Search
Close this search box.

#105 – Kyberobluda od Tesly?

Tak se nám to zase komplikuje. Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Na čínské návrhy, v podobě výraznějšího snižování cel, reagují Spojené státy dalšími a dalšími požadavky. Nijak situaci neuklidnil ani americký Senát, který schválil zákon, jehož cílem je chránit lidská práva v Hongkongu. Varuje v něm mimo jiné Čínu před násilným potlačením demonstrací.

Důležitým datem bude 15. prosinec, kdy by měly začít platit přísnější cla na část čínského zboží. Vzhledem k probíhajícím jednáním lze očekávat, že dojde k jejich odložení. Jakákoliv komplikace ovšem může posunout jednání zpět na začátek. Nervozitu lze cítit i na amerických indexech, které mírně oslabily z historických maxim.

Nejziskovější firma světa Saudi Aramco míří na burzu. Oficiálně se tak stane nejen nejziskovější, ale i největší společností na světě (podle tržní kapitalizace). Zatímco aktuálně vedoucí Apple se může chlubit hodnotou okolo 1,2 bilionu dolarů, v případě firmy stojící za 45 % HDP Saúdské Arábie půjde o 1,6 – 1,7 bilionu dolarů. S akciemi firmy půjde obchodovat od začátku prosince, a to pouze na místní burze Tadawul. Pokud se podaří upsat akcie na horní očekávané hranici, půjde o historicky největší IPO.

Již příští týden vstoupí největší asijská společnost Alibaba na hongkongskou burzu. S akciemi firmy je možné již od roku 2014 obchodovat na americké burze, avšak díky zmírnění pravidel v Hongkongu mohla firma vstoupit i na „domácí půdu“. Navzdory probíhajícím demonstracím tak dává najevo, že v hongkongský byznys i nadále věří.

Odlišný názor má pravděpodobně nejbohatší Čech Petr Kellner. Společně se svým společníkem Jiřím Šmejcem odvolal plánovaný vstup Home Creditu na hongkongskou burzu. Důvodů nalezneme více, tím hlavním jsou samozřejmě peníze. Nejasný vývoj obchodní války, demonstrace v Hongkongu, či (zasloužená?) nálepka lichvářů – to vše odrazuje potenciální investory a snižuje tak očekávanou hodnotu společnosti.

Bill Gates je zas o něco bohatší. Vystřídal tak Jeffa Bezose na postu nejbohatšího muže světa. Během svého života prodal akcie Microsoftu za několik desítek miliard dolarů (kvůli své nadaci), přesto jich podstatnou část i nadále vlastní. Jejich růst, za kterým stojí nově uzavřený kontrakt s Pentagonem, tak pomohl Billu Gatesovi zpět na první místo.Jeff Bezos má ale jiné starosti. Amazonu začíná vánoční sezóna, ve které je rychlost doručení zásadní. Amazon proto utratí 1,5 miliardy dolarů, aby předplatitelům služby Prime zajistil doručení do jednoho dne. To je přitom jen začátek. Do budoucna plánuje zásilky doručovat do 30 minut od objednání! To vše díky technologické flotile, zahrnující zásilkové drony, samořídící vozidla, či robotické poslíčky.

Do příštího roku má německé dálnice brázdit milion elektroaut. Zatím jich je ale jen čtvrtina. Spolková vláda proto rozhodla o navýšení dotací na elektromobily ze stávajících 4 tisíc na 6 tisíc eur.

O ekologičnosti elektroaut však existují stále větší pochybnosti. Problém je především s bateriemi, jejichž likvidace je extrémně obtížná a které působí i další závažné problémy. Jedním příkladem za všechny může být rakouská havárie Tesly ze začátku měsíce, která vyústila v požár baterie. Uhasit se ji podařilo až po 3 dnech, za pomoci 50 hasičů, 11 tisíců litrů vody a speciálního hasícího kontejneru.

Uvidíme jak a jestli bude hořet Tesla Cybertruck. Právě tak se jmenuje nejnovější pickup pod taktovkou Elona Muska. Krom relativně nízké ceny (která začíná na 40 tisících dolarech) se vyjímá vysokou odolností, a to i údajně proti střelným zbraním. S ohledem na to, že již při prezentaci se podařilo rozbít obě okénka kovovou koulí, je lepší to prozatím nezkoušet (akcie Tesly hned reaguje 6,5% poklesem). Na první pohled vás ale zaujme asi něco jiného… a to jeho vzhled. Vyrábět by se měl začít až koncem roku 2021.

„Později to vylepšíme, je to prostor pro zlepšení.“ Tak Elon Musk komentoval rozbitá okénka. Stejný komentář by ostatně mohl dát i ke středečnímu startu kosmické lodi Starship společnosti SpaceX. Během jednoho z testů, jehož cílem bylo natlakovat systémy na maximum, došlo k výbuchu. Ten loď vyřadil z dalších testů.

Smutný příběh Victoria’s Secret. Akcie společnosti L Brands, pod kterou firma spadá, oslabily od začátku roku 2016 o více než 80 %. Příběh Lese Wexnera, syna ruského imigranta, který firmu založil již v roce 1963, se blíží ke smutnému konci. Možné je na čase, aby po 56 letech opustil místo ředitele firmy a nechal o módních trendech ve spodním prádle rozhodovat někoho mladšího. V září mu bylo 82 let.

O kousek mladší je náš nejnovější přírůstek na Portu Gallery. Pochází z Itálie a jmenuje se Ferrari 250 GT Coupé. Veterán z roku 1959 je k dispozici investorům na stránce Portu Gallery. Jedná se o doposavad největší úpis a věříme, že jde o příležitost, kterou byste si neměli nechat ujít!Hezký víkend!


4 tipy na dárky s investiční tematikou

Také se s dárky každoročně trápíte a nevíte co pod stromeček? Co se zaměřit na dárky s nějakou přidanou hodnotou? Tedy takové, které obdarovaného nějakým způsobem obohatí. A to kolikrát i doslova.


Top 5 evropských ETF, které letos vydělaly nejvíc

Zisk 40+ % od počátku roku investicí do ETF? Zní to až nereálně, ale i takový byl rok 2019. Srovnali jsme pro vás 5 nejziskovějších ETF obchodovaných na evropských burzách. Jaká to jsou?


Vývoj vybraných instrumentů (15.11. – 22.11.2019)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 109,5
-0,35%
YTD: +24,0%
Euro Stoxx 50
3 695,9
-0,42%
YTD: +23,8%
Nikkei 225
23 112,9
-0,39%
YTD: +15,5%
Ropa
58,5
+1,32%
YTD: +28,8%
EUR/CZK
25,510
-0,27%
YTD: -0,8%
Dow Jones
27 840,4
-0,59%
YTD: +19,3%
Pražská burza
1 083,1
-0,01%
YTD: +9,8%
Bitcoin
6 957,1
-17,78%
YTD: +132,3%
Zlato
1 468,7
+0,01%
YTD: +14,6%
USD/CZK
23,069
-0,50%
YTD: +2,7%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2019).


Nebezpečný Android a placení přes Facebook

Android měl velkou bezpečnostní chybu. Fotoaparát telefonu šel ovládat na dálku. Bitcoin klesá už třetím týdnem. Facebook představil Facebook Pay. Jak bude možné peníze posílat?


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investovat v Americe, nebo Evropě?

Legendární Warren Buffett měl na letošním on-line setkání akcionářů své Berkshire Hathaway pro investory prostý

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #2: Únorový přehled

Druhý díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího. Kdo se tento měsíc nanominoval do žebříčku babrák měsíce?

Proč trhy propadly a co na to Portu?

Trhy včera velmi prudce propadly, mluví se dokonce o historickém výprodeji. Americký index Dow Jones zaznamenal největší intradenní

Investice do nemovitostí

Jak investovat do komerčních nemovitostí?

Do Portu podcastu jsme pozvali investičního manažera OPF Realitní WOOD & Company Jana Kolba. Zajímalo nás, jaká je strategie fondu, kam jdou investované peníze, ale také to, jak se vlastně kupuje obchodní centrum na miliardy EUR.