůbec…