Search
Close this search box.

#113 – Miliardy pro Muska

Americký prezident Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che společně podepsali první část obchodní dohody. Zásadním bodem je zde především slib Číny, která se zavázala utratit v USA během následujících dvou let 200 miliard dolarů navíc (pro představu, za celý rok 2018 nakoupila Čína z USA zboží za 180 miliard dolarů).

Ačkoliv je to slib hezký, ve zbytku 86stránkového dokumentu se tak nějak zapomnělo na všechny ty věci, kvůli kterým obchodní spor vznikl a kvůli kterým přetrvává. Vzájemný dovoz podléhá stále stejným clům, Čína provádí stále stejné praktiky a přijít se nepodařilo ani na to, jak vyřešit řadu strukturálních rozdílů, které mezi oběma státy existují. Skoro se zdá, jako by šlo o jedno velké divadlo sloužící k přitáhnutí pozornosti od zbytku světa.

The Show Must Go On. Čím více posilují akcie Tesly, tím více se Elon Musk blíží k první odměně z více než biliónového balíčku. Řada z vás pravděpodobně (i z dřívějších newsletterů) ví, o čem je řeč. Pro ostatní – Elon Musk za svou práci v Tesle nezískává kompenzaci v podobě pravidelné mzdy, nýbrž svým výkonem soutěží o balíčky akcií navázané na dosažení určitých cílů. Tou asi nejdůležitější metou je tržní kapitalizace. Pokud se v následujících deseti letech vyšplhá na 650 miliard dolarů, odnese si Elon Musk přes 55 miliard dolarů (1,2 bil. Kč). To by ho (i s ohledem na jeho 20% podíl v Tesle) posunulo na vrchol v žebříčku nejbohatších lidí světa.

Zpátky k naší pointě – vzhledem k tomu, že akcie Tesly vystoupaly v tomto týdnu nad 500 dolarů/kus, přiblížila se společnost tržní kapitalizací k hranici 100 miliard dolarů (aktuálně ~92 mld. USD). Pokud ji prolomí a následně na ní setrvá, může se Elon Musk těšit na první část odměny ve výši 346 milionů dolarů (7,8 mld. Kč) – to je asi 20násobek oproti průměrné roční mzdě ředitelů 350 největších amerických společností.



„Nic nepůjčuj a nikde nic nedluž“ radí Polonius v Shakespearově Hamletovi. Moderní svět se ovšem touto radou odmítá řídit. Globální dluh (závazky vlád, firem i domácností) v roce 2019 vyrostl do rekordních výšin a dlužíme tak přes 250 bilionů dolarů (5,7 tril. Kč). V poměru vůči světovému HDP je to něco málo přes 320 procent a vzhledem k nízkým úrokovým mírám nelze očekávat, že by v nejbližší době začal dluh klesat. Co s tím?

Tržní kapitalizace společnosti Alphabet (Google) poprvé v historii přesáhla 1 bilion dolarů a firma se tak zařadila do elitního biliónového klubu. Z veřejně obchodovatelných firem v něm má členství ještě Apple a Microsoft. Zapomínat samozřejmě nesmíme ani na saúdskoarabského ropného giganta Saudi Aramco, který v historicky největší primární nabídce akcií prodal podíl v hodnotě 30 miliard dolarů.

Používáte Pinterest? S přihlédnutím k počtu českých uživatelů pravděpodobně ne. Ve Spojených státech se mu ale daří. Využívá ho zde přes 80 milionů uživatelů, díky čemuž se mu podařilo překonat Snapchat a získat tak titul 3. nejpoužívanější sociální platformy v USA. Mimo to se může spolehnout na uživatele, kteří často navštěvují platformu s úmyslem něco nakoupit. To například oproti Snapchatu výrazně zvyšuje hodnotu nabízené reklamy. Od začátku roku posílily akcie Pinterestu o 25 %.

Konec jedné éry. Po více než 10 letech skončil operační systém Windows 7. Teda ne tak úplně, používat ho je možné i nadále, ovšem bez podpory a bezpečnostních záplat ze strany Microsoftu. Jeho uživatelé se tak stávají snadnější obětí útočníků, kterým stačí nalézt doposavad neobjevenou chybu. Ještě na konci prosince měla 10 let starý operační systém čtvrtina všech uživatelů Windows.



Argentina se potýká s nejvyšší inflací za posledních 28 let. Během uplynulého roku zde vyrostly ceny o více než 50 %. Většina obyvatel proto spoléhá na americký dolar, který v dluhy sužované zemi představuje jedinou reálnou hodnotu. K výměně často dochází na černém trhu, jelikož vláda ve snaze zabránit dalšímu oslabování měny většinu směn zakazuje. Vzhledem k vysokému zahraničnímu dluhu čelí Argentina nejen vysoké inflaci, ale i hrozbě dalšího státního bankrotu – devátému za posledních 200 let!

Česká koruna i nadále posiluje. Vůči euru je aktuálně na sedmiletém maximu. Může za to pozitivnější nálada na globálních trzích, ale i relativně vysoké úrokové sazby oproti zbytku vyspělého světa. Vzhledem k dobré kondici české ekonomiky a relativně nízké  volatilitě kurzu se z Česka stává dobré místo pro uložení peněz. To vede k apreciaci (posilování) domácí měny.

Dvaadvacátý nejbohatší Japonec Jusaku Maezawa by se měl v roce 2023 stát prvním vesmírným turistou. S sebou slíbil vzít nadějné umělce, pro které by nevšední cesta mohla sloužit jako neobyčejná inspirace. Jeden lístek ovšem vyhradil pro vlastní hledání – v jeho případě životní partnerky. Té by mělo být přes 20 let, nebát se cesty do vesmíru a nesmí ji vadit ani podstoupit potřebnou přípravu.

Na 400 milionů Kč vyšel eshop, který Česko posune mezi elitiní smetánku států s možností online nakupování dálničních známek. Bez výběrového řízení ho získala firma, která za danou cenu slíbila i 4letou technickou podporu. Na Slovensku obdobný systém vyšel na 3 miliony eur. Trefným se tak zdá být komentář šéfa největší eshopové platformy Shoptet Miroslava Uďana, podle kterého je cena v pořádku, pokud eshop léčí i rakovinu.

Hezký víkend!


Jak vychovávat děti, které to budou umět s penězi

V médiích se poměrně často objevují články o vztahu dětí k penězům. Podívejme se proto na několik základních pravidel, která by mohla rodičům v této věci pomoci.


Projektová manažerka Jana Prokšanová odpovídala na otázky

Dalším člen týmu Portu, který odpovídal na otázky fanoušků a klientů Portu, byla naše růže mezi trním, projektová manažerka Jana Prokšanová.


Vývoj vybraných instrumentů (10.1.- 17.1.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 326,3
+1,87%
YTD: +3,0%
Euro Stoxx 50
3 803,7
+0,37%
YTD: +1,5%
Nikkei 225
24 041,3
+0,80%
YTD: +1,6%
Ropa
58,8
-0,42%
YTD: -3,7%
EUR/CZK
25,170
-0,47%
YTD: -1,0%
Dow Jones
29 371,5
+1,90%
YTD: +2,9%
Pražská burza
1 134,6
+0,08%
YTD: +1,7%
Bitcoin
8 791,6
+9,16%
YTD: +22,6%
Zlato
1 557,3
-0,18%
YTD: +2,2%
USD/CZK
22,638
-0,62%
YTD: +0,1%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


PSD2 v české praxi a lepší ochrana evropských zákazníků

Bitcoin pokračuje v růstu, výrazně ho ale převyšuje jeho kontroverzní klon. Nová pravidla na ochranu spotřebitele – jak ovlivní e-shopy a jejich zákazníky?


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

portu-crypto

#28 – Ethereum ETF zklamaly

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn